MENU
zdravy-zivot

Lekár radí: Bojíte sa, že ide o infarkt, no môže to byť tetánia. Všímajte si príznaky

Tetánia sa nazýva aj  chorobou mladých 21. storočia.

Súvisiace témy

Zdravý život

Lekár radí: Bojíte sa, že ide o infarkt, no môže to byť tetánia. Všímajte si príznaky

Šialené kŕče v žalúdku, brnenie prstov, strata citlivosti, dýchavičnosť. Objavia sa z ničoho nič, a keď si dáte horčík, zmiznú. Aby sa mohli vrátiť, keď budete mať zase toho veľa.

Tetánia dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokov. „Robí sa z nej mysteriózne ochorenie, ale nie je to tak. Tetánia sa dá liečiť ambulantne, je to zvratné ochorenie a ak pacient dodržiava pokyny neurológa alebo iných špecialistov, vedie normálny život,“ hovorí profesor MUDr. Peter Kukumberg, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave-Kramároch.

Tetánia nie tetanus

Upozorňuje, na rozdiel medzi tetániou a tetanom. „Často sa významovo zamieňajú. Tetanus je infekčná choroba, ktorá sa prenáša nebezpečnou baktériou a s tetániou nemá nič spoločné,“ prízvukuje. „Tetánia je trvalý alebo kolísajúci stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Nervové vlákna, ich funkcia a to, čo zásobujú, svalový systém sú v stave zvýšeného napätia, sú zvýšene dráždivé. Príznakmi sú tetanické symptómy, z ktorých najväčší a najťažší je tetanický záchvat. “

Čítajte aj: Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Kŕče v rukách i v nohách, brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce, aj to zažíva človek pri tetanickom záchvate. „Vyzerá dramaticky, ale v skutočnosti život neohrozuje a po dvadsiatich až štyridsiatich minútach pominie aj bez liekov,“ hovorí profesor Peter Kukumberg.

Lapanie po dychu

Slovo tetánia je odvodené od tetanického záchvatu, stavu, keď človek dostane z ničoho nič alebo vyprovokovane, napríklad pri rozrušení, kŕče takmer vždy do všetkých štyroch končatín. „Majú typický charakter, prsty na rukách sú skrčené, hovoríme tomu pôrodnícka ruka, podľa hmatu pôrodníkov kedysi v minulosti, tak menili polohu dieťaťa tesne pred pôrodom. Skrčené sú aj prsty na nohách, kŕče sú veľmi nepríjemné, až bolestivé, postihnutý je znepokojený, má tendenciu hlboko dýchať, čím si však stav ešte zhoršuje. Preto mu dávame igelitové vrecko na nos a ústa, aby dýchal doň, a tak korigoval metabolizmus plynov, oxidu uhličitého.

Neprehliadnite: Najväčší postrach mladých: TETÁNIA sa podobá na iné choroby. Nezmýľte si príznaky!

Na prstoch rúk i nôh a aj okolo pier sa objavuje tŕpnutie, človek sa cíti a je vyľakaný, celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Ak lekár takýto stav ešte nevidel, môže záchvat vzbudiť dojem, že ide o závažnú srdcovú alebo mozgovú príhodu. Kŕče však zakrátko odznejú a človeku nič nehrozí. Ale asi sa to ľahšie hovorí, ako prežíva,“ usmieva sa prednosta neurologickej kliniky na Kramároch.

Čo je za tým? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor