MENU
zdravy-zivot

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Ak ste chorí, voniate inak.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo cítite? TÝCHTO 8 signálov chorôb odhalíte vďaka čuchu

Zmenený pach dychu, potu či moču vám pomôže rozpoznať zápal mandlí či žalúdka, cukrovku, chrípku, ale aj problémy s pečeňou, obličkami i so štítnou žľazou.

Tradičná čínska medicína už tisícky rokov diagnostikuje choroby aj podľa vône či zápachu. Podobný princíp využíva západná medicína aj ľudové liečiteľstvo. Špeciálne trénované psy, ktoré dokážu čuchom rozpoznať rakovinu pľúc či prsníka, či lepšie povedané jemné aromatické látky, ktoré chorobne zmenené bunky uvoľňujú. Bioinformatici vyvíjajú elektronický nos, ktorý skôr ako rôzne krvné testy zistí, či máte cukrovku, astmu alebo rakovinu pľúc.

Zdraví voňajú inak ako chorí

Niektoré vône či pachy sú také jemné, že ich čuchom nedokážeme vnímať. Iné sú, naopak, intenzívne, takže vám do nosa udrú hneď. A to nemusíte byť ani lekár. Zdraví ľudia voňajú neutrálne alebo po kozmetických prípravkoch, ktoré použili, prípadne po jedle, ktoré skonzumovali. U chorých je to inak.

Ich telo produkuje vo zvýšenej miere odpadové produkty látkovej výmeny, ktoré spôsobujú špecifický zápach. Ten preniká von cez kožu, moč alebo dych. Často ide o varovné znamenia, ktoré sa objavia ešte pred inými príznakmi.

Čo vám hovoria? Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor