MENU
zdravy-zivot

Fajčiari, pozor! Nikotín môže odštartovať nebezpečnú psychózu

Dokázať, prečo nikotín podnecuje vznik psychózy, bude ťažké

Súvisiace témy

Zdravý život

Fajčiari, pozor! Nikotín môže odštartovať nebezpečnú psychózu

Doteraz si vedci mysleli, že psychicky chorí pacienti inklinujú k fajčeniu, aby sa upokojili. Zdá sa však, že to môže byť celkom opačne.

Nedávny výskum, výsledky ktorého publikoval prestížny medicínsky časopis Lancet Psychiatry, odhalil doposiaľ nepredpokladanú súvislosť medzi fajčením a psychotickými pacientmi. Fajčiarom sa prejavuje psychóza častejšie ako nefajčiarom.

Pôvodne sa lekári nazdávali, že sú psychotickí pacienti často zároveň aj fajčiarmi preto, lebo im tento zlozvyk vyhovuje a pomáha upokojovať či kompenzovať ich psychické problémy. Autori štúdie zozbierali informácie od 290-tisíc ľudí a zistili, že je to zrejme naopak.

Dokázať to bude ťažké

Z výskumu vyplynulo, že mnohí psychotickí pacienti (57 %) sa s prvým stupňom svojho ochorenia borili už ako fajčiari. Aj toto percentuálne zastúpenie podľa autorov štúdie vypovedá o možnej súvislosti, ktorú však nebude ľahké dokázať.

Fajčiarov so psychózou je trojnásobne viac ako tých, ktorí podobnými psychickými problémami netrpia. Výskumníci sa nazdávajú, že za to môže dopamín, nakoľko práve ten má vplyv na reakcie, ktorými mozog odpovedá na emocionálne podnety. Neadekvátne zmeny týchto reakcií dokážu odštartovať napríklad schizofréniu.

Nato, aby autori štúdie dokázali tieto zistenia podložiť relevantnými dôkazmi a odhaliť, ako presne súvisí nikotín či iné zložky tabaku so psychikou človeka, bude treba preskúmať ešte mnoho vzoriek, súvislostí aj konkrétnych reakcií mozgu na jednotlivé látky obsiahnuté v cigaretách. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia