MENU
zdravy-zivot

Fajčiari, pozor! Nikotín môže odštartovať nebezpečnú psychózu

Dokázať, prečo nikotín podnecuje vznik psychózy, bude ťažké

Súvisiace témy

Zdravý život

Fajčiari, pozor! Nikotín môže odštartovať nebezpečnú psychózu

Doteraz si vedci mysleli, že psychicky chorí pacienti inklinujú k fajčeniu, aby sa upokojili. Zdá sa však, že to môže byť celkom opačne.

Nedávny výskum, výsledky ktorého publikoval prestížny medicínsky časopis Lancet Psychiatry, odhalil doposiaľ nepredpokladanú súvislosť medzi fajčením a psychotickými pacientmi. Fajčiarom sa prejavuje psychóza častejšie ako nefajčiarom.

Pôvodne sa lekári nazdávali, že sú psychotickí pacienti často zároveň aj fajčiarmi preto, lebo im tento zlozvyk vyhovuje a pomáha upokojovať či kompenzovať ich psychické problémy. Autori štúdie zozbierali informácie od 290-tisíc ľudí a zistili, že je to zrejme naopak.

Dokázať to bude ťažké

Z výskumu vyplynulo, že mnohí psychotickí pacienti (57 %) sa s prvým stupňom svojho ochorenia borili už ako fajčiari. Aj toto percentuálne zastúpenie podľa autorov štúdie vypovedá o možnej súvislosti, ktorú však nebude ľahké dokázať.

Fajčiarov so psychózou je trojnásobne viac ako tých, ktorí podobnými psychickými problémami netrpia. Výskumníci sa nazdávajú, že za to môže dopamín, nakoľko práve ten má vplyv na reakcie, ktorými mozog odpovedá na emocionálne podnety. Neadekvátne zmeny týchto reakcií dokážu odštartovať napríklad schizofréniu.

Nato, aby autori štúdie dokázali tieto zistenia podložiť relevantnými dôkazmi a odhaliť, ako presne súvisí nikotín či iné zložky tabaku so psychikou človeka, bude treba preskúmať ešte mnoho vzoriek, súvislostí aj konkrétnych reakcií mozgu na jednotlivé látky obsiahnuté v cigaretách. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor