Stretávam ich všade. V Ázii, Južnej Amerike, v Európe. Na otázku, ako dlho cestujú, neodpovedajú v dňoch či v týždňoch, ale v mesiacoch a rokoch. Pasy majú plné pečiatok, na batohoch, v ktorých je celý ich majetok, nalepené vlajky. Čosi hľadajú. Alebo aj nie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú veľa.

Skamenený vodopád Hierve el Agua v Mexiku.Skamenený vodopád Hierve el Agua v Mexiku.
Skamenený vodopád Hierve el Agua v Mexiku.
Zdroj: Archív cestovateľov

Skamenený vodopád Hierve el Agua v Mexiku. Foto: Archív cestovateľov

Viac si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Preč, preč

„A prečo nie? Otvorili sa nám možnosti, ktoré generácie pred nami nemali. Môžeme si našetriť na dlhšiu cestu v lacnejších krajinách,“ vraví Martina Kolárovcová. Aktuálne sa túla so svojím britským priateľom v Kolumbii. So stanom v batohu majú v pláne stopovať po Južnej Amerike. Na cestu si zarobila prácou pre cestovnú agentúru na Slovensku. „Zahŕňalo to niekoľkoročné šetrenie, často prácu cez víkendy či dve práce naraz a obmedzovanie vo výdavkoch. Keď však má človek jasný cieľ, všetko ide ľahšie,“ opisuje Martina.

VIDEO: To je guráž! 89-ročná "bábuška" spoznáva celý svet na vlastnú päsť 

O jasnom cieli hovoria všetci cestovatelia – jednoducho odísť, kamsi inam. „Bolo to prirodzené rozhodnutie, vtedy som neriešila, či idem sama, dôležité bolo to, že idem. Zrejme ma hnala akási túžba spoznávať, zažívať dobrodružstvá, dopriať si priestor, kde môžem roztvoriť krídla a zhlboka sa nadýchnuť,“ opisuje Martina Trginová svoje pocity pred prvou cestou do Indie. Odvtedy žije v Ázii, s kratšími či dlhšími prestávkami na Slovensku.

Hľadači pravdy

Spoznávať. Dobrodružstvo. Sloboda. To sú slová, ktoré od novodobých pútnikov počujem najčastejšie. Pre nové zážitky obetujú vzťahy, dobre platenú prácu, pohodlie, nechajú doma, či niektorí dokonca predajú, všetko, čo nepotrebujú. A vydávajú sa v ústrety putovaniu. Aby bol zážitok intenzívnejší a oni zaručene našli to, čo hľadajú, idú ďaleko od domoviny.

 

S chorobou do lietadla? Bez týchto potvrdení sa na palubu nedostanete 

Martinu Trginovú
priviedlo cestovanie
na niekoľko rokov aj
k sprievodcovaniu.Martinu Trginovú
priviedlo cestovanie
na niekoľko rokov aj
k sprievodcovaniu.
Martinu Trginovú priviedlo cestovanie na niekoľko rokov aj k sprievodcovaniu.
Zdroj: Archív cestovateľov

Martinu Trginovú priviedlo cestovanie na niekoľko rokov aj k sprievodcovaniu. Foto: Archív cestovateľky

„Milujem prírodu, a tak chcem vidieť čo najviac krás, ktoré nám svet ponúka. No počas cesty očakávam najmä to, že stretnem veľa dobrosrdečných ľudí, ktorí mi pomôžu pochopiť svoju kultúru a pohľad na život. Spoznať pravdu o svete. Pomáha mi to udržiavať si vieru v humanitu,“ vraví Slovenka, aktuálne v Južnej Amerike. Médiá nám vraj ponúkajú skreslené a iba negatívne informácie. No svet nie je čierno- -biely. A cestovanie pomáha pochopiť aj toto.

Cesta je cieľ

Niektorí tvrdia, že krajiny, do ktorých sa vydali, si vybrali ich. Iní sa vydali do sveta za niekým. Dolnokubínčan Andrej Staš išiel navštíviť brata na Taiwan. „Predpokladal som, že to potrvá dva, možno tri mesiace. Napokon som sa vrátil takmer po siedmich. Nešiel som do Ázie s konkrétnym očakávaním. Nevedel som, aké krajiny navštívim, ani ako dlho v nich ostanem,“ spomína Andrej.

Jet lag záhada: Cesta na východ vás rozhodí viac než na západ. Prečo? 

Očakávania na začiatku svojich ciest nemal ani Michal Knitl, zakladateľ najväčšieho cestovateľského festivalu na Slovensku Cestou necestou. „Keď som išiel do Južnej Ameriky, ani som nevedel, aké sú v Patagónii hory a čo všetko sa dá na kontinente vidieť. V roku 2008 nebolo cestovanie také bežné ako dnes. Bola to cesta, ktorá mi zmenila život,“ vraví. Nezáleží na tom kam. Dôležité je cestovať. Svet je obrovský, každá krajina má čo ponúknuť. Pre pútnikov je cieľom samotná cesta.

Celé je to inak

„Času je dosť, len života nie,“ povedal mi raz mexický taxikár, keď som sa ponáhľala na autobus. A mal pravdu. Cestovatelia to vedia. Mnoho ľudí si nedokáže predstaviť viac než dvojtýždňovú dovolenku na horách či pri mori. Cestovateľom, ktorí sa na nejaký čas rozhodnú žiť na ceste, však čas plynie inak. Neobmedzuje ich spiatočná letenka a môžu dovoliť miestam pôsobiť na nich do hĺbky – nájdu si priateľov z iných kultúr alebo sa zamilujú do športov, ktoré by na Slovensku nerobili. Majú totiž čas, ktorý v uponáhľanom západnom svete často chýba.

FOTO: TOP lacné CESTOTIPY pre rok 2017. Baľte kufre a zdravo si užívajte! 

„Chcel som si vyčistiť hlavu a premyslieť si, čo chcem v živote robiť,“ vraví Andrej. Zhoduje sa s ním aj Martina Kolárovcová. „Lepšie som spoznala samu seba a dopriala som si drahocenný čas na zamyslenie, čo od života vlastne chcem,“ vraví.

Realita

Niekto si môže myslieť, že cestovatelia utekajú pred realitou a sú nezodpovední. Nie. Ich realita je jednoducho iná, odohráva sa inde, s inými istotami, než aké prináša tradičný spôsob života. Nepotrebujú v danej chvíli hypotéky, nezakladajú si rodiny, hoci mnohým ťahá na tridsiatku. A chcú robiť to, čo ich baví. „Je to voľba. Tak, ako sa niekto rozhodne prežiť život na jednom mieste, ja som sa rozhodla tie miesta striedať,“ vraví Martina Trginová, ktorú nadšenie pre cestovanie priviedlo k sprievodcovstvu.

Návraty

„Tak, ako je kultúrnym šokom prílet do novej krajiny, je ním aj návrat domov,“ vraví Kremničanka Trginová. „Preto si prvých pár dní užívam to, čo mi chýbalo. Kúpim si tresku, stretávam kamarátov, s ktorými si mám stále čo povedať. A vážim si, do akej úžasnej krajiny som sa narodila,“ vraví. „Čím viac som v zahraničí, tým viac si vážim to, čo máme doma – nádhernú krajinu, bezpečie, tradície,“ pridáva sa druhá Martina. Rodáci, ktorí sa vydávajú na dlhé cesty, Slovensko často milujú. Ale nemôžu si pomôcť. Už pár dní či týždňov po príchode plánujú ďalšie cesty.

FOTO: Hlavy už nebudú padať. Dizajnérka vymyslela skvelú pomôcku na cesty!