MENU
zdravy-zivot

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Ak ste chorí, voniate inak.
Zdravý život

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Zmenený pach dychu, potu či moču vám pomôže rozpoznať zápal mandlí či žalúdka, cukrovku, chrípku, ale aj problémy s pečeňou, obličkami i so štítnou žľazou.

Tradičná čínska medicína už tisícky rokov diagnostikuje choroby aj podľa vône či zápachu. Podobný princíp využíva západná medicína aj ľudové liečiteľstvo. Špeciálne trénované psy, ktoré dokážu čuchom rozpoznať rakovinu pľúc či prsníka, či lepšie povedané jemné aromatické látky, ktoré chorobne zmenené bunky uvoľňujú. Bioinformatici vyvíjajú elektronický nos, ktorý skôr ako rôzne krvné testy zistí, či máte cukrovku, astmu alebo rakovinu pľúc.

Zdraví voňajú inak ako chorí

Niektoré vône či pachy sú také jemné, že ich čuchom nedokážeme vnímať. Iné sú, naopak, intenzívne, takže vám do nosa udrú hneď. A to nemusíte byť ani lekár. Zdraví ľudia voňajú neutrálne alebo po kozmetických prípravkoch, ktoré použili, prípadne po jedle, ktoré skonzumovali. U chorých je to inak.

Ich telo produkuje vo zvýšenej miere odpadové produkty látkovej výmeny, ktoré spôsobujú špecifický zápach. Ten preniká von cez kožu, moč alebo dych. Často ide o varovné znamenia, ktoré sa objavia ešte pred inými príznakmi.

Čo vám hovoria? Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor