MENU
zdravy-zivot

Hmyz útočí! Alergici, na toto všetko by ste si mali dávať pozor

Na uštipnutie osou zomrie následkom alergickej reakcie 3-4 x viac ľudí ako na uštipnutie hadom.
Zdravý život

Hmyz útočí! Alergici, na toto všetko by ste si mali dávať pozor

Alergickými ochoreniami trpí až 40% všetkej populácie, predpovede do budúcnosti sú ale ešte hrozivejšie. Podľa odborníkov bude v roku 2025 alergický každý druhý Európan.

Alergia na jed blanokrídleho hmyzu predstavuje riziko závažných až života ohrozujúcich reakcií. U nás sú najrozšírenejšie včely, čmele, rôzne druhy ôs a sršňov. Kým včely a čmele bodajú iba ak sa cítia byť ohrozené, osa a sršeň sú naopak agresívne druhy bodavého hmyzu, ktoré majú schopnosť bodať opakovane.

Bodnutie týmto hmyzom vedie takmer u každého človeka k vzniku bolestivého začervenania a opuchu, ktoré nie je nebezpečné a nevyžaduje špeciálnu liečbu. Niektorí ľudia si ale na jed hmyzu môžu vytvoriť alergiu. Bodnutie u týchto ľudí môže viesť k vzniku nebezpečnej celkovej anafylaktickej reakcie. Najťažšou formou anafylaxie, ktorá ohrozuje život, je anafylaktický šok. 

K moru, do hôr, s deťmi? TOTO si nezabudnite pribaliť do cestovnej lekárničky!

Čo je to anafylaxia? 

„Anafylaktická reakcia je akútna, potenciálne smrteľná, multiorgánová alebo multisystémová alergická reakcia sprostredkovaná špecifickými protilátkami, ktorá vyžaduje urgentnú liečbu“, vyvetľuje doktorka alergologicko-imunologická ambulancie Jana Nemšovská.

Po napadnutí alergika hmyzom sa príznaky objavia zvyčajne v priebehu 30 minút. „Celkovo platí, že čím skôr sa príznaky po bodnutí hmyzom objavia, tým má reakcia závažnejší priebeh“ zdôrazňuje doktorka. Prejavy môžu postihovať takmer všetky systémy organizmu, môžu mať rôznu intenzitu a môžu sa navzájom kombinovať.

Dráždivý jed v ovzduší. Najhoršie obdobie pre alergikov začína

Prevencia a liečba 

Základom prevencie rozvoja anafylaktických reakcií u ľudí alergických na jed blanokrídleho hmyzu je zníženie pravdepodobnosti následného bodnutia, čo je ale v praxi ťažko dosiahnuteľné. Keďže nie je možné úplne odstrániť alergén, do popredia sa dostávajú iné liečebné postupy“ objasňuje doktorka. 

Základom liečby je stanovenie správnej diagnózy a následných terapeutických postupov je diagnostika príčinného hmyzu. Tá je založená na anamnéze, kožných testoch a laboratórnych vyšetreniach.

K dlhodobým liečebným stratégiám patrí eliminácia alergénu, predpis balíčka prvej pomoci a alergénová imunoterapia. 

Máte nádchu dlhšie ako 7 dní? Možno sa hlási alergia, hoci ste ju predtým nemali

Základné pravidlá alergikov v lete

  • Nepohybujte sa v blízkosti úľov, kvetinových záhonov, ovocných sadov, odpadkových košov a kontajnerov. 
  • Obmedzte počas leta používanie parfumov a parfumovanej kozmetiky.
  • Po konzumácii jedla si umývajte ruky a ústa. Nepite tekutiny z plechoviek a nepriehľadných fliaš, prikrývajte poháre.
  • Neodháňajte hmyz, vyvarujte sa prudkých či trhaných pohybov. 
  • Nechoďte naboso, chráňte sa odevom s dlhým rukávom, noste dlhé nohavice (minimálne pri práci v záhrade).
  • V dusnom horúcom počasí budte opatrní, hmyz je agresívnejší.
  • Vyhýbajte sa svetlému farebnému oblečeniu, uprednostňujte tmavé farby.
  • Vyvarujte sa koseniu trávnikov, strihaniu stromov a živých plotov, pri nájdení hniezda zabezpečte jeho odbornú likvidáciu.
  • Pri napadnutí včelami alebo osami si chráňte hlavu odevom, prípadne rukami.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia