MENU
zdravy-zivot

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

Hemoroidy sa vyskytujú rovnako u mužov aj u žien.
Zdravý život

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

Zdedené oslabenie žilovej steny vedie ku kŕčovej, ale aj k zlatej žile. Čím skôr sa jej zbavíte, tým menej oštary „tam dolu“ zažijete.

Priznanie „mám hemoroidy“ je tak trochu nezmyselné. Hemoroidy sú totiž žily v konečníku, takže ich máme úplne všetci. Nepríjemné je hemoroidové ochorenie, ľudovo zlatá žila. Pri nadmernom tlaku sa cievy v konečníku rozšíria, krv v nich sa hromadí a môžu sa vytvárať uzly, ktoré my laici označujeme aj slovom hemoroidy. Prečo k tomu dôjde?

Je to v rodine

Často ide o dedičné predispozície. U žien má na vznik zlatej žily vplyv tiež tehotenstvo, u oboch pohlaví potom sklony k zápche, silové športy, práca s ťažkými bremenami, keď sa vám často zvyšuje brušný tlak a teda aj tlak v panvových žilách. Hemoroidy sa vyskytujú rovnako u mužov aj u žien.

Ide to aj bez bolesti! TOP potraviny proti hemoroidom

Dá sa s ňou žiť...

„Niekto to pociťuje len ako kozmetické ťažkosti, pretože mu niečo trčí z konečníka, u ďalších sa objaví krvácanie, svrbenie, bolesti, pálenie po vyprázdnení...,“ opisuje najbežnejšie prejavy zlatej žily chirurg MUDr. Allen Dimov. Mnohí ľudia s ňou prežijú celý život a neriešia ju. Odporúčam zájsť za lekárom, ak sa objaví krvácanie z konečníka. Ten vás pošle k chirurgovi alebo gastroenterológovi a podľa výsledkov vyšetrenia sa zvolí liečba,“ radí doktor Dimov. Veľmi často postačí, ak budete rešpektovať odporúčania na zmenu stravy a používať lokálne liečivá.

Vysedeli ste si zlatú žilu? Nezmizne sama od seba

...ale radšej preč!

Zľaknúť sa nemusíte ani pri odporúčaní, aby ste si dali zlatú žilu operovať. „Dnes sa už 90 percent zákrokov rieši ambulantne, jednodňovou chirurgiou,“ vraví lekár. Po takomto zákroku ste spravidla úplne fit o 3-4 týždne, no prakticky normálne fungujete už na druhý deň. Hospitalizácia je potrebná len pri ťažších prípadoch, pretože zákrok sa musí urobiť v celkovej anestézii. Hemoroidy sa nezvyknú „zvrhnúť“ na rakovinu, nejde o žiadne bujnenie, ale podslizničné cievne zakončenia. Výnimkou môžu byť naozaj ťažké a vážne stavy trvajúce bez liečby desiatky rokov.

Liečebné metódy

  • Barronova ligatúra ľudovo „gumičkovanie“, pomocou prístroja sa na hemoroid aplikuje gumička, vďaka ktorej nemá prívod krvi, odumrie a odpadne
  • Elektrokoagulácia - liečba jednosmerným prúdom, ktorý sa aplikuje do cievy vyživujúcej hemoroid
  • Longova metóda – pomocou prístroja sa odstráni časť sliznice so zlatou žilou
  • Sklerotizácia – do žily sa vpichne roztok, ktorý ju uzavrie a zastaví prítok krvi do hemoroidu
  • Laserový zákrokhemoroidy sa zvnútra poškodia laserovým lúčom, vďaka čomu sa scvrknú
  • Fotokoagulácia – hemoroidy sa osvietia infračerveným svetlom a odumrú

Krv v stolici? Žiadna panika. Čo hlási okrem rakoviny?

4 štádiá hemoroidov

  • 1. štádium – žily ešte nerobia problémy, občas sa objavia stopy krvi na toaletnom papieri.
  • 2. štádium – môžete cítiť svrbenie, pálenie, občas krvácanie. Ako liečba postačia pri oboch štádiách čapíky, masti, sedavé kúpele, úprava životosprávy, prípadne lieky na posilnenie žilovej steny.
  • 3. štádium – zlatá žila sa nevracia do análneho otvoru spontánne, no dá sa zasunúť ručne.
  • 4. štádium – hemoroidy vyčnievajú stále z konečníka a nedajú sa zasunúť späť, sliznica často krváca. Pri týchto dvoch štádiách sa odporúča chirurgická liečba.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor