MENU
zdravy-zivot

Ján Pavol II. či Muhammad Ali: Aj známi ľudia trpia Parkinsonom

Pápež Ján Pavol II.
Zdravý život

Ján Pavol II. či Muhammad Ali: Aj známi ľudia trpia Parkinsonom

Pápež Ján Pavol II., maliar Salvador Dalí, boxer Muhammad Ali či herec Michael J. Fox - títo všetci majú niečo spoločné. Trpeli alebo trpia Parkinsonovou chorobou.

Pápež Ján Pavol II.

Keď mal 81 rokov, ortopedická operácia v roku 2001 odhalila, že trpí na Parkinsonovu chorobu, o ktorej sa už dlhšie špekulovalo. Vatikán to potvrdil o dva roky. Pápež mal problémy súvisle povedať viac ako niekoľko viet a aj slabo počul. Zomrel po dlhom boji s touto neurologickou chorobou a inými chorobami 2. apríla 2005.

Maliar Salvador Dalí

Salvador Dalí, najznámejší surrealistický maliar, sa narodil v roku 1904 v Španielsku. V roku 1981, teda keď mal 77 rokov, mu diagnostikovali Parkinsona. Hlavnými prvkami jeho umenia boli provokácia a šok. Stal sa jedným z najpopulárnejších umelcov 20. storočia. Zomrel v roku 1989.

Boxer Muhammad Ali

Narodil sa v roku 1942 v Amerike. Bol jedným z najvýznamnejších boxerov sveta. Trikrát získal titul majstra sveta v ťažkej váhe. V roku 1982, keď mal 40 rokov, mu zistili Parkinsonovu chorobu. Lekári neskôr špekulovali, že ochorenie prepuklo v dôsledku otrasov hlavy počas ťažkých zápasov.

Herec Michael J. Fox

Mladému a úspešnému americkému hercovi zistili chorobu v roku 1991, teda keď mal 31 rokov a bol na vrchole kariéry. V roku 2000 založil nadáciu na podporu výskumu Parkinsonovej choroby, ktorá podporila viac ako 300 projektov a investovala veľké sumy do klinických skúšok nových liekov, génovej terapie a výskumu kmeňových buniek.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor