MENU
zdravy-zivot

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Ak ste chorí, voniate inak.
Zdravý život

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Zmenený pach dychu, potu či moču vám pomôže rozpoznať zápal mandlí či žalúdka, cukrovku, chrípku, ale aj problémy s pečeňou, obličkami i so štítnou žľazou.

Tradičná čínska medicína už tisícky rokov diagnostikuje choroby aj podľa vône či zápachu. Podobný princíp využíva západná medicína aj ľudové liečiteľstvo. Špeciálne trénované psy, ktoré dokážu čuchom rozpoznať rakovinu pľúc či prsníka, či lepšie povedané jemné aromatické látky, ktoré chorobne zmenené bunky uvoľňujú. Bioinformatici vyvíjajú elektronický nos, ktorý skôr ako rôzne krvné testy zistí, či máte cukrovku, astmu alebo rakovinu pľúc.

Zdraví voňajú inak ako chorí

Niektoré vône či pachy sú také jemné, že ich čuchom nedokážeme vnímať. Iné sú, naopak, intenzívne, takže vám do nosa udrú hneď. A to nemusíte byť ani lekár. Zdraví ľudia voňajú neutrálne alebo po kozmetických prípravkoch, ktoré použili, prípadne po jedle, ktoré skonzumovali. U chorých je to inak.

Ich telo produkuje vo zvýšenej miere odpadové produkty látkovej výmeny, ktoré spôsobujú špecifický zápach. Ten preniká von cez kožu, moč alebo dych. Často ide o varovné znamenia, ktoré sa objavia ešte pred inými príznakmi.

Čo vám hovoria? Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor