MENU
zdravy-zivot

Druhá vlna koronavírusu alebo nová alergia? Ako odlíšiť kašeľ, ozrejmí odborník

Niektoré príznaky covid-19 a začínajúcej alergie sú totožné.

Súvisiace témy

Zdravý život

Druhá vlna koronavírusu alebo nová alergia? Ako odlíšiť kašeľ, ozrejmí odborník

Dať si diagnostikovať alergiu v čase pandémie nie je dobrý nápad, hovorí imunoalergiológ MUDr. Boris Hruškovič.

Typickým prejavom koronavírusu je kašeľ. Ako ho rozoznať od alergie alebo astmy?

Prejavom akejkoľvek virózy sú aj celkové príznaky, ako je horúčka, bolesti svalov, prípadne aj kĺbov, a výrazná slabosť. Prejavy alergickej reakcie nemajú tieto symptómy a ak aj áno, sú oveľa miernejšie a nezhoršujú sa zo dňa na deň. Väčšinou mali alergici podobné ťažkosti už minulý rok alebo viac rokov v rovnakom ročnom období.

Nie je kašeľ ako kašeľ. Kedy by ste to už s návštevou lekára nemali odkladať?

A čo ak sa im začala alergia len tento rok?

Určite by som teraz neodporúčal ísť na prvú diagnostiku k alergiológovi. Hlavne preto, že nemáme stále ochranné prostriedky a nedá sa na sto percent vylúčiť, že sa vám nezačalo ochorenie Covid-19. Najlepšie je skúsiť voľnopredajný liek na alergiu, antihistaminikum. Ak zaberie, máte alergiu.

Každý kašeľ je teraz podozrivý. Príčinu do dvoch minút odhalí šikovná hračka

Znamená alergické ochorenie zvýšené riziko ochorenia na Covid-19 alebo závažnejšieho priebehu?

To je hypotetická otázka, odpoveď môže byť tiež hypotetická. Nemá význam strašiť. Väčšia časť ľudí, ktorí na Covid-19 zomreli, mali nad 65 rokov. V tejto vekovej kategórii nie je už alergické ochorenie také dominantné. Mladí ľudia a deti, u ktorých je prevalencia alergických ochorení najvyššia, nemajú vo väčšine prípadov vážny priebeh Covid-19. Ale z logiky patofyziológie vychádza, že ak je alergia „celotelový“ zápal a imunita si má v tom čase poradiť s infekciou, neexistuje na ňu stopercentný arzenál zbraní. Ten sa čiastočne vymíňa pri alergickej reakcii. V prípade Covid-19 je teda možný silnejší priebeh, napríklad dlhšie trvajúci kašeľ. Ale relevantné dáta nemáme.

Podobné je to pri astme?

Určite áno. Je to chronický zápal v dýchacích cestách, takže ľahšie dôjde k šíreniu nového koronavírusu.

Vyzbrojte sa proti alergii! 11 rád, s ktorými nedáte sennej nádche šancu

Britské úrady odporučili astmatikom v čase pandémie ostať 12 týždňov doma a vyhýbať sa kontaktom s ľuďmi. Mali by to spraviť aj astmatici na Slovensku?

Liečba astmy na Britských ostrovoch je katastrofálna. To vie každý náš občan s astmou, ktorý tam odišiel za prácou. U nás sú vo väčšine prípadov astmatici veľmi dobre liečení, až na výnimky, ktoré liečbu nedodržujú. Napriek tomu pacienti s chronickou astmou na dennej liečbe by sa mali správať ako ohrozená skupina ľudí nad 65 rokov.

Môžu lieky na alergiu alebo astmu oslabiť imunitu pred novým koronavírusom?

To si nemyslím. Každopádne stopercentná odpoveď je možná až v prípade klinických štúdií, cielene pri tejto infekcii a s takýmito liekmi. Z logiky fungovania týchto liekov v imunitnom systéme určite skôr pomáhajú stabilizovať imunitný systém.

Koronavírus: Nie každý má horúčku! WHO spočítalo príznaky, ktoré sa opakujú 

Chránia lieky na astmu či alergiu aj proti rozvoju zápalu pľúc spôsobeného novým koronavírusom?

Nepriamo určite zlepšujú vyhliadky na nekomplikovaný priebeh. Ale ťažký astmatik aj mimo epidémie novým koronavírusom máva časté zápaly priedušiek, zriedkavo zápaly pľúc. Aj kompenzovaná cukrovka má lepšiu prognózu ako nekompenzovaná. Na druhej strane každé chronické a dlhotrvajúce ochorenie ju zhoršuje. Ale to platí pre všetky ochorenia a čas dožitia v zdraví. Bohužiaľ, uvedomujeme si to až v takýchto vyhrotených situáciách. V bežnom živote máme iné priority, ako behať po lekároch. Len si dajme otázku – aké sú to priority.

Čítajte aj: Rúško si z tváre tak rýchlo neskladajte! 5 dôvodov, prečo ich ešte budeme potrebovať

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor