MENU
zdravy-zivot

TÝCHTO 9 zdravých TIPOV z vás spraví doslova grilmajstrov!

Používajte čerstvé alebo sušené bylinky. Ochraňujú pečeň a hrubé črevo pred karcinogénmi.
Zdravý život

TÝCHTO 9 zdravých TIPOV z vás spraví doslova grilmajstrov!

Zdravšia grilovačka nie je len o zelenine, hoci zelených pomocníkov oceníte. Len to nepokazte pivom!

1. Dozlatista

Hlavne to neprežente.Hlavne to neprežente.
Hlavne to neprežente.
Zdroj: Shutterstock

Vyhnite sa pripáleniu. Aj keď čierne kúsky oškrabete, zbavíte sa len časti škodlivín. „Pôsobením dymu alebo otvoreného ohňa, na ktorom grilovaná surovina sčernie, sa tvoria polycyklické aromatické uhľovodíky. Tento druh karcinogénnych látok sa však dá odkrojiť alebo zoškrabať. Horšie sú amíny, ktoré sa tvoria vnútri mäsa pri tepelných úpravách nad 100 °C. Na naše zdravé bunky pôsobia rakovinotvorne,“ varuje Silvia Horecká, gastrokonzultantka a lektorka varenia.

 

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia