MENU
zdravy-zivot

Dych odhalí nábeh na rakovinu: Baktéria v žalúdku napáda každého tretieho z nás

Pokazený dych môže prezradiť baktériu, ktorá býva za vznikom rakoviny.
Zdravý život

Dych odhalí nábeh na rakovinu: Baktéria v žalúdku napáda každého tretieho z nás

Helicobacter pylori dokáže vyvolať nebezpečné zmeny a vredy, ktoré predchádzajú rakovine. Našťastie, infekcia sa dá rýchlo odhaliť dychovým testom a za sedem dní zlikvidovať antibiotikami. Mladí ľudia budú mať dokonca preventívny test zadarmo a riziko vzniku vredov môžu mnohonásobne znížiť.

Cítite sa po jedle zle? Máte pociť ťažoby a plnosti, tupej bolesti žalúdka a problémy s trávením bez ohľadu na to, čo zejte? Ak ste nedávno prekonali viac stresu alebo si oslabili si imunitu, v žalúdku sa vám mohla premnožiť nebezpečná baktéria - helikobakter pylori. Okrem týchto príznakov ho môžu sprevádzať aj vyrážky na koži, ktorých sa neviete zbaviť. Hoci náchylnejší sme na helikobaktera na jar a na jeseň, imúnni voči nemu nie sme ani v iné ročné obdobia. 

 

Nie je zo špinavých rúk

Nebezpečný mikroorganizmus má jedovatejšie i menej škodlivé kmene. S tými najtoxickejšími má ľudská imunita podporená liekmi neľahkú prácu, s menej agresívnym kmeňom v žalúdku môžete žiť bez problémov, ak máte dobrú obranyschopnosť. Sú dokonca ľudia, ktorí sa helikobakteru ubránia. Ak sa aj niekde nakazia, ich imunita ho zabije. Tvrdenie, že Helicobacter pylori patrí medzi takzvané choroby špinavých rúk, teda nie je celkom presné. Platí skôr v komunitách, ktoré nemajú správne hygienické návyky.

Schopnosť poradiť si s týmto škodcom je do istej miery ovplyvnená aj individuálnymi pomermi v žalúdku,“ konštatuje gastroenterológ MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD. „Závisí od toho, koľko máte kyseliny. Keď sa jej tvorí veľa, baktéria má väčšie šance, lebo kyslé prostredie jej vyhovuje.“ Rovnako nie je pravda ani to, že helikobaktera má skoro každý a nevie o tom. „Nie je to baktéria bežne žijúca v tele človeka, je to cudzí mikroorganizmus, ktorý získate zvonka.

Hrozí najmä mladým

Podceniť silu mikroorganizmu by odvážlivca mohlo vyjsť riadne draho. Helikobakter pylori je patogénna baktéria, to znamená, že skôr či neskôr spôsobí zápal žalúdočnej sliznice. Akútna gastritída vás k lekárovi doženie rýchlo, ale chronický zápal nemusí. Niektorí ľudia sa s ním dlho trápia, mysliac si, že majú len ťažšie trávenie. A to je veľká chyba, lebo v žalúdku môže začať proces zhubných zmien, končiaci sa rakovinou.

Najvyššie riziko, že sa chronická gastritída zvrhne na rakovinu, majú mladí ľudia do tridsať rokov. „Práve preto sme zaviedli pre devätnásť- až dvadsaťročných preventívny dychový test,“ vraví docent Jurgoš. „Tým, čo ho budú mať pozitívny, helikobaktera preliečime, aby im do tridsiatky nemohol narobiť zle.

Vystrašila vás bolesť žalúdka? Treba ju riešiť.Vystrašila vás bolesť žalúdka? Treba ju riešiť.
Vystrašila vás bolesť žalúdka? Treba ju riešiť.
Zdroj: Shutterstock

Dychový test

Zisťovanie prítomnosti nebezpečnej baktérie testovaním dychu je veľmi presná metóda, ktorú pôvodne využíval Americký úrad pre vesmír a letectvo NASA. Ide o spočítavanie rádioaktívnych atómov uhlíka C13 pred a po podaní testovacej látky s močovinou. „Človek najprv vydýchne z pľúc do skúmavky. Potom mu aspoň v dvojdecovom pohári džúsu dáme vypiť testovaciu látku, ktorá sa vďaka tekutine rozleje po celom žalúdku. Po chvíli pacient fúkne svoj dych do ďalšej skúmavky. Vzorky spracuje analyzátor, ktorý atómy C13 označkuje. Tento test je jednoduchý, praktický a najspoľahlivejší zo všetkých dostupných, má presnosť okolo deväťdesiatdeväť percent,“ hovorí odborník. Okrem dychového testu, ktorého staršia, ale stále bežne používaná forma má namiesto skúmaviek vrecúška, sa prítomnosť helikobaktera dá určiť aj rozborom krvi a stolice.

Vo vzorkách krvi sa stanovujú protilátky, ale tie sa nájdu aj po infekcii, takže krvný test má o niečo menšiu spoľahlivosť, asi sedemdesiat až osemdesiat percent. Trochu presnejšie sa dajú stanoviť protilátky zo stolice, no dychový test je jednoznačne najlepší. „Skúmavková forma je veľmi efektívna, za deň môžeme vyšetriť až štyristo ľudí. V Bratislave je na skúmavky jeden analyzátor a úplne stačí, veď napríklad Fínom stačí jediný na celú krajinu,“ dodáva docent Jurgoš. Vrecúškové analyzátory máme na Slovensku ešte dva, jeden v Bratislave a jeden v Košiciach.

Zmeny sliznice odhalí sonda

Gastroenterológ vyzýva: „Mladí by mali využiť možnosť dať sa preventívne a bezplatne otestovať. Helicobacterom pylori sa v súčasnosti nakazí približne každý tretí Slovák a keby sa ľudia neliečili, jednému či dvom percentám pacientov by baktéria vyprovokovala rakovinu. Kto si na prevenciu spomenie až po dvadsiatke, bude už za testy musieť platiť.“ Pacientom po štyridsaťpäťke a všetkým, ktorým zistia infekciu, však treba urobiť endoskopické vyšetrenie.

Nepopulárna sonda je totiž jediný prostriedok, ktorý odhalí malígne, teda zhubné zmeny. „Cez sondu zo sliznice odoberieme vzorky a môžeme urobiť kompletné histologické vyšetrenie,“ rozpráva odborník. „Ak je tam predrakovinový stav, hneď to zistíme. Väčšina ťažších zápalových alebo iných vážnych zmien sa totiž začína vo vyššom strednom veku.“ Endoskop zavedie lekár vždy až do dvanástnika, takže prezrie celý pažerák, žalúdok aj dvanástnik.

Aj s odberom vzorky trvá celý proces iba niekoľko minút. Podľa docenta Jurgoša je na zistenie, či ste infikovaní helikobakterom, dychový test lepší ako sonda. „Vzorku sliznice odoberieme z jedného miesta v žalúdku. Ale kolónie baktérií nemusia byť úplne všade. Ak sa náhodou trafíme na kúsok steny, kde nie sú, vzorka je negatívna, hoci pacient je nakazený. Samozrejme, takéto výsledky sú ojedinelé, ale spoľahlivosť endoskopického vyšetrenia oficiálne uvádzame ako deväťdesiatpercentnú, kým u dychového testu je, ako sme spomenuli, vyššia.“

Helikobaktera má v sebe až 70 percent pacientov so žalúdkovým a 95 percent s dvanástnikovým vredom.Helikobaktera má v sebe až 70 percent pacientov so žalúdkovým a 95 percent s dvanástnikovým vredom.
Helikobaktera má v sebe až 70 percent pacientov so žalúdkovým a 95 percent s dvanástnikovým vredom.
Zdroj: Shutterstock

Vyliečite sa

Skúsený gastroenterológ zároveň vyvracia fámu, že helikobaktera z útrob už nedostanete. „Rozhodne to nie je pravda,“ zdôrazňuje. „Až osemdesiatim percentám pacientov baktériu zničíme pomerne pohodlne za sedem dní. Dostanú liek na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny, ktorá potvore pomáha prežiť, a dva druhy antibiotík. Po týždni je drvivá väčšina ľudí v poriadku. Len asi dvadsať percent chorých potrebuje preliečiť znovu. Päť až šesť percent pacientov potrebuje aj tretiu liečbu, pri ktorej podávame štvorkombináciu antibiotík a len dve-tri percentá napadnutých sa helikobaktera celkom zbaviť nedokážu. Je to buď tým, že sa im do žalúdka dostal mimoriadne odolný kmeň, alebo majú imunitný systém, ktorý si s týmto druhom škodcu nevie poradiť. V každom prípade sa im však zníži počet kolónií baktérie.

Nedá sa zlikvidovať stravou

Určite je dobré, aby ste počas liečby nejedli potraviny, ktoré vyvolávajú zvýšenú tvorbu kyseliny, ako sú údeniny, príliš pikantné či korenené jedlá. Pomôžete si aj tým, že zároveň s antibiotikami budete jesť aj probiotiká. Ale po vyliečení môžete jesť normálne. Kto má obavy, že by mohol byť medzi obeťami mikroorganizmu, nech sa nezdráha navštíviť odborníka. Výsledky veľkých štúdií, robených v USA aj v Európe, sú jednoznačné: Po preliečení infekcie Helicobacterom pylori klesá riziko vzniku vredov žalúdka päťnásobne, vredov dvanástnika až pätnásťnásobne a riziko, že raz budete krvácať z vredov v hornej časti tráviacej trubice, je menšie až dvadsaťnásobne. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia