MENU
zdravy-zivot

Jedlá bohaté na vlákninu: Urýchlia chudnutie a ochránia pred rakovinou

Fiber,,Dietary,Fiber,,Food.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Jedlá bohaté na vlákninu: Urýchlia chudnutie a ochránia pred rakovinou

Nedarí sa vám schudnúť? Trápi vás zápcha a potrebujete si upraviť trávenie? Na tieto problémy existuje jednoduchý a účinný liek – zvýšte príjem vlákniny. Poradíme vám, v akých potravinách jej je najviac.

Vláknina je nestráviteľná a kaloricky nevyužiteľná zložka z rastlinných zdrojov, ktorá pomáha pohybu potravy v tráviacej sústave. Strava bohatá na vlákninu je ideálna pri chudnutí, pretože navodzuje pocit sýtosti a pritom neobsahuje žiadnu energiu.

Svojím pôsobením v hrubom čreve podporuje peristaltiku čriev, teda pomáha proti zápche, pomalému metabolizmu, znižovaniu hladiny cukru v krvi a nadváhe. Odporúčaná denná dávka pre zdravého dospelého človeka je približne 20 až 35 gramov.

Vláknina taktiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu, znižuje riziko srdcových ochorení a cukrovky. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu môže byť prevenciou pred vznikom rakoviny hrubého čreva.

Do jedálneho lístka ich zaraďte postupne a v priebehu niekoľkých dní, aby ste predišli nepriaznivým účinkom vlákniny, ako je nadúvanie či plynatosť. Potraviny bohaté na vlákninu je dobré zapíjať väčším množstvom tekutín.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny nájdete na ďalšej strane... 

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor