MENU
zdravy-zivot

Lekár radí: Bojíte sa, že ide o infarkt, no môže to byť tetánia. Všímajte si príznaky

Tetánia sa nazýva aj  chorobou mladých 21. storočia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Lekár radí: Bojíte sa, že ide o infarkt, no môže to byť tetánia. Všímajte si príznaky

Šialené kŕče v žalúdku, brnenie prstov, strata citlivosti, dýchavičnosť. Objavia sa z ničoho nič, a keď si dáte horčík, zmiznú. Aby sa mohli vrátiť, keď budete mať zase toho veľa.

Tetánia dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokov. „Robí sa z nej mysteriózne ochorenie, ale nie je to tak. Tetánia sa dá liečiť ambulantne, je to zvratné ochorenie a ak pacient dodržiava pokyny neurológa alebo iných špecialistov, vedie normálny život,“ hovorí profesor MUDr. Peter Kukumberg, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave-Kramároch.

Tetánia nie tetanus

Upozorňuje, na rozdiel medzi tetániou a tetanom. „Často sa významovo zamieňajú. Tetanus je infekčná choroba, ktorá sa prenáša nebezpečnou baktériou a s tetániou nemá nič spoločné,“ prízvukuje. „Tetánia je trvalý alebo kolísajúci stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Nervové vlákna, ich funkcia a to, čo zásobujú, svalový systém sú v stave zvýšeného napätia, sú zvýšene dráždivé. Príznakmi sú tetanické symptómy, z ktorých najväčší a najťažší je tetanický záchvat. “

Čítajte aj: Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Kŕče v rukách i v nohách, brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce, aj to zažíva človek pri tetanickom záchvate. „Vyzerá dramaticky, ale v skutočnosti život neohrozuje a po dvadsiatich až štyridsiatich minútach pominie aj bez liekov,“ hovorí profesor Peter Kukumberg.

Lapanie po dychu

Slovo tetánia je odvodené od tetanického záchvatu, stavu, keď človek dostane z ničoho nič alebo vyprovokovane, napríklad pri rozrušení, kŕče takmer vždy do všetkých štyroch končatín. „Majú typický charakter, prsty na rukách sú skrčené, hovoríme tomu pôrodnícka ruka, podľa hmatu pôrodníkov kedysi v minulosti, tak menili polohu dieťaťa tesne pred pôrodom. Skrčené sú aj prsty na nohách, kŕče sú veľmi nepríjemné, až bolestivé, postihnutý je znepokojený, má tendenciu hlboko dýchať, čím si však stav ešte zhoršuje. Preto mu dávame igelitové vrecko na nos a ústa, aby dýchal doň, a tak korigoval metabolizmus plynov, oxidu uhličitého.

Neprehliadnite: Najväčší postrach mladých: TETÁNIA sa podobá na iné choroby. Nezmýľte si príznaky!

Na prstoch rúk i nôh a aj okolo pier sa objavuje tŕpnutie, človek sa cíti a je vyľakaný, celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Ak lekár takýto stav ešte nevidel, môže záchvat vzbudiť dojem, že ide o závažnú srdcovú alebo mozgovú príhodu. Kŕče však zakrátko odznejú a človeku nič nehrozí. Ale asi sa to ľahšie hovorí, ako prežíva,“ usmieva sa prednosta neurologickej kliniky na Kramároch.

Čo je za tým? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor