MENU
zdravy-zivot

Potrebujete dostať koleno do formy? Stačí 5 rehabilitačných cvikov

Po operácii začnete pod dohľadom fyzioterapeuta, pokračovať budete sami.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Potrebujete dostať koleno do formy? Stačí 5 rehabilitačných cvikov

Z nemocnice neodchádzajte bez toho, aby ste vedeli, čo a ako máte doma cvičiť? Ukážeme vám zostavu, ktorú môžete cvičiť aj po totálnej endoprotéze!

„Pri rehabilitácii nikdy necvičíte len so samotným kolenom, musíte aktivovať vnútorné svaly, hlboký stabilizačný systém. Len tak budú vaše končatiny fungovať, ako majú,“ tvrdí rehabilitačná lekárka, MUDr. Elena Krídlová. 

Rehabilitácia kolena v piatich cvikoch.Rehabilitácia kolena v piatich cvikoch.
Rehabilitácia kolena v piatich cvikoch.
Zdroj: Shutterstock

Na klinikách sa stretnete so zdravotnými a rehabilitačnými pomôckami, ako sú závažia, lavičky, nestabilné plošiny či balančné podložky. Kým nie je koleno pripravené na väčšiu záťaž, stehenný sval drilujte sériami jednoduchších cvikov s vlastným telom – napínajte stehenný sval či priťahujte koleno k trupu. Postupne budete pridávať závažia, cviky na fitlopte či s gumami. Podstatný je aj strečing a kompenzačné cvičenia. Všetko bude závisieť od kolena a toho, ako napreduje. 

Zdravá rada:

Fyzioterapeutické cvičenie dnes ponúkajú aj fitnescentrá. Po operácii však rehabilitujte len v zdravotníckych zariadeniach a na špecializovaných klinikách. Liečbu vám zostavuje fyziater na základe inštrukcií od operatéra. Cvičiť musíte postupne s prihliadnutím na svoj zdravotný stav. Fitnestréneri nemusia mať dostatok vedomostí o vašej operácii a cvičenie môžu urýchliť.

Cvičenie nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor