MENU
zdravy-zivot

Kašlete? Na Slovákov stále číha vážne ochorenie, môže byť smrteľné!

Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku povinné od roku 1958.
Zdravý život

Kašlete? Na Slovákov stále číha vážne ochorenie, môže byť smrteľné!

Trápi vás záchvatový hlienovitý kašeľ? Ako dlho už trvá? Majte sa na pozore, nebezpečný čierny kašeľ sa netýka len detí.

Hoci je očkovanie proti čiernemu kašľu povinné, za minulý rok nahlásili lekári 289 prípadov tohto ochorenia. Tento rok zasiahol už 110 pacientov. Podľa Úrad verejného zdravotníctva SR však chorobnosť oproti minulým rokom výrazne klesla.

Váš príbeh: Z nevinného kašľa zákerný nádor. Zriedkavú chorobu Denise zistili až na druhýkrát 

Najvyšší počet prípadov tohto ochorenia sa u nás vyskytol v roku 2010. Išlo až o 1379 pacientov, a to práve z dôvodu absencie pravidelného preočkovania. 

Alarmujúce prejavy

Prejavuje sa záchvatmi kašľa, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Tie sú najprv suché a dráždivé, potom nasleduje minimálne mesačné obdobie typické dráždivým, kŕčovitým kašľom a vykašliavaním hlienov, najmä v noci.

Viac: Hlieny ako detektor: Farba a hustota prezradí závažnosť ochorenia

V poslednom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú. Môže ich sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy. Ochorenie môže byť smrteľné.

Ako brániť organizmus? 

V prevencii je vhodné okrem očkovania vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami či preľudneným nevetraným priestorom. Tiež si treba často umývať ruky. Chorí by mali používať jednorazové vreckovky, ktoré po použití zahodia.

„Na Slovensku od roku 2010 platí preočkovanie detí proti čiernemu kašľu vo veku 13 rokov,“ uvidela Jozefína Kaššová z ÚVZ SR. V súčasnosti lekári očkujú dojčatá proti čiernemu kašľu v kombinácii s očkovacími látkami proti iným ochoreniam. »»» Uistite sa, či touto chorobou netrpí aj vaše dieťa!

Čítajte aj: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor