Depresia mení mužov na násilníkov a alkoholikov
10. 6. 2013, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:33)

Zdroj: Profimedia.sk
Klinická depresia u žien alebo u mužov môže spôsobiť smútok a stratu záujmu o kedysi obľúbené činnosti. Tento pomerne vážny a bohužiaľ nie zriedkavý problém sa v prejavoch u mužov líši.
Príznaky, ktoré sa používajú na diagnostiku depresie sú rovnaké bez ohľadu na pohlavie pacienta. Hlavné ťažkosti sa však môžu medzi mužmi a ženami líšiť. Či už ide o opakované krátkodobé depresívne epizódy, dlhotrvajúce príznaky alebo len občasné problémy, depresiu netreba ignorovať, ani pred ňou zatvárať oči. Je dokonca častým spoločníkom starších mužov. Na aké príznaky treba dať pozor?
Únava
Ľudia, ktorí trpia depresiou, podstúpia mnoho fyzických a psychických zmien. Môžu pocítiť únavu, rovnako ako spomalenie telesných pohybov, reči a myšlienkových procesov. Podľa odborníkov sú to častejšie práve muži, ktorí hlásia únavu a iné fyzické príznaky. Patria sem aj problémy so spánkom, ako je nespavosť, prebudenie sa veľmi skoro ráno, alebo naopak nadmerné spanie. Môžu spať aj dvanásť hodín denne, a predsa sa cítiť vyčerpane. Práve problémy so spánkom sú u mužov tým príznakom depresie, s ktorým sa obrátia na lekársku pomoc.
Bolesti brucha alebo chrbta
Zdravotné problémy, ako je zápcha alebo hnačka, rovnako ako aj nepríjemné bolesti hlavy či chrbta, sú bežné u mužov, ktorých postihla depresia. Často si ani neuvedomujú, že chronické bolesti a zažívacie poruchy idú ruka v ruke s depresiou. Odborníci to zhrnuli v tvrdení, že ľudia trpiaci depresiou sa vyslovene cítia fyzicky zle. A to je stav, ktorý rozhodne netreba prehliadať. Predsalen, depresia nepostihuje len duševné schopnosti, ale aj telo.
Popudlivosť
Muži v depresii často vykazujú známky podráždenosti, hnevu či nepriateľstva. Okrem toho sú aj negatívne myšlienky znakom depresie. Ľudia budú pôsobiť podráždene, pretože majú neustále negatívne myšlienky. Niektorí muži prezradia svoju depresiu nepriateľským, nahnevaným či dokonca agresívnym vystupovaním. Človek, ktorý si uvedomuje, že je niečo zle, to kompenzuje tým, že preukáže svoju silu. Často sa môžete stretnúť s mužmi, ktorí sa správali nepriateľsky v dôsledku tlaku zo strany priateľov či rodiny.
Ťažkosti so sústredením
Psychomotorická retardácia môže spomaliť mužskú schopnosť spracovávať informácie, a tým aj zhoršenie sústredenia sa na prácu alebo iné úlohy. Depresia totiž naruší myslenie, zaťaží ho negatívnymi myšlienkami, výsledkom čoho je neschopnosť sústredenia sa. S problémami s uvažovaním súvisí aj nerozhodnosť. Pre mnoho ľudí je to bežný problém, no ak ide o novú povahovú črtu osoby vo vašom okolí, treba spozornieť. Depresia totiž spomaľuje schopnosť rozhodovať sa a spracúvať informácie.
Stres aj úzkosť
Muži trpiaci depresiou sa často sťažujú na pocity stresu. Ťažko povedať, aký je vzťah medzi stresom a depresiou, ktoré je príčinou toho druhého. Stres môže byť príznakom depresie, aj jednou z jej príčin. Výskumy však ukázali, že dlhodobé vystavenie stresu môže viesť k zmenám v tele a mozgu, čo môže postupne viesť k depresii. Muži prežívajú úzkosť častejšie ako ženy, v skutočnosti je u nich dvakrát bežnejšia. Môžu za to obavy zo straty zamestnania ale aj pochyby o schopnosti postarať sa o seba a svoju rodinu.
Návykové látky
Zneužívanie návykových látok často sprevádza problémy s depresiou. Výskum ukázal, že alkoholici majú takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiou, práve vďaka problémom s pitím. Drogy alebo alkohol majú pomôcť zamaskovať nepríjemné pocity, čo je stratégia, ktorú využíva veľa ľudí namiesto vyhľadania zdravotnej starostlivosti. Práve muži cítia tlak z okolia, majú pocit, že by mali byť silní. Ide o kultúrne predsudky, ktoré im často nedovolia požiadať o pomoc, a tak trpia na depresiu aj na dôsledky užívania návykových látok.
Problémy s depresiou alkohol nevyrieši.
Foto: Sxc.hu
Problémy so sexom
Depresia je častým dôvodom straty túžby ale aj erektilnej dysfunkcie, a práve to je jedným z príznakov, ktoré muži neradi ohlásia u svojho lekára. Problémy so sexom môžu pochádzať z depresií a robia ju ešte horšiu. Erektilná dysfunkcia môže byť aj dôsledkom užívania antidepresív, a na diagnostikovanie depresie sama osebe nestačí. Patrí však do skupiny jej príznakov vlastných práve pánom.
Samovražedné myšlienky
U žien je viac pravdepodobné, že sa pokúsia o samovraždu, ale muži majú viac než štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú pri pokuse o samovraždu. Jedným z dôvodov je, že muži majú sklon vybrať si viac smrtiace metódy. Častejšie používajú strelné zbrane a zabijú sa už pri prvom pokuse. Starší muži sú v najvyššom riziku samovraždy. V skutočnosti, viac ako 70 % starších obetí samovraždy navštívilo psychiatra v mesiac spáchania samovraždy.
Depresia nie je normálnou súčasťou života ani starnutia u mužov či žien. Nemala by sa teda brať ako niečo bežné, s čím netreba nič spraviť. Pri podozrení na psychické problémy treba bezodkladne vyhľadať odbornú pomoc, či ju odporučiť svojim blízkym, ak máme pocit, že môžu trpieť na depresiu. Predídete tak mnohým nepríjemným zážitkom, či dokonca smrti niekoho blízkeho.
Viac o depresii sa dočítate v Encyklopédii zdravia.