MENU
zdravy-zivot

Fajčíte alebo máte migrény? Pozor na zelený zákal

Glaukóm mení farbu očí na sivomodrú.
Zdravý život

Fajčíte alebo máte migrény? Pozor na zelený zákal

Zákernosť zeleného zákalu, glaukómu, spočíva podľa očnej lekárky v tom, že nebolí a prvé príznaky si pacient vôbec nemusí všimnúť. Odhaliť ho môže práve preventívne zmeranie vnútroočného tlaku.

Zelený zákal je skupina chronických chorobných stavov oka, pri ktorých nastáva poškodzovanie zrakového nervu. Prejavuje sa to typickými výpadmi v zornom poli. Postupne sa zhoršuje zraková ostrosť, farebné videnie, kontrastné a periférne videnie až dochádza k úplnej slepote.

Názov glaukóm pochádza zo starogréckeho slova glaukos, čo znamená "šedomodrý". Oko má v pokročilom štádiu tohto ochorenia práve šedomodrú farbu. Galukóm možno odhaliť pri meraní vnútroočného tlaku a vyšetrení očného pozadia. Lekári preto odporúčajú ľuďom starším ako 40 rokov raz ročne navštíviť očného lekára za účelom preventívnej prehliadky.

Častá príčina slepoty

„Postihnutý nemusí trpieť bolesťami oka alebo zmenami vo videní, a preto o ochorení ani nevie. Jedna z jeho foriem sa prejaví až po desiatich rokoch pokročilými a nezvratnými poruchami zraku v dôsledku poškodenia očného nervu, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi okom a mozgom,“ povedala pre TASR Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia.

„V prípade, že sa glaukóm nelieči hrozí ťažké poškodenia zraku, až oslepnutie. Neliečený akútny vedie väčšinou k rýchlemu oslepnutiu v priebehu pár dní či dokonca pár hodín. Tiež je dôležité vedieť, že už vzniknuté glaukómové poškodenia sa liečbou nedajú odstrániť,“ upozornila Smorádková.

Zelený zákal sa zatiaľ vyliečiť nedá. „Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie prakticky obnoviť, sa dá pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces iba zastaviť. Obava pacientov, že ochorenie končí slepotou, už neplatí. Ak je pacient disciplinovaný a dodržiava rady lekára, ochorenie možno stabilizovať,“ dodala Smorádková.

Glaukóm je vo vyspelých krajinách druhou najčastejšou príčinou slepoty. Trpí naň približne jedno percento obyvateľov. K rizikovým faktorom patrí vek nad 40 rokov, vysoký vnútroočný tlak, krátkozrakosť nad štyri dioptrie, ďalekozrakosť, vysoký alebo nízky krvný tlak, cukrovka, glaukóm v rodinnej anamnéze, úrazy očí, ochorenia ciev, migréna a fajčenie.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia