MENU
zdravy-zivot

Jozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do Bratislavy

Jozef Sabovčík síce do rodnej Bratislavy na vystúpenie nepricestoval, no za svoje posledné veľké predstavenie považuje to bratislavské v roku 2016.
Zdravý život

Jozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do Bratislavy

Jozef Sabovčík (55) končí krasokorčuliarsku kariéru. Kým ho opakované zranenia kolena nevyhnali od vrcholového športu, získal množstvo medailí vrátane olympijskej.

Nedávno ste sa mali v Bratislave a Ostrave oficiálne rozlúčiť s krasokorčuliarskou kariérou, no pre operáciu ste nemohli pricestovať. Malo to byť vaše veľkolepé posledné vystúpenie?

Za svoje posledné vystúpenie v kariére považujem to pred tromi rokmi v Bratislave na majstrovstvách Európy 2016. Urobil som salto, skoky, piruetu, bolo to tam fantastické, desaťtisíc divákov, nikdy na to nezabudnem. Myslím, že lepšie sa to skončiť nemohlo, pretože som vystúpil presne 30 rokov po tom, ako som skočil štvoritý skok na majstrovstvách Európy v Kodani. Bolo to tiež 31. januára.

Takže teraz ste už vystupovať nechceli?

Šou Fire in Ice mala byť oslava celej mojej kariéry a symbolická rozlúčka s ňou. Aj ja by som sa chcel ukázať na ľade a niečo špeciálne či zvláštne pre divákov urobiť. Ale, žiaľ, druhá operácia chrbtice mi to prekazila.

Chceli ste robiť aj vaše povestné saltá?

Bolo otázne, čo by som bol schopný urobiť. Ešte v lete som podstúpil prvú operáciu chrbtice, diskektómiu, odstránili mi poškodenú časť platničky. 

Keď ma rodičia videli prvýkrát na ľade,
dosť som ich vystrašil, lebo som si
skoro vyrazil predné zuby.Keď ma rodičia videli prvýkrát na ľade,
dosť som ich vystrašil, lebo som si
skoro vyrazil predné zuby.
Keď ma rodičia videli prvýkrát na ľade, dosť som ich vystrašil, lebo som si skoro vyrazil predné zuby.
Zdroj: Michal Smrčok

Bratislavské salto v roku 2016, keď mal Jozef Sabovčík 52 rokov. Foto: Michal Smrčok

Viac foto TU 

Vy ste ale doslova nezmar, na ľad ste sa vrátili aj po iných operáciach. Je šanca, že budete ešte vystupovať, keď sa vám všetko zahojí?

Taká možnosť už nie je. To by mi už ani manželka nedovolila, nebola rada, keď som odchádzal z domu. Pravdupovediac, od roku 2016, od vystúpenia v Bratislave, som vlastne ani poriadne nekorčuľoval. Dovtedy som mával okolo štyridsať vystúpení ročne. Ale ku koncu sa mi ani samému nechcelo, musel som sa nútiť. Môj život je už v inom štádiu. Preorientoval som sa na trénovanie detí. Okrem toho sa starám o rodinu. Veď mám 56 rokov. Takže úprimne, už sa mi do toho nechce. 

Chcete mať z dieťaťa super krasokorčuliara? Čo odporúča Jozef Sabovčík?

Z krasokorčuliarskeho vrcholu vás zrazili opakované zranenia kolena. Koľko operácií vlastne máte za sebou?

Celkovo som mal päť operácií - štyri na pravom a poslednú na ľavom kolene. To bol meniskus, operovali mi ho pred tromi rokmi. No a pred jedenástimi rokmi som mal zlomený členok, tiež zranenie z ľadu. Bol nalomený už počas vystúpenia, len som o tom nevedel, až sa mi to ulomilo pri dopade zo salta. Ale normálne som číslo dokončil. Keď som si dal potom dolu topánku, bolo mi jasné, že sa niečo stalo. Už som na nohu nemohol ani dostupiť. Dali mi tam päť skrutiek.

Syna Blada ste ako maličkého po rozvode vysúdili do starostlivosti. Nemali ste obavy byť osamelým otcom?

Ani nie. Pevne som veril, že sa o neho budem vedieť postarať. Veď som to robil prakticky od jeho narodenia, mali sme veľmi blízky vzťah. Moja prvá manželka mala trošku iné záujmy. Potom do toho prišla moja druhá manželka, Jennifer, ktorá mi, samozrejme, pomáhala. Pozná Blada od troch rokov.

Synovia sa na
otca veľmi
podobajú, no na
korčuľovanie
sa nedali.Synovia sa na
otca veľmi
podobajú, no na
korčuľovanie
sa nedali.
Synovia sa na otca veľmi podobajú, no na korčuľovanie sa nedali.
Zdroj: Michal Smrčok

Pred pomaly štyrmi rokmi v Bratislave aj s celou rodinou, ktorá miluje viaceré slovenské a české jedlá. Foto: Michal Smrčok

Medzi Bladom a vaším mladším synom Jožkom je jedenásť rokov. Rozumejú si?

Blade je už dospelý a nebýva u nás, ale s Jožkom si denne esemeskujú, sú stále v kontakte. A minimálne raz do týždňa k nám príde. Vtedy sa chlapci zavrú do izby a hrajú videohry alebo idú do miestnosti, kde máme len hudobné nástroje, a hrajú. Blade na gitare a Jožko na bicích. Kedysi som hrával na gitare aj ja, ale už sú obaja odo mňa oveľa lepší, tak ich radšej nechám, asi by som im tam zavadzal. 

Psychológ upozorňuje: Vrcholový šport dievčatá a ženy ničí, súťaživosť im ubližuje

Vás vraj doma bavia aj iné veci. Pečenie chleba, varenie knedlí, piva, maľovanie, stolárčenie...

Jasné, občas navarím. Knedle, parené buchty či strapačky veľmi chutia synom, ale tu v Amerike to nedostanem, preto ich musím robiť sám. K maľovaniu som sa nedostal už veľmi dávno. Som ako tréner takmer stále na ľade s deťmi. Vstávam o pol piatej, o šiestej ráno už trénujeme a poobede po škole zase. No stolárčina ma baví, tej sa venujem. Robím veci okolo domu, spravil som si napríklad písací stôl na mieru, synovi stôl pod počítač, takmer celú našu kuchyňu. Naučil som sa pri tom trpezlivosti.

Dohovoria sa vaši synovia po slovensky?

Trošku rozumejú, aj manželka. A Jožko sa začal jazyk učiť. V Bratislave sa im vždy veľmi páči.

Blade vyštudoval filmovú univerzitu. Nenakrúti o vás životopisný film?

Veď to už urobil! Ako záverečný projekt na vysokej škole. Dá sa to pozrieť na internete.

Ďalšie zaujímavé rozhovory nájdete v časopise Zdravie. V decembrovom vydaní s Petrou Vlhovou! Práve v predaji. 

Jozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do BratislavyJozef Sabovčík: Operácia chrbtice mi nedovolila pricestovať do Bratislavy

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia