MENU
zdravy-zivot

Káva je zázrak pre vlasy: Budú hustejšie a lesklejšie!

Káva vám krásne oživí vlasy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Káva je zázrak pre vlasy: Budú hustejšie a lesklejšie!

Dobrá čierna kávička nemusí byť určená len na pitie. Má prínos aj pre vlasy! Viete, že zrnková káva dokáže stimulovať ich rast, brániť padaniu vlasov a pomôcť im k lesku?

Keratín je proteín produkovaný kožnými bunkami pokožky hlavy a je spoluzodpovedný za zahusťovanie a posilňovanie vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy. Keď telu dlhodobo chýba keratín, vlasové folikuly sa oslabujú. To môže viesť k rednutiu vlasov a nakoniec až k ich úplnej strate. Preto je dobré vedieť, že káva stimuluje tvorbu keratínu v korienkoch a tým účinne podporuje rast vlasov.

Kofeín posilní rast a pevnosť vlasov

Umývanie vlasov kofeínovým nápojom teda posilňuje folikuly, čo znižuje riziko vypadávania vlasov. Káva môže tiež pomôcť zlepšiť štruktúru vlasov, pretože pomáha udržiavať rovnováhu pH a vyhladzuje povrch vlasu, čiže kutikulu. Vlasy sú tak jemnejšie, lesklejšie a ľahšie sa rozčesávajú.

Navyše, káva zlepší farbu vašich vlasov! Samozrejme, nefunguje ako preliv či nezmývateľná farba, ale ak potrebujete rýchlu, krátkodobú a nenákladnú úpravu, ktorá sa ľahko nanáša aj oplachuje, čierna káva je pre vás ako stvorená. Táto prirodzená farba na vlasy má jemný efekt a je vhodná na zvýraznenie už existujúcej farby, prípadne na prekrytie malých sivých oblastí. 

Komu farba zaberie najlepšie

Kávová "farba" na vlasy funguje najlepšie pri brunetkách. Ak máte svetlé vlasy, môže vám ich pomôcť stmaviť a ak máte tmavohnedé vlasy, pomôže vám zakryť šediny. Platí ale, že čím tmavšie vlasy, tým menej práce pre vás káva dokáže odviesť, lebo jej krycie schopnosti nie sú až také silné.

Efekt zafarbenia závisí od toho, ako často si umývate vlasy. Môže trvať približne dva týždne. Ak si umývate vlasy menej často, azda vydrží 3 týždne, ale dlhšie určite nie. Použitie väčšieho množstva alebo silnejšej kávy môže výraznejšie zmeniť farbu, ale nepredĺži jej životnosť.

Aká silná káva najlepšie vyhovuje vášmu odtieňu, respektíve odtieňu, ktorý chcete dosiahnuť, musíte zistiť metódou pokusu a omylu. Na každý pád sa musíte zmieriť s tým, že kávový preliv budete musieť opakovať aspoň dvakrát mesačne.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor