Krčné mandle von? Kedy je to zbytočné a kedy zákrok pomôže?
8. 10. 2018, 2:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:25)

Zdroj: Shutterstock
Podľa americkej štúdie má každý piaty človek po operácii mandlí komplikácie, po ktorých musí navštíviť lekára. Niekedy sa však nedá operácii vyhnúť.
Možno to poznáte aj vy: Vaše dieťa niekoľko ráz do roka príšerne bolí hrdlo, má bolesti pri prehĺtaní, horúčku vyše 39 stupňov a na mandliach hnis. Kedysi sa taký stav pomerne skoro operoval.
- 10 dôvodov, prečo vás štípe v hrdle. Tri posledné neviníte
- 8 dôvodov, prečo máte napuchnuté uzliny. Kedy je to vážne?
Akoby ma rezali zaživa
Potvrdzuje to aj 49-ročná Beata: „Krčné mandle mi vyberali ako 10-ročnej. Zákrok mi robili v lokálke. Sedela som priviazaná ku kreslu a strašne som sa bála. A na tie bolesti pri prehĺtaní po operácii si pamätám dodnes. Bolo to, ako by vám stále pichali do hrdla nôž alebo vás rezali zaživa. Dávali nám síce zmrzlinu, aby sa rany lepšie hojili, ale to bola slabá náplasť na tú obrovskú bolesť. Po troch dňoch mi rany začali krvácať, tak ma museli operovať znova. Odvtedy síce nemám angíny, ale pravidelne ma trápia zápaly priedušiek a chronický kašeľ." Beata si myslí, že operácia bola v jej prípade zbytočná a narušila jej imunitu.
Veľké bolesti
Dnes lekári - nielen pri dieťati, ale aj pri dospelom - dlho uvažujú, kým sa rozhodnú krčné, či správnejšie podnebné mandle vybrať. Ich zdržanlivosť má niekoľko dôvodov. Jedným z nich sú komplikácie po operácii. Istá americká štúdia analyzovala dáta vyše 36000 ambulantne operovaných pacientov. Zistila, že každý piaty mal počas prvých dvoch týždňov komplikácie a musel ísť k lekárovi. Najčastejšie išlo o bolesti pri prehĺtaní. Asi 6 % pacientov malo pooperačné krvácanie rôznej intenzity.
Zákrok vám už dnes síce spravia v celkovej anestézii, ale pooperačné bolesti sú veľmi intenzívne. Spôsobujú, že čerstvo operovaný pacient nemôže piť, preto hrozí dehydratácia či problémy s krvným obehom. Jedenie je ešte neznesiteľnejšie, preto mnohí, najmä deti, radšej hladujú. Pritom pri jedení sa odlupuje z rany povlak, čo je dôležité pre pooperačné hojenie. Okrem toho, lekári nevedia vždy presne naordinovať správnu terapiu proti bolesti.
Dá sa žiť bez nich?
O tonzilektómii, teda chirurgickom odstránení mandlí, krční špecialisti uvažujú až vtedy, keď vás trápi chronický zápal, teda 4 a viac akútnych angín do roka niekoľko rokov za sebou. Infekciu spôsobujú najčastejšie baktérie a najrizikovejší z nich je streptokok. Často sa nedajú zlikvidovať antibiotikami a dostávajú sa do krvi, kde môžu nebezpečne zasiahnuť ďalšie orgány.
Nález patologických baktérií potvrdí opakovaná kultivácia z výteru mandlí, ako aj vyšetrenie ASLO a anti DNázy. Operáciu mandlí vám spravia aj pri komplikácii akútnej angíny, ktorou býva napríklad paratonzilárny absces, pri podozrení na nádor, alebo pri apnoickom syndróme. Zväčšené mandle majú za následok chrápanie a výpadok dýchania.
Dnes už lekári vedia, že podnebné mandle sa do 12-teho roku života aktívne podieľajú na tvorbe imunity. Potom je už imunitný systém zrelý a chýbajúce mandle by ho nemali ovplyvniť.