MENU
zdravy-zivot

Dvanástnikový vred vás núti priberať! Čo s vami robí žalúdkový?

Ak vred praskne, je nutná okamžitá operácia.
Zdravý život

Dvanástnikový vred vás núti priberať! Čo s vami robí žalúdkový?

Bolieva vás brucho od hladu alebo až keď sa najete? Rozoznať žalúdkový vred od dvanástnikového vôbec nie je zložité. Zvládnete to aj sami, úprava stravy však obyčajne nestačí. Hoci isté obmedzenia pomôžu.

Dvanástnikový vred na seba upozorňuje rôzne. Bolesť môže byť ostrá, tupá alebo kŕčovitá, ale vred sa prejavuje aj nevoľnosťou, nechutenstvom, napínaním na vracanie. Jeden špecifický prejav, však má len dvanástnikový vred. Ozýva sa zásadne nalačno, prípadne dve hodiny po jedle, keď vám už vytrávi. Aby ste sa vyhli bolesti, jete častejšie, a to aj v noci? Dvanástnikový vred tak neraz vedie k nadváhe. Pritom by stačilo tak málo – ísť s pálením záhy, častým grganím či s bolesťami brucha k lekárovi a zbaviť sa Helikobactera pylori skôr, ako stihne vred spôsobiť. Baktéria môže za 95 percent všetkých dvanástnikových vredov.

Kedy bolí žalúdok, kedy dvanástnik? Vred nerieďte stresom!

Lieky si neordinujte sami

Liečba vredu musí byť komplexná. Popri účinných a správne zvolených liekoch má význam aj primeraná úprava životosprávy. Okrem jedla totiž dvanástnikový vred môže podráždiť aj stres. Niekedy sa zahojí sám od seba, stačí odľahčiť stravovanie, nefajčiť a neužívať voľnopredajné lieky proti bolesti. Ak sa potvrdí helikobakter, lekár vám predpíše antibiotiká. V prípade, že sa vám tvorí priveľa kyseliny, čakajte antacidá.

RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí

Strácate kilá

Ak vás páli záha dva- až trikrát týždenne  a dlhšie než mesiac, môže ísť  o žalúdkové vredy. Obyčajne sa však prejavia páliacou, bodavou alebo tupou bolesťou počas jedenia či hneď po ňom. To je dôvod, prečo ste sa začali vyhýbať jedlu a výrazne chudnete. Niekedy vás bolesť prebudí aj v noci a sprevádza ju pálenie v pažeráku.

Oranžová stolica môže byť varovaním. Čo sa to deje s vaším trávením?

Ani horúce, ani studené

Okrem helikobaktera môže za vznik žalúdkových vredov aj stres a uponáhľaný život. Najmä nepravidelná strava, studené alebo príliš horúce jedlo a fajčenie.
Žalúdkový vred sprevádza:

  • únava
  • ospalosť
  • nadúvanie
  • nechutenstvo
  • nutkanie na vracanie i vracanie

Ak dychový test potvrdí helikobaktera, čakajte antibiotiká. Na liečbu žalúdkových vredov vám lekár predpíše inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú množstvo kyseliny. Vred sa môže vstrebať aj sám, ale ak liečbu a zmenu životosprávy zanedbáte a vred stále dráždite, môže prasknúť.

Prečo vás nafukuje? 11 TOP nepriateľov vášho brucha

Keď praskne

Prasknutý vred žalúdka alebo dvanástnika treba okamžite operovať. Prejaví sa náhlou, výraznou bolesťou, ktorá vyžaruje, pripomína bodanie nožom a každou minútou sa zhoršuje. Poputujete na röntgen, ultrazvuk, prípadne na CT a potom ihneď do operačnej sály.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor