MENU
zdravy-zivot

Káva je zázrak pre vlasy: Budú hustejšie a lesklejšie!

Káva vám krásne oživí vlasy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Káva je zázrak pre vlasy: Budú hustejšie a lesklejšie!

Dobrá čierna kávička nemusí byť určená len na pitie. Má prínos aj pre vlasy! Viete, že zrnková káva dokáže stimulovať ich rast, brániť padaniu vlasov a pomôcť im k lesku?

Keratín je proteín produkovaný kožnými bunkami pokožky hlavy a je spoluzodpovedný za zahusťovanie a posilňovanie vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy. Keď telu dlhodobo chýba keratín, vlasové folikuly sa oslabujú. To môže viesť k rednutiu vlasov a nakoniec až k ich úplnej strate. Preto je dobré vedieť, že káva stimuluje tvorbu keratínu v korienkoch a tým účinne podporuje rast vlasov.

Kofeín posilní rast a pevnosť vlasov

Umývanie vlasov kofeínovým nápojom teda posilňuje folikuly, čo znižuje riziko vypadávania vlasov. Káva môže tiež pomôcť zlepšiť štruktúru vlasov, pretože pomáha udržiavať rovnováhu pH a vyhladzuje povrch vlasu, čiže kutikulu. Vlasy sú tak jemnejšie, lesklejšie a ľahšie sa rozčesávajú.

Navyše, káva zlepší farbu vašich vlasov! Samozrejme, nefunguje ako preliv či nezmývateľná farba, ale ak potrebujete rýchlu, krátkodobú a nenákladnú úpravu, ktorá sa ľahko nanáša aj oplachuje, čierna káva je pre vás ako stvorená. Táto prirodzená farba na vlasy má jemný efekt a je vhodná na zvýraznenie už existujúcej farby, prípadne na prekrytie malých sivých oblastí. 

Komu farba zaberie najlepšie

Kávová "farba" na vlasy funguje najlepšie pri brunetkách. Ak máte svetlé vlasy, môže vám ich pomôcť stmaviť a ak máte tmavohnedé vlasy, pomôže vám zakryť šediny. Platí ale, že čím tmavšie vlasy, tým menej práce pre vás káva dokáže odviesť, lebo jej krycie schopnosti nie sú až také silné.

Efekt zafarbenia závisí od toho, ako často si umývate vlasy. Môže trvať približne dva týždne. Ak si umývate vlasy menej často, azda vydrží 3 týždne, ale dlhšie určite nie. Použitie väčšieho množstva alebo silnejšej kávy môže výraznejšie zmeniť farbu, ale nepredĺži jej životnosť.

Aká silná káva najlepšie vyhovuje vášmu odtieňu, respektíve odtieňu, ktorý chcete dosiahnuť, musíte zistiť metódou pokusu a omylu. Na každý pád sa musíte zmieriť s tým, že kávový preliv budete musieť opakovať aspoň dvakrát mesačne.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor