Genitálny herpes získate nežne
23. 9. 2009, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:57)
Tak ako Jana, ktorej sa zákerný vírus uhniezdil na intímnych miestach. Nikdy sa ho už nezbaví a bojí sa, že infekcia ohrozí aj bábätko, ktoré čaká. Môže však byť rada, že nemá zákernejší typ herpesu. Zodpovedá aj za mozgové nádory. Ešte stále si myslíte, že je to len obyčajný opar?
Začalo sa to ráno svrbením „tam dole“ a pálivou bolesťou pri močení. „Bola som presvedčená, že som prechladla a najbližšie dni sa budem musieť nalievať urologickým čajom,“ čerstvá tridsiatnička problémom nevenovala veľkú pozornosť. Na druhý deň jej však vystúpila teplota a nevládala sa ani pohnúť, tak si zmenila diagnózu na chrípku. Keď už nezaberal ani acylpirín a medzi stehnami sa jej vytvorili drobné pľuzgieriky, pochopila, že liečenie musí nechať na odborníkov.
„Najhoršie bolo, že červené fliačky stále pribúdali a rozširovali sa smerom ku konečníku. Strašne to bolelo. Ku všetkému sa pridal výtok a zdurené lymfatické uzliny na slabinách.“ Večer utekala na pohotovosť, kde ju najskôr prezreli pod ultrazvukom, a keď lekár skonštatoval, že močové cesty fungujú úplne v poriadku, dostala sa do rúk gynekológa. Ani ten jej však nevedel pomôcť.
Akurát sa jej nezabudol opýtať, ako často strieda sexuálnych partnerov, predpísal mastičku na upokojenie a poslal Janu za jej obvodným gynekológom. „To, čo som prežívala do ďalšieho rána a niekoľko dní potom, neprajem ani najväčšiemu nepriateľovi. Prestala som piť akékoľvek tekutiny, lebo pri močení som zažívala desivé muky. Nepomáhalo ani cikanie v sprche pod teplou vodou. Veľkú potrebu som tiež odtrpela s plačom. Citlivá koža mi poriadne opuchla, nemohla som sedieť ani chodiť. Iba som ležala a čakala, čo bude ďalej.“
MANŽEL HO VRAJ NIKDY NEMAL
Ráno bola u gynekológa prvá. „Pozeral sa na mňa ako na zázrak, zobral stery a hneď mi vypísal lístok ku kožnej lekárke. Našťastie ma ako naliehavý prípad zobrala hneď a stačil jej jediný pohľad, aby určila diagnózu – genitálny herpes.“ Okamžite jej nasadila antivirotiká s účinnou látkou acyklovir vo vysokých dávkach a na zmiernenie bolesti dostala analgetiká. Silné lieky začali účinkovať o niekoľko dní.
Pľuzgieriky postupne popukali a zanechali za sebou nepekné jazvy. Jana si konečne vydýchla až po troch týždňoch, keď choroba ustúpila. „Ustavične som riešila, ako som sa mohla nakaziť. Na internete som si prečítala, že tento vírus, ktorý ,úraduje‘ na najintímnejších miestach, sa šíri iba pohlavným stykom. Môj priateľ a terajší manžel bol mojím jediným sexuálnym partnerom, on však herpes nikdy nemal. Vraj ho nemala ani jedna z jeho bývalých.
Zo začiatku som bola strašne nahnevaná. Hanbila som sa pred lekármi, aj keď som v tom bola nevinne. Všade sa píše, že je to pohlavná choroba, ktorá sa najčastejšie spája s prostitútkami. Cítila som sa nečistá. Už to však neriešim,“ mávne rukou. „Niekto má herpes na perách a ja ho mám medzi nohami.“ Odvtedy ju navštevuje so železnou pravidelnosťou raz za rok, zvyčajne keď má psychicky náročné obdobie. Našťastie, už zďaleka nie v takom rozsahu.
„Spravia sa mi dva, tri pľuzgieriky, ktoré po niekoľkých dňoch samy zmiznú. Veľmi sa však bojím, či herpes neohrozí moje bábätko. Som v druhom mesiaci tehotenstva a práve v prvom trimestri je aktívny vírus veľmi nebezpečný, lebo môže vyvolať potrat,“ dočítala sa na internete. Bohužiaľ, má pravdu. Počas pôrodu môže vírus dieťatko ohroziť. Dokonca ho aj usmrtiť! „Nakúpila som si preto vitamíny pre tehotné a snažím sa myslieť pozitívne. Dúfam, že všetko nakoniec dobre dopadne.“
VINNÍK SA HĽADÁ ŤAŽKO
Napriek tomu, čo Jana prežíva, patrí do kategórie „šťastnejších nešťastníkov“. Niektorí ľudia majú s genitálnym herpesom rande každý mesiac. Tí s oslabenou imunitou aj častejšie. „Každý z nás má inú obranyschopnosť a práve od nej závisí, ako sa telo s vírusom vyrovná. U dvanástich až dvadsiatich percent infikovaných sa objaví len raz a do konca života majú pokoj. Vo väčšine prípadov sa však opakuje. Je to doživotné ochorenie a nedá sa vyliečiť.
Vírus spí v nervových bunkách ako Šípková Ruženka a čaká na vhodný podnet, ktorý ho aktivuje,“ vysvetľuje doktorka Eva Škutilová z Dermatovenerologickej ambulancie v Podunajských Biskupiciach. Najčastejšie ho prebudí stres, menštruácia, nedostatok spánku, vitamínov, drastická diéta, ale napríklad aj obyčajná nádcha. Opakované infekcie však už nebývajú také búrlivé ako prvá návšteva u vás.
Genitálny herpes je po chlamydiach druhá najčastejšia pohlavne prenášaná choroba. Spôsobuje ho vírus herpes simplex typu 2 a štatistiky hovoria, že ho v sebe nosí tridsať percent z nás. Nie vždy sa však naplno prejaví. „Niekedy ľudia ani nespozorujú, že infekciu prekonali a môžu nakaziť partnera. Objaví sa im malý pľuzgierik, ktorý sa rýchlo zahojí a oni ďalej žijú v presvedčení, že sú zdraví. Často si potom v ambulancii musím vypočuť obvinenia z nevery a žiarlivostné scény, lenže tu je veľmi ťažké hľadať vinníka,“ priznáva odborníčka.
VEREJNÉ ZÁCHODY ZA TO NEMÔŽU
Aj keď sa vírus šíri takmer výhradne počas sexuálnych radovánok, presnejšie kontaktom kože a slizníc, špekuluje sa aj o možnom prenose cez látku. „Niektoré práce uvádzajú aj túto možnosť, ale prakticky ešte nebol opísaný podobný prípad. V každom prípade by každý člen rodiny mal používať svoj vlastný uterák a hygienické pomôcky. Pacienti sa veľmi radi vyhovárajú aj na to, že herpes chytili na verejných toaletách, lenže ani to si neviem celkom dobre predstaviť.
Teoreticky by bolo možné nakaziť sa infekciou z kľučky, ktorej sa predtým dotkol nakazený človek. Ten by si však musel preniesť vírus z genitálií na poškodenú kožu na prstoch. Vy by ste sa potom kľučky museli bezprostredne dotknúť otvorenou ranou a cez ňu si infekciu preniesť ďalej. Je to však len hypotéza a jednoznačne platí, že vírus sa prenáša pohlavným stykom,“ uvádza teórie na pravú mieru doktorka Škutilová.
Človek je najviac infekčný v období, keď sa porušia pľuzgieriky, ktoré sú naplnené tekutinou. Práve v nej sa pasie vírus a čaká na novú sliznicu, do ktorej sa môže nasťahovať, a ďalej sa množiť. Literatúra hovorí, že vírus sa dokáže preniesť na nového hostiteľa aj v štádiu, keď chorý nemá viditeľné prejavy. Postačí mu na to infikovaný vaginálny sekrét či ejakulát.
KONDÓM VÁS NEOCHRÁNI
Ak ste si mysleli, že s herpesom na perách ste v bezpečí, lebo ten spôsobuje iný typ vírusu, dermatovenerologička vás vyvedie z omylu: „Približne v piatich percentách prípadov sa tieto vírusy objavujú obrátene. To znamená, že partner, ktorý má infekciu na pere, ju môže preniesť partnerke na pohlavné orgány, a naopak – vírus herpes simplex druhého typu vo výnimočných prípadoch nájdeme aj na tvári.“
Ochráni nás pred agresívnymi záškodníkmi aspoň kondóm? „Nie celkom,“ varuje lekárka. „Infekcia sa nie vždy nachádza v lokalite, ktorú kondóm dokáže pokryť. Pľuzgieriky sa môžu objaviť aj na ochlpenej časti v podbruší, na zadku, stehnách či v oblasti konečníka. Na druhej strane je pravda, že nikto zatiaľ lepšiu a účinnejšiu ochranu, ako je kondóm nevymyslel, preto by sme mali využívať aspoň to, čo máme.“
Herpes je veľmi nebezpečný najmä počas tehotenstva. Akútna infekcia v prvých troch mesiacoch môže spôsobiť potrat. Ak sa vírus zaktivizuje tesne pred pôrodom, pri prechode cez pôrodné cesty môže napadnúť bábätko a ohroziť jeho život. „Preto je veľmi dôležité, aby žena dopredu upozornila svojho gynekológa, že má v tele vírus. Keď infekcia prepukne v čase pôrodu, budúca mamička v žiadnom prípade nemôže rodiť prirodzene a musí sa urobiť cisársky rez. V prípade, že sa choroba objaví prvýkrát ešte počas tehotenstva, existujú účinné lieky, ktoré sa môžu užívať a nepoškodzujú plod. Netreba preto robiť paniku,“ upokojuje Eva Škutilová.
Genitálny herpes útočí najmä na ženy a homosexuálov, lebo zvyčajne majú častejšie poranené sliznice. Hovorí sa o ňom aj v súvislosti s rakovinou krčka maternice, ani tu však odborníčka nevidí vec čierno-bielo. „Áno, môžeme ho považovať za riziko v prípade, ak priamo napadne krček a spôsobí na ňom zmeny. Súvislosť však existuje preto, že choroba sa spája najmä s promiskuitnými ľuďmi, ktorí mávajú celú zbierku pohlavných chorôb. Nebezpečné sú práve kombinované infekcie, samotný vírus však určite nie je predstupeň rakoviny.“
JEDNOTKU MÁME VŠETCI
Herpetický vírus druhého typu, ktorý spôsobuje ťažkosti najmä na genitáliách, nie je ani zďaleka taký premnožený ako jeho kamarát – herpes simplex typu 1. Ten sa najčastejšie usídli na perách. „Sme ním doslova zamorení. Počas svojho života sa s týmto parazitom stretneme takmer všetci a až deväťdesiatpäť percent dospelých ľudí má v tele protilátky. Iba každý desiaty pritom má aj klinické prejavy, ostatní sa stávajú nosičmi bez toho, aby vedeli, že infekciu prekonali,“ hovorí lekárka a dodáva, že ak niekto doteraz nemal opar, ešte sa nemusí dopredu radovať. Oslabená imunita je pravý dôvod na to, aby vyliezol na povrch.
Väčšina z nás sa týmto typom herpesu nakazí ešte v detstve nevinnou kvapôčkovou infekciou. Prvé stretnutie s mikroorganizmom býva často veľmi nenápadné. Maskuje sa za zápal spojiviek alebo horných dýchacích ciest. Dieťa má horúčku, je mrzuté, v ústach sa mu vyhádžu afty, zväčšia sa mu lymfatické uzliny na krku. A niekedy nemá nijaké prejavy. Ak má drobec dobrú imunitu, telo vírus potlačí a ten sa nasťahuje do úkrytu v nervových uzloch, kde navždy zaspí.
V opačnom prípade sa stane verným spoločníkom na celý život. Tak ako pri genitálnom herpese, aj tu platí, že stačí viac stresu, zlé stravovanie alebo opaľovanie na dovolenke a „pán pes“, ako sa mu občas hovorí, nepremešká príležitosť. Pľuzgieriky sa postupne nafúknu, naplnia tekutinou, potom prasknú a mokvavá rana sa vyhojí chrastou. Infekcia sa ďalej šíri bozkami, ale aj kýchaním, kašlaním, prostredníctvom uterákov, pohárov či príborov.
Prevencia spočíva predovšetkým v posilňovaní imunitného systému. V lekárni si bez receptu kúpite doplnky výživy, napríklad betaglukán či echinaceu. Veľkým hitom je aminokyselina lyzín s výrazným antivírusovým účinkom. Keď sa prebudeniu vírusu nepodarí zabrániť a podľa pálenia a šteklenia na pere vám je jasné, že sa začína hlásiť k slovu, začnite čo najskôr s liečbou. V lekárni si kúpte virostatiká vo forme krému alebo mastičky a boľavé miesto si pravidelne natierajte. Pri včasnom zásahu sa pľuzgiere vôbec nemusia vyhodiť. Ak sa objavujú nanajvýš štyri razy do roka, takáto liečba podľa odborníkov postačuje, ak sa však vracajú pravidelnejšie, je čas navštíviť imunológa.
ČÍM SKÔR K LEKÁROVI
Herpes simplex prvého typu sa najčastejšie objavuje na perách, no výnimkou nie je ani oblasť vchodu nosa, líc, očí či dokonca celého tela. Niekedy preto býva problém odlíšiť ho od pásového oparu, ktorý vyvoláva príbuzný herpetický vírus – varicella zoster. „Horšie je, že pri pásovom opare sa ľudia často liečia na iné diagnózy, napríklad bolesti chrbtice, obličkovú koliku či žlčníkové ťažkosti.
Na pravú príčinu ukrutných bolestí, ktoré tento typ herpesu sprevádzajú, sa zvyčajne príde až o dva, tri týždne, keď sa na tele vyhádžu prvé pľuzgiere. Je nebezpečný práve v tom, že čím neskôr ho začneme liečiť, tým väčšie škody napácha,“ varuje kožná lekárka. Vyvoláva ho ten istý vírus, ktorý v detstve spôsobuje ovčie kiahne. Keď ho prekonáme, zabýva sa v nás, a tak ako všetky herpetické vírusy, vyčkáva.
„Najčastejše prepukne u ľudí po šesťdesiatke, ktorým už výrazne pokrivkáva imunita. Ochorejú najmä onkologickí pacienti, ľudia, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity alebo sú pod veľkým stresom. Niekedy však stačí, že sa babička hrá s vnúčikom s ovčími kiahňami a dostane pásový opar.“ Pásový sa volá preto, že sa najčastejšie objavuje v oblasti pása a vytvára pruh, ktorý kopíruje nerv. Je to vlastne zápal nervov a prejavuje sa prudkými bolesťami.
Intenzitou pripomínajú bolesť zubov, lenže tie sa dajú vytrhnúť. V takom prípade by ste mali čo najskôr vyhľadať lekára, pretože pliaga poškodzuje nervové vlákna. Čím hlbšie sa do nich zahryzne, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vás bude trápiť aj dlho po vymiznutí pľuzgierikov. Bolesti nervov totiž sužujú niekoľko mesiacov až rokov. V prípade, že vírus napadne oblasť očí alebo ucha, môže spôsobiť slepotu alebo hluchotu, na líci zasa obrnu lícneho nervu. Neopakuje sa tak často ako simplexné herpesy, je však oveľa zákernejší a v najťažších prípadoch sa lieči infúziami.
Za všetko môže imunita
Ako herpes najlepšie udržíte na uzde, prezradil imunológ MUDr. Vladimír Talán z Ambulancie klinickej imunológie a alergiológie Okia v Košiciach
Čo odporúčate ľudom, ktorých občas potrápi herpes? Pomôžu im posilniť imunitu prípravky z lekárne?
Najdôležitejšia je strava bohatá na ovocie a zeleninu, ale aj v mnohých doplnkoch z lekárne je viac ako len reklama. Na podporu imunity sú účinné výťažky z hlivy ustricovej alebo imunoglukány, v poslednom čase sa veľmi osvedčili kombinované prípravky z vitamínov, minerálov, probiotík a imunoglukánu. A, samozrejme, netreba zabúdať na pravidelný pohyb. Odporúčam najmä športy zamerané na rozvoj svalovej hmoty.
Kedy je čas na imunologické vyšetrenie?
Diagnostika a liečba herpesu patria primárne do rúk dermatológa, prípadne infektológa. Keď sa však choroba stále vracia alebo je jej priebeh ťažký, to už je práca pre imunológa. Ten na základe krvných testov vyšetruje, či nie je poškodený imunitný systém pacienta. Ak áno, liečbu herpesu obohacujeme o rôzne imunoglobulínové preparáty, prípadne imunostimulačné lieky či injekcie. Veľmi dobré skúsenosti máme s liekom, ktorý má okrem podpory imunitného systému aj antiherpetické vlastnosti. Na rozdiel od ľudských papilomavírusov, ktorých sa telo často samo zbaví, sa herpes úplne vyliečiť nedá. Môžeme ho iba uspať. Vojna medzi nami a vírusmi herpesu je večná a pripomína skôr prímerie ako víťazstvo.
Genitálny herpes je nebezpečný najmä pre tehotné ženy. Mali by tiež siahnuť po podporných vitamínoch?
Ak žena už genitálny herpes prekonala a plánuje bábätko, mala by si dať u imunológa vyšetriť prítomnosť a štádium choroby. Keď sa zistí, že je aktívna, odporúčam preventívne preliečenie antivirotikami. Vitamíny z lekárne, ktoré sú určené pre budúce mamičky, tiež môžu pomôcť. Vždy sa však treba o ich užívaní dopredu poradiť s lekárom.
Do rizikovej skupiny na vznik herpesu patria okrem promiskuitných ľudí a tých s oslabenou imunitou aj pacienti s atopickým ekzémom...
Áno, lenže atopický ekzém tiež súvisí s oslabenou imunitou. Veľmi vážnou komplikáciou u nich je vznik herpetického ekzému. Za normálnych okolnosti sa totiž koža vie baktériám aj vírusom ubrániť, ale u atopikov je táto schopnosť znížená. Majú narušený kožný kryt, a to je vstupná brána pre infekcie. Herpes má u nich rýchly priebeh a v sprievode vysokých teplôt sa ľahko roztrúsi po celom tele. Pacienti s atopickým ekzémom a so sklonom k opakovaným herpesom, aj keď s miernym priebehom, by mali radšej preventívne vyhľadať imunológa.
Čo hrozí ľuďom, ktorí podcenia vírus a nezájdu včas k lekárovi?
Výrazné oslabenie imunitného systému sa môže prejaviť vážnymi komplikáciami, ako sú napríklad očná herpetická infekcia, ktorá niekedy vedie k slepote, ďalej zápalom mozgových blán a mozgu, a časté sú postihnutia periférnych nervov. Poznám prípad mladej ženy – vysokoškoláčky, ktorá v júni promovala s červeným diplomom a o šesť týždňov upadla do kómy. Vôbec nereaguje na okolie a ako príčina sa ukazuje herpetické postihnutie mozgu. Posledné výskumy v USA ukázali, že za nárastom nádorov mozgu v poslednom čase sú práve vírusy herpesu, ktoré niekedy doslova vypĺňajú štruktúru nádorového tkaniva. Herpes preto rozhodne netreba podceňovať a každý prejav začať liečiť čo najskôr.
NEBOL TO OBYČAJNÝ EKZÉM
Nezabudnuteľnú skúsenosť s herpesom má novinárka Renáta Ďurišová, ktorá sa s jeho prejavmi zoznámila krátko po pôrode. Nezažila ich však na vlastnej koži, drobné pľuzgiere napadli jej niekoľkomesačné bábätko s oslabenou imunitou. „Syn po mne zdedil predispozície na alergiu a atopický ekzém, ktorý uňho prepukol, keď mal dva mesiace. Na celom tele sa mu vysypali svrbiace vyrážky a zápal sa tak rozšíril, že musel celý mesiac stráviť v nemocnici,“ spomína na začiatok problémov Renáta.
Ekzém sa chvíľami zlepšoval, inokedy sa všetko zvrtlo a drobné telíčko bolo ako v ohni. „V desiatich mesiacoch sa znova naplno prihlásil. Tentoraz sa však malému na tele objavili aj malé vodnaté pľuzgieriky. Najskôr len okolo zápästia, postupne sa šírili na hrudník a ruky. Myslela som, že je to mokvajúci ekzém, tak som mu kožičku natierala hrubšou vrstvou mastičky, no ani po niekoľkých dňoch sa to nezlepšovalo, práve naopak.
Intuícia mi našepkávala, že niečo nie je v poriadku, preto sme utekali ku kožnej lekárke. Tá hneď vedela, o čo ide, a okamžite nás musela izolovať. Našťastie mi vtedy nepovedala, aké následky môže mať tento typ herpetickej infekcie. Asi by som skončila na psychiatrii.“ Mama dnes už osemnásťročného Michala sa až neskôr dozvedela, že jej syna napadol herpetický ekzém, ktorý sa na atopickej koži veľmi rýchlo šíri a spôsobuje vážne komplikácie. Môže sa objaviť aj na vnútorných orgánoch, napadnúť celé telo a skončiť fatálne.
Renáta s bábätkom prežila dva týždne na infekčnej klinike zavretá v malej izbe. Von nemohla vystrčiť ani nos. Našťastie silné lieky rýchlo zabrali a vďaka podpornej liečbe na posilnenie imunity sa Michal infekcii dodnes celkom úspešne vyhýba. „Ešte sa mu to niekoľko ráz vrátilo, ale už nie v takej ťažkej forme. Odmalička som ho učila, aby sa pozoroval a všímal si, ak sa mu na tele objaví nejaká vyrážka, lebo v jeho prípade môže znamenať aj ohrozenie života. V skutočnosti sme mali obrovské šťastie, že sa mu koža tak dobre zahojila a vírus sa nestihol rozšíriť ďalej,“ dodáva Renáta.
S BYLINKAMI OPATRNE
Ak veríte alternatívnej medicíne a nepatríte do kategórie alergikov, vyzbrojte sa ňou aj do boja s herpesom prvého typu, ktorý sa vám zahryzol do pier.
Výťažok z ľalie
Do sklenenej nádoby nalejte 2 dl 40-percentného bieleho alkoholu a vhoďte do nej štyri až päť kvetov rozkvitnutej bielej ľalie. Vylúhujte ich v nádobe a nevyberajte, kým celý obsah nespotrebujete. Prípravok nanášajte na vatičku a potierajte herpes niekoľko ráz denne.
Odvar z medovky
Tri lyžičky sušenej medovky lekárskej zalejte 2 dl vriacej vody a vylúhujte ich niekoľko minút. Odvar zlejte a namočenou vatičkou si postihnuté miesto často potierajte. Rovnaké účinky má aj čajovník lekársky.
Echinacea
Táto rastlinka je známa tým, že posilňuje imunitu a okrem iného pomáha aj pri infekciách či zápalových kožných ochoreniach. V lekárni ju dostanete vo forme čaju, kvapiek, tabletiek a šumivých tabliet. Podobne ako echinacea vám môžu poslúžiť aj homeopatiká. Pupalkový olej zasa podporuje hojenie kože a nervových tkanív.
Recepty od babičky
Pľuzgieriky sa kedysi liečili vysušovaním a na tomto princípe fungujú aj rady, že si ich treba potierať alkoholom, tekutým
púdrom či zubnou pastou. Úľavu prinesie aj obyčajný ľad. Ak zacítite prvé príznaky blížiaceho sa herpesu, hneď si naordinujte kvasnice, ktoré majú množstvo vitamínu
B, a tak ako pri chrípke, siahnite po mede, citróne a cesnaku.
Vitamíny a spol.
Aby sa vám herpes vyhol, musíte mu predchádzať. Najmä v kritickom jesennom období sa dopujte selénom, zinkom a probiotikami. Zvýšiť imunitu pomôžu aj výťažky z rastliny aloe vera, aminokyselina lyzín s protivírusovým účinkom, ktorú nájdete napríklad v pohánke, betaglukán a vitamíny C a B.