MENU
zdravy-zivot

Mladí o ňom dlho netušia: Nepriateľ Parkinson prichádza pomaly a trýzni psychiku

Parkinson sa u mladších pacientov vyvíja pomaly. Kvôli povahe prejavov o nej spočiatku dlho netušia.
Zdravý život

Mladí o ňom dlho netušia: Nepriateľ Parkinson prichádza pomaly a trýzni psychiku

Parkinsonovou chorobou trpia milióny ľudí na celom svete a odborníci predpokladajú zvyšovanie výskytu prípadov. Presnú príčinu sa vedcom doposiaľ nepodarilo zistiť.

Degeneratívne ochorenie postihuje najmä ľudí v dôchodcovskom veku, no prihodí sa aj mladým do 45 rokov. Červený tulipán nám dnes symbolizuje deň nevyliečiteľnej Parkinsonovej choroby, ktorá prevráti naruby život postihnutého i jeho blízkych. Potrebujú pomoc a podporu.

Viac: Pánom hrozí Parkinson častejšie: Môže za to rýchlo starnúci mozog 

Začína v nose

Parkinsonova choroba je ochorením centrálnej nervovej sústavy. Súvisí s odumieraním nervových buniek produkujúcich látku dopamín. Tá zabezpečuje prenos vzruchov v mozgu. Začína v nervových bunkách, ktoré zaisťujú čuch. Zmeny postupujú do žalúdka cez blúdivý nerv do mozgu. Choroba môže byť následkom aterosklerózy mozgových ciev, zápalového procesu v mozgu, otravy oxidom uhoľnatým, ale rovnako môže byť príčina neznáma.

Ťažké prejavy

Pacientov postihuje spomalený pohyb, svalová stuhnutosť, pokojový tras a problémy s chôdzou a rovnováhou. Postupom času sa žiaľ zhoršuje. Ukázalo sa, že na kvalitu života pacientov majú v porovnaní s poruchami pohybu oveľa väčší vplyv príznaky ako demencia, úzkosť, zmätenosť, depresiainkontinencia, teda neschopnosť zadržať moč a stolicu. 

Starajte sa o svoje nervy: Na Parkinsona upozorní malíček 

Zaťaží aj zdravie blízkych

Parkinsonova choroba prechádza do chronického stavu. Nemá vplyv len na samotného pacienta, ale aj na jeho blízkych, od ktorých vyžaduje značnú dávku trpezlivosti. Toto chronické ochorenie sa časom zhoršuje a v pokročilých štádiách má významný dopad aj na tých, ktorí sa o pacienta starajú. Dlhodobá zvýšená psychická záťaž, pocit zodpovednosti a zvýšené nároky na starostlivosť môžu u ošetrujúcej osoby viesť k únave až depresii. Doposiaľ odborníci nedokázali nájsť dostupnú a včasnú liečbu. Príznaky však dokáže súčasná medicína účinne zmierňovať a zvyšovať tak kvalitu života. Dôležitá v liečbe je i fyzioterapia a rehabilitácie. 

Mnohé štúdie potvrdili prospech výživy, ktorá podporuje mozgovú činnosť. V strave nesmie chýbať vitamín E, C a vitamíny skupiny B. Rakúski vedci odporúčajú koenzým Q10 či rybí tuk. Ľudové liečiteľstvo vyzdvihuje účinky ženšenu. 

Trpel ňou i Svätý otec a Muhammad

Práve deň narodenín anglického lekára Jamesa Parkinsona (11.apríl), ktorý ako prvý popísal túto chorobu, sa stal Svetovým dňom Parkinsonovej choroby. Táto progresívna neurodegeneratívna choroba postihla napríklad bývalého amerického boxera Muhammada Aliho, kanadsko-amerického herca Michaela J. Foxa, španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího i pápeža Jána Pavla II.

Čítajte: 

Kráčajme spolu, s červeným tulipánom

Symbol, ktorý nám má pripomínať jej výskyt a potrebu podpory liečby pacientov, je červený tulipán. Základy k tomuto kroku položil v roku 1980 holandský pestovateľ kvetov Van der Wereld takisto trpiaci týmto ochorením.

V Bratislave sa dnes uskutoční prvý Tulipánový pochod solidarity s ľuďmi, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou. Na Slovensku ich je približne 15.000, pričom do roku 2030 sa tento počet môže zdvojnásobiť. Pacienti, ich rodiny a verejnosť si prejdením trasy dlhej jeden kilometer pripomenú aj Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorý pripadá na 11. apríla. Akcia sa začne o 14.00 h, miestom konania je Sad Janka Kráľa. TASR o tom informovali organizátori podujatia z občianskeho združenia Slovenský pacient a Spoločnosti Parkinson Slovensko. . Viac info►TU!

V bolestiach bez liečby: Janka trpela pre nesprávnu diagnózu. Lieky jej škodili 

Parkinsonova choroba

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor