MENU
zdravy-zivot

Chystáte sa k lekárovi? 9 vecí, na ktoré by ste po novom nemali zabúdať

V čakárni u lekára by mali byť najviac 3 pacienti s nasadenými rúškami.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chystáte sa k lekárovi? 9 vecí, na ktoré by ste po novom nemali zabúdať

Epidemiologická situácia u nás sa zlepšuje a zdravotníctvo sa tak postupne vracia do bežného režimu.

 Čo všetko sa mení a ako je to s návštevou lekárov?

Zdravotná starostlivosť po novom

  • Ambulancie by mali fungovať v plnom rozsahu. Pacienti sa môžu na vyšetrenie objednávať telefonicky alebo elektronicky.
  • V čakárni u lekára by mali byť najviac 3 pacienti s nasadenými rúškami.
  • Karanténnu PN, OČR, eRecept pacienti môžu vybaviť aj elektronicky.
  • Pri vstupe do lekárne by pacienti mali dodržiavať 2-metrové odstupy, v samotnej lekárni by mal byť len jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.
  • Lekári začali opäť vykonávať preventívne prehliadky, pacienti sa na ne môžu objednávať.
  • Nemocnice môžu využívať svoj lôžkový fond naplno.
  • Predoperačné vyšetrenia pred plánovanými operáciami môže realizovať aj všeobecný lekár alebo internista.
  • Pred operáciou už pacienti nemusia dodržiavať 14-dňovú karanténu ani absolvovať test na Covid-19. V prípade, že lekár test indikuje, bude ho preplácať zdravotná poisťovňa.
  • Pred vstupom do nemocnice alebo ambulancie by mala prebehnúť triáž pacientov.

Pri vyšetrení majú pacienti i zdravotnícky personál v súvislosti s novým koronavírusom využívať ochranné rúška a dezinfekciu.

Budeme čakať dlhšie

Je možné, že čakacie lehoty na plánované vyšetrenia alebo operácie sa predĺžia. O termínoch a prioritizácii pacientov, ktorým sa napríklad počas uplynulých mesiacov mohol zhoršiť zdravotný stav, bude rozhodovať lekárske konzílium v danej nemocnici.

Čítajte tiež:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor