Reklama

Koniec psoriázy: Čistá koža vďaka biologickej liečbe už aj na Slovensku

Psoriáza patrí medzi najčastejšie dermatologické diagnózy.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Aj u nás sa môžu dospelí pacienti s lupienkou tešiť na biologickú liečbu, ktorá posúva doterajšie hranice úspešnosti.

Ročne sa s ňou do ambulancií kožných lekárov na Slovensku dostaví približne 60 tisíc pacientov, len približne tretina z nich sa však aj naozaj lieči. Psoriáza sa prejavuje primárne na koži, ale často bývajú postihnuté aj nechty, kĺby alebo sliznice. Keďže ide o chronické autoimunitné ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť, je hlavnou snahou lekárov pomôcť pacientom čo najviac zmierniť jeho príznaky. Cieľom liečby je, aby mal pacient na koži čo najmenej zapálených, olupujúcich sa bolestivých ložísk. Donedávna sa za štandard úspešnosti liečby považovalo, keď pacient dosiahol 75 %-né zlepšenie pôvodného postihnutia kože. V súčasnosti je však vďaka novej liečbe možné už úplné alebo takmer úplné vyčistenie kože a vymiznutie zápalových ložísk. Je dostupná pre pacientov so stredne závažnou až závažnou ložiskovou psoriázou už aj na Slovensku.

Biologická liečba

Biologiká účinkujú na molekulárnej úrovni, kde blokujú predanie antigénu - látky, ktorá vyvoláva tvorbu protilátok - T lymfocytom, čo je druh bielych krviniek, a tým znižujú funkciu určitých buniek. Uvoľňujú alebo blokujú látky, ktoré sa podieľajú na vzniku psoriatických ložísk. Biologická liečba psoriázy patrí do skupiny plne humánnych monoklonálnych protilátok s novým mechanizmom účinku pôsobiacim cielene proti interleukínu (IL)-17A . Schváleniu liečby predchádzali výsledky klinických skúšaní, ktoré preukázali rýchle dosiahnutie odpovede v podobe takmer čistej až čistej kože u pacientov so psoriázou a to už v 12. až 16. týždni liečby. Účinnosť pretrvávala viac ako 52 týždňov.

Nádej pre milióny

„Psoriáza postihuje približne 2% populácie,“ hovorí profesor Juraj Péč, prednosta Dermatovenerologickej kliniky v Martine. Okrem fyzických prejavov trpí pacient väčšinou aj inak. „Častý je pocit menejcennosti a neistoty. Psoriáza ovplyvňuje pracovný, spoločenský, ale i intímny život pacienta,“ dodáva profesor Péč. Žiaľ, príčina ochorenia nie je známa, spúšťačmi sú spravidla nevhodná životospráva, stres a fajčenie. Európska lieková agentúra (EMA) schválila využitie tohto biologického lieku aj pre liečbu ďalších autoimunitných ochorení - ankylozujúcej spondylitídy (AS) a psoriatickej artritídy (PsA). V Európe nimi trpí približne 5 miliónov ľudí. Ak sa účinne neliečia, spôsobujú nevratné poškodenie chrbtice a kĺbov, celoživotnú bolesť a invalidizáciu postihnutých pacientov. Nové možnosti liečby sú v prípade obidvoch ochorení naliehavo potrebné, nakoľko v súčasnosti až 40 % pacientov nedostatočne reaguje na existujúce spôsoby liečby. Nová biologická liečba pomáha pacientom s AS a PsA významne znížiť bolestivosť a tiež prináša šancu zastaviť progresiu ochorenia. Liek má potenciál stať sa novým štandardom v starostlivosti o tieto časté zápalové ochorenia.