Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Máte imunitu na bode mrazu? Týchto 15 doplnkov vám ju rozhýbe!

Imunitu dokážu nakopnúť vybrané doplnky.

Zdroj: Canva

Reklama

Po pandémii kovidu prišla chrípka, angína, bronchitídy a laryngitídy. Ukazuje sa, že boj s respiračnými ochoreniami nie je vôbec ľahký, choroby sa vracajú ako bumerang. Prinášame prehľad dostupných doplnkov, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie a posilniť imunitu.

Hneď na začiatok treba povedať, že samotné doplnky nedokážu vašu chorobu vyliečiť. Posilňujú váš imunitný systém, aby dokázal na škodlivé mikroorganizmy v podobe patogénov, vírusov, toxínov či baktérii lepšie reagovať. Pokiaľ ho budete posilňovať po celý rok, otužovať, správne sa stravovať, hýbať sa, dobre spať, tak sa vás choroby budú strániť.

Jeden z výskumov tiež dokázal, že doplnenie niektorých vitamínov, minerálov, bylín a iných látok, môže zlepšiť imunitnú odpoveď organizmu a potencionálne chrániť pred chorobami. Samozrejme, pokiaľ užívate iné lieky, či už na predpis, alebo voľnopredajné medikamenty, treba sa zamyslieť nad ich vzájomným pôsobením s doplnkami. Rovnako to platí pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami.

1. Vitamín D

Zdroj: Shutterstock

Vitamín D obsahuje slnečné žiarenie a mnoho potravín.

Vitamín D je v tukoch rozpustná živina, ktorá je nevyhnutná pre zdravie a fungovanie imunitného systému. Zvyšuje účinok monocytov a makrofágov, čiže bielych krviniek, ktoré sú súčasťou telesnej obranyschopnosti. Bojuje proti patogénom, znižuje zápal a podporuje imunitnú odpoveď. Nízke hladiny vitamínu D môžu spôsobiť riziko infekcií horných dýchacích ciest, vrátane chrípky a alergickej astmy. Ako píše portál Healthline, v prehľade randomizovaných kontrolných štúdií z roku 2019 na 11 321 osobách sa zistilo, že doplnenie vitamínu D významne znížilo riziko respiračných infekcií u osôb s nedostatkom tohto vitamínu a znížilo riziko infekcií u osôb s dostatočnou hladinou vitamínu D.

Vitamín D bol v súvislosti s ochorením COVID-19 mnohokrát skúmaný kvôli jeho účinku na imunitný systém. Štúdie preukázali, že vitamín D môže urýchliť hojenie a zastaviť zápal v dýchacom systéme.

Vitamín D sa okrem toho stará o zdravie kostí, mentálne zdravie a bojuje proti niektorým druhom rakoviny a cukrovke. Napomáha normálnej funkcii mozgu. Bol objavený v roku 1922 v rybom oleji a získal svoje pomenovanie D preto, že bol v poradí štvrtým objaveným vitamínom.

Telo si ho dokáže samo syntetizovať zo slnečného žiarenia. V zimnom období je vhodné ho dopĺňať. Je dôležitý pri vstrebávaní vápnika, horčíka a fosfátov, čím udržiava v organizme ich optimálnu hranicu.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na jeseň vám môže chýbať. Spôsoby, ako doplniť vitamín D bez slnka

    Okrem slnečného žiarenia, sa vitamín D nachádza v tučných rybách ako je losos, tuniak, sardinky v konzerve či makrela, ale aj v hubách či krevetách. Nájdete ho aj vo vaječnom žĺtku, zelenine či v treščej pečeni. Vitamín D sa nachádza aj v pomarančovom džúse, kravskom aj sójovom mlieku, v cereáliách a ovsených vločkách.

    Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

    2. Zinok

    Zdroj: Shutterstock

    Oproti klasickej bielej ryži, tá hnedá obsahuje viac zinku, železa, fosforu, horčíka, mangánu, vitamínu B6, niacínu a tiamínu.

    Zinok je minerál, ktorý je nevyhnutný pre funkciu imunitného systému. Hrá dôležitú úlohu pri zápalovej reakcii. Špecificky chráni tkaninové bariéry v tele a pomáha predchádzať vstupu cudzích patogénov. Jeho nedostatok ovplyvňuje správne fungovanie obranyschopnosti organizmu, čo vedie k zvýšenému riziku infekcie a ochorenia, vrátane zápalu pľúc. Podľa výskumu sa zistilo, že 16 % všetkých hlbokých respiračných infekcií na celom svete je spôsobených nedostatkom zinku.

    Dostatočná hladina zinku vás môže chrániť pred bežným prechladnutím a jeho doplnenie pri tých, čo už sú chorí môže byť prospešné a môže skrátiť trvanie infekcie. Pozor však na nadmerné dávky, ktoré môžu interferovať s absorpciou medi, čo naopak, môže zvýšiť riziko infekcie.

    Zinok nájdete v tekvicových semienkach, cíceri a strukovinách, v ovsených vločkách, orechoch, celozrnných obilninách ale aj v ustriciach, homároch a mušliach, v mäse, rybách či horkej čokoláde. Zo živočíšnych produktov sa zinok ľahšie absorbuje do tela.

    Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

    3. Vitamín C

    Zdroj: Shutterstock

    Vitamín C je alfa-omega ochrany pred infekciou.

    Vitamín C je alfa-omega ochrany pred infekciou. V imunitnom zdraví hrá svoju dôležitú úlohu. Zvyšuje schopnosť buniek chrániť sa voči infekcii. Je nevyhnutný aj pre bunkovú smrť, ktorá pomáha udržiavať imunitný systém zdravý. Odstraňuje staré bunky a nahrádza ich novými. Je to silný antioxidant, chráni pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. A práve ten negatívne ovplyvňuje imunitu a je spojený s mnohými chorobami. Dopĺňanie vitamínu C skracuje trvanie prechladnutia a jeho pravidelný príjem znižuje výskyt bežného prechladnutia u ľudí pod stresom.

    Je potrebný pri tvorbe kolagénu, vyživuje nervový systém, pôsobí ako prevencia voči niektorým druhom rakoviny, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, zlepšuje vstrebávanie železa a je nevyhnutný pre normálne hojenie rán.

    Doplnky vitamínu C môžu významne ovplyvniť zdravie imunitného systému, najmä u tých, ktorí nemajú dostatok tohto vitamínu v strave.

    V potravinách sa nachádza najmä v šípkach, červenej a zelenej paprike, čiernych ríbezliach, jahodách, kivi, citrusoch aj brokolici.

    Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

    4. Baza čierna

    Zdroj: shutterstock

    Baza čierna má silný antibakteriálny a antivírusový potenciál.

    Baza čierna sa na liečbu infekcií používa už dlho a stále je predmetom výskumov pre jej účinky na zdravie. Vo viacerých štúdiách extrakt z bazy čiernej preukázal ako silný antibakteriálny a antivírusový potenciál proti bakteriálnym patogénom zodpovedným za infekcie horných dýchacích ciest a kmeňom vírusu chrípky. Ukázalo sa tiež, že zvyšuje reakciu imunitného systému a môže pomôcť skrátiť trvanie a závažnosť prechladnutia, ale aj znížiť príznaky súvisiace s vírusovými infekciami.

    Baza však môže prinášať aj riziká. Niektorí uvádzajú, že baza môže viesť k produkcii nadbytočných cytokínov, ktoré by mohli potenciálne poškodiť zdravé bunky. Preto by sa mala používať krátkodobo.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Smrkáte, kašlete a kýchate? 5 najlepších DOMÁCICH receptov proti virózam

      Baza musí byť tepelne spracovaná, varená, aby sa predišlo riziku nevoľnosti či toxicity kyanidu. Používať by sa mala pod dohľadom zdravotníka. Výživové doplnky sa predávajú v tekutej forme alebo v kapsulách.

      Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

      5. Liečivé huby

      Zdroj: Shutterstock

      Shitake rizoto z čiernej ryže.

      Mnohé druhy liečivých húb boli študované z hľadiska ich potenciálu na posilnenie imunity. Až 270 druhov liečivých húb vykazuje vlastnosti posilňujúce imunitu. Medzi najznámejšie patria huby shitake, reishi, morčací chvost, maitake, cordyceps či levia hriva.

      Napríklad morčací chvost je liečivou hubou, ktorá má silné účinky na zdravie imunity. Výskum na ľuďoch naznačuje, že môže zvýšiť imunitnú odpoveď, najmä u ľudí s určitými typmi rakoviny.

      Mnoho iných liečivých húb bolo skúmaných aj pre ich priaznivé účinky na zdravie imunity. Liečivé hubové produkty nájdete vo forme tinktúr, čajov a doplnkov.

      Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

      Okrem piatich spomínaných, mnohé ďalšie doplnky môžu pomôcť zlepšiť imunitnú odpoveď organizmu:

      6. Astragalus

      Astragalus je bylina bežne používaná v tradičnej čínskej medicíne (TCM). Výskum na zvieratách naznačuje, že jeho extrakt môže výrazne zlepšiť imunitné reakcie.

      7. Selén

      Zdroj: Shutterstock

      Semienka obsahujú aj stopové prvky ako draslík, vápnik, zinok či selén.

      Selén je minerál, ktorý je nevyhnutný pre zdravie imunitného systému. Výskum na zvieratách dokazuje, že doplnky selénu môžu zvýšiť antivírusovú ochranu proti chrípkovým kmeňom vrátane H1N1.

      8. Cesnak

      Cesnak má silné protizápalové a antivírusové vlastnosti. Bolo preukázané, že posilňuje imunitné zdravie stimuláciou ochranných bielych krviniek. Výskum na ľuďoch je však obmedzený.

      9. Andrographis

      Táto bylina obsahuje andrografolid, zlúčeninu, ktorá má antivírusové účinky, pôsobí proti vírusom, ktoré spôsobujú respiračné ochorenia vrátane enterovírusu D68 a chrípky A.

      Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

      10. Sladké drievko

      Zdroj: Shutterstock

      Sladké drievko

      Sladké drievko obsahuje mnoho látok vrátane glycyrrhizínu, ktoré môžu pomôcť chrániť pred vírusovými infekciami. Podľa výskumu na skúmavkách vykazuje glycyrrhizín antivírusovú aktivitu proti koronavírusu súvisiacemu s ťažkým akútnym respiračným syndrómom.

      11. Pelargónia sidoides

      Niektoré výskumy na ľuďoch podporujú použitie extraktu z tejto rastliny na zmiernenie príznakov akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest vrátane bežného prechladnutia a bronchitídy. Napriek tomu sú výsledky zmiešané a je potrebný ďalší výskum.

      12. Vitamíny komplexu B

      Vitamíny skupiny B vrátane B12 a B6 sú dôležité pre zdravú imunitnú odpoveď. Mnohí dospelí ich však majú nedostatok, čo môže negatívne ovplyvniť zdravie imunitného systému.

      Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

      13. Kurkumín

      Kurkumín je hlavnou účinnou látkou kurkumy. Má silné protizápalové vlastnosti a štúdie na zvieratách naznačujú, že môže prispieť k zlepšeniu funkcie imunitného systému.

      14. Echinacea

      Echinacea je rod rastlín z čeľade sedmokrások. Ukázalo sa, že niektoré druhy zlepšujú imunitný systém a môžu mať antivírusové účinky proti viacerým respiračným vírusom vrátane respiračného syncyciálneho vírusu (RSV) a rinovírusov.

      Zdieľať

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Bolí vás hrdlo? Trápi kašeľ? Pripravte si cibuľový sirup

        15. Propolis

        Propolis je materiál podobný živici, ktorý včely produkujú ako tmel v úľoch. Hoci má pôsobivé účinky na posilnenie imunity a môže mať aj antivírusové vlastnosti, je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS

        Autor článku

        Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.