MENU
zdravy-zivot

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?

Nevytvárajte si nepotrebne veľké zásoby liekov, ktoré môžu následne chýbať tým, ktorí ich reálne potrebujú.
Zdravý život

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?

Po potvrdení prvých prípadov koronavírusu u nás nariadila vláda viacero preventívnych opatrení. Patrí medzi ne aj obmedzenie návštev lekára. Čo robiť, ak potrebujete lieky na predpis?

V piatok bola na Slovensku u prvého pacienta potvrdená infekcia novým koronavírusom SARS-CoV-2, spôsobujúcim ochorenie COVID-19. V priebehu piatka a soboty ste tak od Ministerstva zdravotníctva SR dostali SMS s nasledovným obsahom:

1. Dôležité! Pre koronavírus nechoďte k lekárovi osobne, ak to nie je nutné. Využite predpisovanie liekov cez e-recept, liek si vyzdvihnete v ktorejkoľvek lekárni.

2. Dôležité! V súvislosti s koronavírusom upozorňujeme, aby ste pri podozrení kontaktovali lekára len telefonicky. K dispozícii sú infolinky a číslo 0800221234.

Koronavírus: Musíte ostať v domácej karanténe? Čo to vlastne znamená?

Môžem navštíviť lekára?

Ak nemusíte, návšteve lekára sa radšej vyhnite. Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby v tomto období nechodili k lekárom, ak to nie je nevyhnutné. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví elektronický recept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach," povedal šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš.

Chronickí pacienti 

Ak patríte k ľuďom, ktorí navštevujú lekárne pravidelne kvôli výdaju dlhodobo užívaných liekov (vysoký tlak krvi, diabetes, astma a pod.) a potrebujete nové lieky, požiadajte (telefonicky, alebo mailom) vášho lekára o predpísanie elektronického lekárskeho predpisu s maximálnym možným množstvom užívaných liekov. U väčšiny liekov je to v dávke na 3 mesiace, u liekov s obsahom omamných a psychotropných látok v dávke na 1 mesiac. Predídete tak častejšej návšteve verejnej lekárnea vyhnete sa riziku infekčného ochorenia, ktorého priebeh môže byť pri chronických ochoreniach komplikovanejší.

Koronavírus: Komu môže vírus spôsobiť najväčšie problémy? Deti to nie sú!

Ak je váš liek momentálne nedostupný poraďte sa s lekárnikom aj o možnosti poskytnutia tzv. generických liekov. 

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?
Zdroj: Facebook @Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Zdroj: Facebook/Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Akútni pacienti 

Potrebujete si vybrať predpísane lieky, ktoré neužívate dlhodobo (napríklad antibiotiká, analgetiká, antihistaminiká, a pod.) alebo lieky, ktoré sú dostupné aj bez predpisu? Aj v tomto prípade zvážte osobnú návštevu lekárne a pokiaľ máte možnosť, požiadajte o výber liekov príbuzných či známych. Prispejete tak k prechodnému zníženiu koncentrácie chorých pacientov v priestoroch lekární.

Koronavírus: Nie každý má horúčku!WHO spočítalo príznaky, ktoré sa opakujú

Výživové doplnky a kozmetika

Ak ste zdraví a v lekárni si potrebujete kúpiť výživové doplnky či liečebnú kozmetiku, z preventívnych dôvodov odložte návštevu lekárne aspoň o mesiac.

Nepotrebné zásoby

Vo všeobecnosti pristupujte k celej situácii racionálne, bez emócií a paniky. Nevytvárajte si nepotrebne veľké zásoby liekov, ktoré môžu následne chýbať tým, ktorí ich reálne potrebujú. Aj lieky majú svoju exspiračnú dobu, po uplynutí ktorej musia byť zlikvidované. Najmä pri voľnopredajných liekoch preto zvážte, či ich naozaj potrebujete a v akom množstve.
Ak patríte k ľuďom, ktorí v uplynulom období navštívili rizikové krajiny, zotrvajte kvôli bezpečnosti v dvojtýždňovej domácej karanténe a vyhnite sa zbytočným návštevám verejných lekární, keďže prenášačom vírusu je aj bezpríznakový pacient.

Koronavírus: Nenakupujte bezhlavo! Tieto potraviny sa však oplatí mať doma

Mám príznaky

Objavili sa sa u vás symptómy ako horúčka, suchý kašeľ, sťažené dýchanie, bolesti hlavy a kĺbov? Podľa možnosti sa vyhnite kontaktu s inými ľuďmi a kontaktujte call centrum Úradu verejného zdravotníctva na telefónnom čísle 0917 222 682, prípadne rýchlu zdravotnú pomoc na linke 112.

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?
Zdroj: Instagram @ministerstvo_zdravotnictva_sr

Instagram @ministerstvo_zdravotnictva_sr

Viac o koronavíruse SARS-CoV-2: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia