MENU
zdravy-zivot

Jedlá bohaté na vlákninu: Urýchlia chudnutie a ochránia pred rakovinou

Fiber,,Dietary,Fiber,,Food.

Súvisiace témy

Zdravý život

Jedlá bohaté na vlákninu: Urýchlia chudnutie a ochránia pred rakovinou

Nedarí sa vám schudnúť? Trápi vás zápcha a potrebujete si upraviť trávenie? Na tieto problémy existuje jednoduchý a účinný liek – zvýšte príjem vlákniny. Poradíme vám, v akých potravinách jej je najviac.

Vláknina je nestráviteľná a kaloricky nevyužiteľná zložka z rastlinných zdrojov, ktorá pomáha pohybu potravy v tráviacej sústave. Strava bohatá na vlákninu je ideálna pri chudnutí, pretože navodzuje pocit sýtosti a pritom neobsahuje žiadnu energiu.

Svojím pôsobením v hrubom čreve podporuje peristaltiku čriev, teda pomáha proti zápche, pomalému metabolizmu, znižovaniu hladiny cukru v krvi a nadváhe. Odporúčaná denná dávka pre zdravého dospelého človeka je približne 20 až 35 gramov.

Vláknina taktiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu, znižuje riziko srdcových ochorení a cukrovky. Konzumácia potravín bohatých na vlákninu môže byť prevenciou pred vznikom rakoviny hrubého čreva.

Do jedálneho lístka ich zaraďte postupne a v priebehu niekoľkých dní, aby ste predišli nepriaznivým účinkom vlákniny, ako je nadúvanie či plynatosť. Potraviny bohaté na vlákninu je dobré zapíjať väčším množstvom tekutín.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny nájdete na ďalšej strane... 

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor