MENU
zdravy-zivot

Lekárka radí v liečbe kašľa: Tlmiť ho alebo podporiť vykašliavanie?

Nie každý kašeľ vyžaduje tú istú liečbu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Lekárka radí v liečbe kašľa: Tlmiť ho alebo podporiť vykašliavanie?

Ľudia majú mnohokrát problém odlíšiť suchý kašeľ od vlhkého. Spoliehajú sa na prípravky z lekárne a netušia, že si môžu narobiť viac škody ako úžitku.

Viete odlíšiť suchý kašeľ od vlhkého? Kedy ho tlmiť a kedy, naopak, podporiť jeho vykašliavanie? Viac nám rozdieloch a samotnej liečbe kašľa porozprávala všeobecná lekárka, MUDr. Jana Bendová, PhD.

VIDEO: Ako odlíšiť suchý kašeľ od vlhkého?


Autor videa: Karol Gajdoš. Strih: Karol Farkaš

Čítajte aj:
Kašeľ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor