MENU
zdravy-zivot

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Bolieva vás hlava alebo máte dlhodobo vyššiu teplotu?

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním, nesmiete zľahčovať?

Zmeny v duševnom stave 

Akákoľvek dezorientácia, zmätené myslenie, halucinácie alebo nečakané a náhle agresívne správanie si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Zmätená a nesústredená myseľ môže byť výsledkom chronického nervového vyčerpania, depresie, ale aj nízkeho krvného tlaku a málokrvnosti. Signalizuje aj problémy so srdcovým rytmom. Smrteľná úzkosť sa objavuje pri infarkte alebo pri astmatickom záchvate. Ospalosť v kombinácii so zmätenosťou môže naznačovať zlyhanie pečene.  
 

Smútok bez príčiny.Smútok bez príčiny.
Smútok bez príčiny.
Zdroj: Shutterstock

Možné príčiny:

 • diabetes,
 • negatívne reakcie na nové lieky,
 • infekcie,
 • poranenia hlavy,
 • mozgová mŕtvica,
 • demencia,
 • psychotické zrútenie.

Lapáte po dychu? 

Ak ste zdravý dospelý človek, ktorý nemá problémy s dýchaním, no zrazu lapáte dych, niečo nie je v poriadku. Môže ísť o náhle zvýšenie krvného tlaku, ale aj o infarkt alebo o alergickú reakciu. Ak nemáte zápal priedušiek alebo pľúc, môže sa dýchavičnosťou prejaviť i začínajúca astma. Problémy s dýchaním však môže vyvolať i obyčajné vdýchnutie dymu, niektorej chemickej látky alebo koncentrovaného parfumu.

Z čoho kašlete?Z čoho kašlete?
Z čoho kašlete?
Zdroj: Shutterstock


Možné príčiny:

 • astma,
 • vdýchnutie cudzieho predmetu,
 • čierny kašeľ,
 • úzkosť,
 • záchvaty paniky,
 • srdcové problémy,
 • krvná zrazenina v pľúcach,
 • rakovina pľúc alebo pľúc.

Keď dieťa niečo vdýchne

V prípade, že dych začne lapať vaše malé dieťa a vy máte podozrenie, že niečo vdýchlo, musíte konať. Prvým príznakom, keď dieťaťu zabehne, je vždy kašeľ, dusenie, najskôr sčervenenie, potom zmodrenie. Ak máte astmu a všimnete si, že váš potomok lapá dych pri studenom vzduchu alebo pri námahe, je najlepšie jeho stav sledovať s pediatrom.

Prvá pomoc, keď dieťa niečo vdýchlo

Malé dieťa:„Ak  dieťa nemá hlas, ticho kašle, modrie, znamená to, že cudzie teleso upchalo dýchacie cesty a dieťa nemôže dýchať,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Iveta Kostelníková.

Dieťa ihneď otočte na brucho dole hlavou, oprite si ho o predlaktie ľavej ruky a pravou ho silne opakovane udrite medzi lopatky, kým cudzie teleso nevypadne. Prípadne začnite resuscitovať, aspoň vdýchnutým vzduchom sa tak pokúste cudzím telesom pohnúť. Dieťa musí ísť okamžite do nemocnice.

Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. 
Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. 
Zdroj: Shutterstock


Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. Foto: Shutterstock

Väčšie dieťa: Ak sa vám nepodarí vyprovokovať kašeľ, postavte sa za dieťa, mierne ho predkloňte, aby vykašlané cudzie teleso nezapadlo späť do dýchacích ciest. Predklonený hrudník mu jednou rukou pridržte a päťkrát ho udrite hranou dlane medzi lopatky.

Nepomáha? Skúste Heimlichov manéver


Postavte sa za dieťa, obe ruky mu oblapením priložte na hornú časť brucha. Nakloňte ho dopredu, ruky zovrite do pästí a udrite nimi do brucha a smerom nahor, opäť päťkrát. Ak sa stále dusí, striedajte údery medzi lopatky so stláčaním brucha.

Nezabudnite volať záchrannú zdravotnú službu a riadiť sa ďalšími pokynmi operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Kedy to telo myslí vážne?

Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor