MENU
zdravy-zivot

Inkontinencia sa nevyhýba ani mužom: Môže za ňu prostata i nadváha

Inkontinentných mužov je na Slovensku približne dvestotisíc
Zdravý život

Inkontinencia sa nevyhýba ani mužom: Môže za ňu prostata i nadváha

Hoci samovoľný únik moču trápi najmä ženy, nevyhýba sa ani mužom. Môže zaň prostata aj nadváha.

Radí: urológ Milan Gajdoš

Inkontinencia sa týka oboch pohlaví, bežne postihuje približne tretinu ľudí po päťdesiatke. Žiaľ, väčšina z nich sa so svojimi ťažkosťami zverí lekárovi až po tom, čo sa ich problémy zhoršia, neraz po mesiacoch trápenia a popierania prejavov ochorenia.

Vinníci

„Odhaduje sa, že inkontinentných mužov je na Slovensku približne dvestotisíc,“ hovorí urológ Milan Gajdoš.
Vinníkom pri úniku moču môže byť cukrovka, nadváha, prebiehajúci alebo prekonaný zápal močových ciest, častý dráždivý kašeľ pri viróze alebo pri chrípke, ďalej ochorenie nervového systému napríklad po mozgovej príhode, ale aj Parkinsonova a Alzheimerova choroba či skleróza multiplex.
Najčastejšou príčinou inkontinencie u mužov je však nezhubne zväčšená prostata, ochorenia prostaty či stavy po jej operácii. A, samozrejme, vek – čím je váš partner starší, tým je riziko samovoľného úniku moču vyššie.

Pošlite ho k lekárovi

Prvým príznakom inkontinencie je to, že váš chlap pocíti mimovoľný únik moču. Vážnejším prejavom je objektívny dôkaz úniku. Vtedy by mal navštíviť lekára, ktorý zistí, či naozaj ide o inkontinenciu. Ak diagnózu potvrdí, váš partner nemusí prepadnúť panike. Dôležité však je, aby návštevu lekára neodkladal a nehanbil sa za svoj problém.

Až 70 percent pacientov sa so svojimi ťažkosťami nepriznáva.
Mimovoľný únik moču môže mať viacero podôb, podľa ktorých sa rozlišujú rôzne druhy inkontinencie.
„K najčastejším patrí stresová inkontinencia, urgentná inkontinencia z pretekania, reflexná inkontinencia moču či zmiešaný typ inkontinencie,“ uvádza doktor Gajdoš.
Mužov najčastejšie trápi urgentná forma ochorenia, s ktorou zápasí až 80 percent z postihnutých.

Pomôcky aj prevencia

Inkontinencia je síce nepríjemná, ale nemusí byť neriešiteľným problémom. Po vyšetrení odporučí lekár vášmu mužovi adekvátnu liečbu, ku ktorej neraz patrí aj zmena životného štýlu a stravovacích návykov. Jedine tak môže dostať chorobu, ktorá mu znepríjemňuje bežný, spoločenský i súkromný život, pod kontrolu.
Veľkou pomocou pri tomto ochorení sú aj absorpčné pomôcky, napríklad naťahovacie inkontinenčné nohavičky, ktoré sa v pánskej verzii dajú kúpiť aj v sivej, nielen v bielej farbe. Prevenciou samovoľného úniku moču je aj vhodná strava bohatá na vitamíny C a D3, namiesto slaných zemiačikov by mal váš chlap jesť nesolené tekvicové semiačka a dodržiavať pitný režim v podobe čistej vody, minerálky s horčíkom a nesladených bylinkových čajov. Svaly panvového dna mu pomôže spevniť plávanie i sex.

Ako sa prejavuje?

Pre inkontinenciu je typické časté močenie v noci, naliehavé nutkanie na močenie, slabý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia. Keďže váš partner musí pri močení zapojiť brušné svaly, príznaky sú podobné tým pri problémoch s prostatou. Žiadne prekvapenie, veď práve prostata je najčastejším vinníkom pri inkontinencii.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor