Kardiológ: Ignorujeme varovné signály! Srdcové zlyhávanie je už ako epidémia
27. 11. 2018, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:47)

Zdroj: Shutterstock
Častá únava a dýchavičnosť aj pri menšej námahe nemusia byť len signálom starnutia. Najmä, ak starí nie ste. Máte však pred sebou možno len päť rokov života.
Srdcové zlyhávanie je častejším dôvodom prijatia do nemocnice ako srdcový infarkt či všetky nádorové ochorenia spolu. Na Slovensku postihuje 100 až 150-tisíc ľudí ročne! „Varovné signály neraz ignorujeme a k lekárovi ideme zbytočne neskoro,“ tvrdí MUDr. Roman Margóczy, primár oddelenia všeobecnej kardiológie Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Aká choroba je srdcové zlyhávanie?
Srdcové zlyhávanie nie je choroba. Je to príznak. Zjednodušene, ide o situáciu, keď srdce nedokáže dodať do tela dostatok kyslíka alebo tak robí len za cenu zvýšenej námahy. Základnou úlohou srdca je zachovanie krvného obehu, pričom táto mechanická práca má dve fázy.
V prvej sa napĺňa krvou a v druhej ju vypudí. Podľa toho, či prevažuje postihnutie jednej, alebo druhej fázy, rozlišujeme aj základné typy srdcového zlyhávania. Môže byť so zachovanou pumpovacou funkciou, s redukovanou, a novinkou je aj zlyhávanie s mierne redukovanou pumpovacou funkciou.
Prečo srdce prestane stíhať?
Príčin je veľa. Prvý typ je často následkom prekonania srdcového infarktu alebo zápalu srdcového svalu. Príčinou ďalších dvoch typov je hlavne vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a najčastejšie porucha srdcového rytmu – fibrilácia predsiení.
Ktoré príznaky zlyhávanie prezradia?
Medzi najtypickejšie patrí dýchavičnosť v ľahu. Záchvaty sa objavujú najmä v noci počas spánku, teda nezávisle od fyzickej námahy. Nočná dýchavičnosť je jednoznačný dôvod na návštevu lekára! Ďalej je to znížená tolerancia fyzickej námahy, ak ste nútení spomaliť, častejšie oddychovať, aby ste sa nadýchli. K príznakom patrí aj únava a opuchy členkov.
Spájajú si ľudia problémy s dýchaním alebo s členkami so srdcom?
Práve to je problém! Príznaky sú síce typické pre srdcové zlyhávanie, ale ľudia si ich často zamieňajú za prejavy iných, menej závažných ochorení. Dokonca ich niekedy aj významne bagatelizujú. Napríklad dýchavičnosť si vysvetľujú respiračným ochorením, únavu mylne považujú za prejav starnutia... Preto prichádzajú k lekárovi neskoro.
Foto: Shutterstock
Preventívne prehliadky odhalia problém skôr?
Áno, podozrenie môže vyplynúť z anamnézy, zo základného fyzikálneho vyšetrenia a zhodnotenia EKG záznamu v rámci preventívnej prehliadky. Normálny nález vo všetkých troch bodoch prakticky vylučuje srdcové zlyhávanie. Okrem internistu alebo kardiológa môže na diagnózu myslieť pneumológ, ktorého vyhľadáte pre ťažkosti s dýchaním. Po vylúčení pľúcnej príčiny vás odošle ku kardiológovi.
Ktoré vyšetrenia definitívne potvrdia, že ide o srdcové zlyhávanie?
Je to jednoduché vyšetrenie z krvi – stanovuje sa koncentrácia nátriuretického peptidu. Normálna hodnota stopercentne vylúči srdcové zlyhávanie, iné hodnoty sú dôvodom na pokračovanie v diagnostickom procese.
Tu má nezastupiteľné miesto echokardiografia, teda ultrazvukové vyšetrenie srdca, ktoré posúdi štrukturálny a funkčný stav srdca. Opäť platí, že normálny obraz vylúči srdcové zlyhávanie. Problémom je fakt, že nie každý lekár je oprávnený dať vyšetriť nátriuretické peptidy, a druhým problémom je reálna dostupnosť echokardiografického vyšetrenia.
Znamená to, že mnohí z nás o svojom probléme netušia?
Zo štatistík vieme, že srdcové zlyhávanie postihuje dve až tri percentá populácie, čo u nás znamená približne 100 až 150-tisíc ľudí. Naozaj zďaleka nie všetci o svojom ochorení vedia, a teda sa neliečia.
V súvislosti so srdcovým zlyhávaním sa hovorí ako o tichej epidémii. Rastie jeho výskyt?
Žiaľ, áno. Má to viacej príčin. Jednou z nich je starnutie obyvateľstva, pretože vo vekovej skupine nad 70 rokov má srdcové zlyhávanie desať až dvadsať percent ľudí. Ďalšou príčinou je enormný nárast ochorení, ktoré k nemu vedú – vysoký krvný tlak, cukrovka, fibrilácia predsiení, obezita a srdcový infarkt. Paradoxne úspech v liečbe na jednej strane vedie k nárastu počtu pacientov so srdcovým zlyhávaním.
Preto, že starneme?
Nie celkom. Čím viac budeme mať mladých s vysokým tlakom krvi, cukrovkou, obezitou, tým častejšie sa aj v nižšej vekovej kategórii budeme stretávať s prejavmi srdcového zlyhávania.
Aká je perspektíva, keď vyšetrenia potvrdia srdcové zlyhávanie?
Znie to kruto, ale srdcové zlyhávanie je smrteľné, nevyliečiteľné ochorenie. Na rozdiel od onkologických ochorení, ktoré v laickej i odbornej verejnosti oprávnene vzbudzujú rešpekt aj strach, pri srdcovom zlyhávaní si mnohí neuvedomíme, že len polovica pacientov prežije päť rokov od stanovenia diagnózy. Oproti mnohým onkologickým ochoreniam, ktoré sú, našťastie, potenciálne vyliečiteľné, pacienti so srdcovým zlyhávaním zomierajú v dôsledku postupne sa zhoršujúcej funkcie srdca spoločne s ostatnými orgánmi.
Nedá sa liečiť?
Zlyhávajúce srdce nie je schopné plniť svoju prečerpávaciu schopnosť, tkanivá a orgány tela trpia nedostatkom kyslíka a nahromadením krvi v žilovom systéme. Postupne sa zhoršuje ich funkcia, až zlyhá jeden alebo viacero orgánových systémov. Dokážeme síce skvalitniť a predĺžiť život väčšiemu počtu pacientov, skúšajú sa nové liekové skupiny aj nové prístroje, ktoré môžu zlepšiť funkciu srdca alebo ju čiastočne či úplne nahradia. Zatiaľ sú však len pre prísne selektovanú skupinu pacientov.
Čo môžeme urobiť v rámci prevencie?
Nie je možné zmeniť genetickú predispozíciu ani oklamať starnutie, môžete však zlepšiť svoj životný štýl, teda stravovanie, fyzickú aktivitu, striedmu konzumáciu alkoholu, vynechať fajčenie, strážiť si hmotnosť...
Je tiež na vás, aby ste chodili na pravidelné preventívne prehliadky, kontrolovali a dôsledne si liečili už spomenuté ochorenia, lebo práve tie v priebehu času vedú k rozvoju srdcového zlyhávania. A na lekároch je, aby liečili nielen pacientov so srdcových zlyhávaním, ale vyhľadávali a liečili ľudí s hypertenziou, cukrovkou, fibriláciou predsiení, poruchou tukového metabolizmu. Minimálne tak oddialime nástup, ideálne predídeme rozvoju chronického srdcového zlyhávania.