Reklama

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Čím viac možností máme, tým ťažšie je vybrať si, a tým menej sme spokojní s našimi rozhodnutiami.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Experti v psychoterapii vytvorili zoznam stresujúcich faktorov a podnetov dnešnej doby, ktoré k nim ľudí za posledný rok privádzajú. Toto tu kedysi nebolo!

Začalo to syndrómom vyhorenia a pribúdajú ďalšie. Týkajúce sa vzťahov k okoliu, k vnímaniu vzťahov, k samému sebe. Kde dnešná generácia stráca pôdu pod nohami? Zoznam amerických terapeutov, psychológov a couchov zverejnil portál HuffPost. Skúste sa zamyslieť, či aj vo vás vyvolávajú obavy až úzkosť alebo sa s nimi dokážete sami rozumne vysporiadať.

Imposter syndróm“

V roku 2019 sa najviac rozšíril syndróm spochybňovania seba, svojich schopností, toho, čím by sa človek mal stať a tiež svojich úspechov. Ak aj človek má úspech, no prerástol mu tento syndróm cez hlavu, neprikladá zásluhu svojim vlastným schopnostiam. Považuje ho len za náhodu, šťastie a má pocit, že sa musel príliš snažiť, aby bol tam, kde je teraz, pričom iným to v jeho očiach išlo prirodzene.

Na sociálnych sieťach vidia ľudia ,,úspešnosť“ a pochybujú o svojich vlastných schopnostiach. Sociálne médiá stanovili porovnávanie sa, za akúsi novú normu,“ konštatuje klinická konzultantka z Nortbrooku v Illinois.

Zdroj: Shutterstock

,,Imposter syndróm“ V roku 2019 sa najviac rozšíril syndróm spochybňovania seba, svojich schopností, toho, čím by sa človek mal stať a tiež svojich úspechov. Ak aj človek má úspech, no prerástol mu tento syndróm cez hlavu, neprikladá zásluhu svojim vlastným schopnostiam. Považuje ho len za náhodu, šťastie a má pocit, že sa musel príliš snažiť, aby bol tam, kde je teraz, pričom iným to v jeho očiach išlo prirodzene. „Na sociálnych sieťach vidia ľudia ,,úspešnosť“ a pochybujú o svojich vlastných schopnostiach. Sociálne médiá stanovili porovnávanie sa, za akúsi novú normu,“ konštatuje klinická konzultantka z Nortbrooku v Illinois.


Zdroj: Shutterstock

Rozšírenie tohto syndrómu potvrdzuje aj klinická psychologička z New Yorku. V uplynulom roku sa s ním a tiež so stresom z perfekcionizmu, ktorý je jedným z jeho prejavov potýkalo veľa jej klientov. ,,Dôvodom, prečo tieto obavy dominujú v životoch ľudí je miera vystavenia sa ,,highlightov" ostatných na sociálnych sieťach. Neuvedomujú si však, že ide len o TOP momenty bez priznania akéhokoľvek negatívneho pozadia."

Čo dnes vyvoláva obavy a úzkosť?►►►

Problém s asertivitou, vymedzením hraníc a odmietaním

Najčastejším problémom, ktorý k nám v minulom roku priviedol klientov boli problémy s vymedzovaním hraníc vo vzťahoch," uviedla terapeutka zo Seattlu. Aby vzťah fungoval, je treba nájsť rovnováhu medzi plnením vašich potrieb a potrieb druhej strany. Je treba byť trpezlivý a snažiť sa vytvoriť uvedomelú rovnováhu, ktorá vedie k rešpektu a zdravej láske," vysvetlila.

Zdroj: Shutterstock

Problém s asertivitou, vymedzením hraníc a odmietaním „Najčastejším problémom, ktorý k nám v minulom roku priviedol klientov boli problémy s vymedzovaním hraníc vo vzťahoch," uviedla terapeutka zo Seattlu. Aby vzťah fungoval, je treba nájsť rovnováhu medzi plnením vašich potrieb a potrieb druhej strany. „Je treba byť trpezlivý a snažiť sa vytvoriť uvedomelú rovnováhu, ktorá vedie k rešpektu a zdravej láske," vysvetlila.


Zdroj: Shutterstock

Partnerský, manželský a rodinný terapeut z Kalifornie najviac riešil problém povedať druhým NIE. Nechcú sklamať blízkych, aj keď je ich nadmerná snaha na úkor ich energie a psychickej kapacity. Tréning asertivity je pre nich užitočným štartom k lepšiemu životu bez toho, aby sa cítili menejcenní a zväzovali ich obavy zo sklamania iných," priblížil.

Instantné vzťahy

Zdroj: Shutterstock

Instantné vzťahy Charakter vzťahov a ich dynamika sa zmenila zoznamovaním online. Prerástlo to však jednak do pocitov všadeprítomnej konkurencie a tiež do nespokojnosti pre množstvo možností, ktoré ľudia majú. Vytvoril sa ďalší psychologický fenomén, pre ktorý majú v angličtine pojem „overchoice". Čím viac možností máme, tým ťažšie je vybrať si, a tým menej sme spokojní s našimi rozhodnutiami. Zmätení a deprimovaní mladí ľudia nespokojnosťou, ktorú si sami spôsobujú končia na terapiách s vierou, že ich chaos v tom, že nevedia, čo chcú už ani v otázke partnera, uprace profesionál. Slovenské babičky by to povedali jasne a zadarmo: „Nevyberaj, lebo preberieš!"


Zdroj: Shutterstock

Charakter vzťahov a ich dynamika sa zmenila zoznamovaním online. Prerástlo to však jednak do pocitov všadeprítomnej konkurencie a tiež do nespokojnosti pre množstvo možností, ktoré ľudia majú. Vytvoril sa ďalší psychologický fenomén, pre ktorý majú v angličtine pojem overchoice". Čím viac možností máme, tým ťažšie je vybrať si, a tým menej sme spokojní s našimi rozhodnutiami. Zmätení a deprimovaní mladí ľudia nespokojnosťou, ktorú si sami spôsobujú končia na terapiách s vierou, že ich chaos v tom, že nevedia, čo chcú už ani v otázke partnera, uprace profesionál. Slovenské babičky by to povedali jasne a zadarmo: Nevyberaj, lebo preberieš!"

Randili ste s duchom?

Zdroj: Shutterstock

Randili ste s duchom? Ďalším slovíčkom, ktorý terapeuti často používajú je „ghosting". Pomáhajú svojim klientom vysporiadať sa s novodobým druhom rozchodu, ktorý si vyslúžil toto pomenovanie. Partner sa začne hrať po našom na „mŕtveho chrobáka" a jednoducho neodpovedá na správy a volania. Podľa štatistík ide poväčšine o mužské praktiky v úplných začiatkoch vzťahov. Jednoducho skončia komunikáciu bez akéhokoľvek vysvetlenia a nie, nie je reč o puberťákoch. O to väčší problém súčasných „instantných vzťahov." „Ghosting často vedie ľudí k pocitom sklamania a odmietnutia a pátrajú po príčine v sebe, aj keď neurobili nič zlé. Klienti si to berú príliš osobne, a to aj v prípadoch, kedy to, že sa druhá strana hrá na ducha, nemá s nimi a ich správaním vo vzťahu nič spoločné," uviedla pre HuffPost klinická psychoterapeutka z LA.


Zdroj: Shutterstock

Ďalším slovíčkom, ktorý terapeuti často používajú je ghosting". Pomáhajú svojim klientom vysporiadať sa s novodobým druhom rozchodu, ktorý si vyslúžil toto pomenovanie. Partner sa začne hrať po našom na mŕtveho chrobáka" a jednoducho neodpovedá na správy a volania. Podľa štatistík ide poväčšine o mužské praktiky v úplných začiatkoch vzťahov. Jednoducho skončia komunikáciu bez akéhokoľvek vysvetlenia a nie, nie je reč o puberťákoch. O to väčší problém súčasných instantných vzťahov."

Ghosting často vedie ľudí k pocitom sklamania a odmietnutia a pátrajú po príčine v sebe, aj keď neurobili nič zlé. Klienti si to berú príliš osobne, a to aj v prípadoch, kedy to, že sa druhá strana hrá na ducha, nemá s nimi a ich správaním vo vzťahu nič spoločné," uviedla pre HuffPost klinická psychoterapeutka z LA.

Máme gender" problém

Zdroj: Shutterstock

Máme „gender" problém Čo sa párovej terapie týka, stále viac a viac dvojíc vyhľadáva pomoc odborníka pre problém vysporiadať sa s dominantnejším postavením ženy vo vzťahu. „Na tejto situácii nie je nič nesprávne, no problémy pribúdajú zo zahanbujúcich pocitov manžela a zoznamu prejavov nevôle manželky, ktorá ho prevyšuje napríklad v práci. Riešime narušenie heteronormatívneho vzorca," vysvetlila známa americká psychologička Alexandra Solomon.


Zdroj: Shutterstock

Čo sa párovej terapie týka, stále viac a viac dvojíc vyhľadáva pomoc odborníka pre problém vysporiadať sa s dominantnejším postavením ženy vo vzťahu. Na tejto situácii nie je nič nesprávne, no problémy pribúdajú zo zahanbujúcich pocitov manžela a zoznamu prejavov nevôle manželky, ktorá ho prevyšuje napríklad v práci. Riešime narušenie heteronormatívneho vzorca," vysvetlila známa americká psychologička Alexandra Solomon.

Trýznivé obavy na verejnosti

Zdroj: Shutterstock

Trýznivé obavy na verejnosti Prejavy úzkostných porúch sú podľa terapeutov v dnešnej dobe, a to na celom svete najčastejším dôvodom vyhľadania ich pomoci. Avšak minulý rok sa ich príčiny rozšírili o celospoločenské dôvody. Úzkosť plynie z domáceho či svetového diania. Z povedomia o násilí, hromadnej streľbe na verejnosti, v školách či terorizme a tiež stále vyhrotenejšej enviromentálnej situácii. „Ľudí viac ako je prirodzené trýznia znepokojivé myšlienky a obavy, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život," potvrdzuje philadelphská klinická psychologička.


Zdroj: Shutterstock

Prejavy úzkostných porúch sú podľa terapeutov v dnešnej dobe, a to na celom svete najčastejším dôvodom vyhľadania ich pomoci. Avšak minulý rok sa ich príčiny rozšírili o celospoločenské dôvody. Úzkosť plynie z domáceho či svetového diania. Z povedomia o násilí, hromadnej streľbe na verejnosti, v školách či terorizme a tiež stále vyhrotenejšej enviromentálnej situácii. Ľudí viac ako je prirodzené trýznia znepokojivé myšlienky a obavy, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život," potvrdzuje philadelphská klinická psychologička.

Vyberáme pre vás niečo PLUS