MENU
zdravy-zivot

Látka z huby lysohlávka môže pomôcť zlepšiť život pacientov s rakovinou

V prírode asi nikdy nič nie je len zlé alebo len dobré. Dôkazom je aj lysohlávka, ktorá dokáže ako uškodiť, tak aj prospieť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Látka z huby lysohlávka môže pomôcť zlepšiť život pacientov s rakovinou

Pacienti s rakovinou, u ktorých bola diagnostikovaná úzkosť alebo depresia, a užili jednu dávku psilocybínu, halucinogénnu zlúčeninu z húb, dostali znova chuť do života.

Vedci aj lekári už dlhšie poukazujú na rôzne liečivé účinky marihuany, ktoré je vo väčšine krajín zakázaná droga. Teraz odborníci zistili, že aj ďalšia droga, lysohlávka, zvaná tiež magická huba, prípadne z češtiny „houbičky“, by mohla mať svoje dobré využitie v medicíne, konkrétne u ľudí s rakovinou.

Jediná dávka funguje celé roky

Nová štúdia tímu z Newyorskej univerzity Grossman School of Medicine tvrdí, že ich zistenia poskytujú dôkazy o tom, že lysohlávky by mohli byť použité pri liečbe duševných problémov pacientov s rakovinou. Len jedno jediné podanie lieku s obsahom psilocybínu, čiže halucinogénnej zlúčeniny nachádzajúcej sa v lysohlávkach, významne zlepšilo psychické rozpoloženie ľudí s rakovinou. Účinky boli citeľné aj po 3 rokoch a aj po 4,5 roku od podania látky. Títo pacienti cítili menšiu beznádej, demoralizáciu a obavy zo smrti ako tí, ktorí drogu neužili. Treba dodať, že okrem podania psilocybínu títo pacienti chodili tiež na psychoterapeutické sedenia. 

Vedecky dokázané: zelený čaj predlžuje život a zlepšuje zdravie

Mení lysohlávka mozog?

Odborníkov prekvapila najmä dĺžka účinku podania drogy. Domnievajú sa, že psilocybín môže viesť k neuroplasticite, čiže schopnosti mozgu vytvárať nové nervové spojenia po celý život.Naše zistenia jednoznačne naznačujú, že liečba psilocybínom je sľubným prostriedkom na zlepšenie emočnej, ​​psychologickej a duševnej pohody pacientov so život ohrozujúcou rakovinou,“ uviedol Stephen Ross, docent psychiatrie v NYU. Podľa neho súčasné lieky zaberajú len u polovice depresívnych pacientov s rakovinou a alternatíva bude nutná, lebo sa predpokladá, že asi 40 percentám ľudí bude počas života diagnostikovaná táto choroba a u tretiny z nich sa objaví depresia.

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Svojvoľné užívanie môže viesť k smrti

Psilocybin je prirodzene sa vyskytujúci halucinogén, ktorý produkuje viac ako 200 druhov húb vrátane lysohlávky, ktorá rastie aj u nás. Vyvoláva pocity eufórie a zmyslové skreslenie podobné ako napríklad LSD. Užívanie bez odborného dohľadu je ale rizikové, najmä pri súčasnom pití alkoholu. Môže vyvolať pocity  paniky, desu, zmätku, dezorientácie či strachu zo zbláznenia sa. Psilocybin nevyvoláva závislosť, ale pri dlhodobom užívaní môže dôjsť až k poškodeniu mozgu. Známe sú prípady, kedy človek pod vplyvom lysohlávky spáchal samovraždu alebo sa dopustil brutálnej vraždy. Droga tiež spôsobuje šťahovanie ciev a zvyšuje krvný tlak. 

Poznáte jednu z najliečivejších rastlín na svete? Môže rásť aj vo vašej záhrade

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia