Pri dlhotrvajúcich  ťažkostiach je nevyhnutné  odborné vyšetrenie u dermatológa, prípadne internistu. „Na perách sa môžu prejaviť napríklad i poruchy čriev, Crohnova choroba, v tomto prípade sú väčšinou opuchnuté. Signalizovať môžu i diabetes alebo anémiu. Práve nedostatok železa sa prejavuje aj bolestivými kútikmi,“ približuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „Väčšinou sa za nimi skrýva obdobie stresov, ktoré oslabuje imunitný systém. Niekedy sa skutočne stačí poriadne vyspať a ťažkosti sa stratia.“ Ak si navyše dáte pozor na dostatočný príjem železa a béčka, problémy budú zažehnané. Kútiky sa častejšie môžu objavovať v puberte, napríklad u športovkýň. Nástup menštruácie, nedostatočná životospráva v kombinácii s tréningovou záťažou spôsobia, že zásoby železa klesnú na minimum. I vznik kútikov môže mať ďalšie príčiny.

Môže za to cudzí pohár?

Za kútikmi sa môže skrývať aj bakteriálna alebo kvasinková infekcia, tie môžu vzniknúť naozaj z čohokoľvek. Stačí, že máte oslabené telo z nádchy, zapchaté dutiny. Podľa odborníčky sa za ťažkosťami môže skrývať zlá protéza a veľmi často i zubné pasty. Určite sa neobjaví, keď sa napijete z cudzieho pohára. To by ste museli mať skutočne oslabenú imunitu a dotyčný veľmi silnú infekciu. V prípade bakteriálnej infekcie je kútik skôr suchý. „Naopak, ustavične vlhký kútik, ktorý akoby mokvá, je belavý a v strede má trhlinu, signalizuje kvasinkovú infekciu. Ťažko sa hojí a vždy, keď sa čo i len trochu usmejete, sa rana otvorí,“ opisuje ťažkosti skúsená odborníčka. „Stačí si kútiky preliečiť antimykotikami a budete ich mať opäť krásne.“

Stres privolá herpes

Cítite na perách zvláštne brnenie? Možno sa hlási herpes. Opäť sa objavuje najmä v obdobiach, keď máte oslabenú imunitu. V počiatočnej fáze môžu herpes zastaviť voľnopredajné krémy. U niekoho prejde herpes len drobnými chrastičkami, iný bojuje s naliatymi pľuzgiermi, opuchom a následnými chrastami aj vyše 2 týždňov. Na ťažkosti väčšinou zaberajú antivirotiká, ak sa herpes objavuje pričasto, musí nastúpiť imunológ. Vtedy už nestačia len lokálne krémy. Vznik herpesu však neovplyvňuje len duševný stres. Môže ho vyvolať aj tetovanie pier alebo rozsiahlejšie kozmetické ošetrenia. „Pred nimi sa automaticky pýtame, či mávate často herpesy. Ak áno, preventívne dávame antivirotiká. Zbrusovanie tváre či iné väčšie podráždenie môžu byť vyvolávajúcim faktorom,“ upozorňuje dermatologička Zora Haviarová.