MENU
zdravy-zivot

S chorobou do lietadla? Bez týchto potvrdení sa na palubu nedostanete

Mnohé ochorenia nevidno a vy sa na palubu dostanete aj s nimi, ale riskovať sa neoplatí.
Zdravý život

S chorobou do lietadla? Bez týchto potvrdení sa na palubu nedostanete

Chcete odletieť na dovolenku so zlomenou nohou? Nezabudnite na potvrdenie od lekára! Platí to aj vtedy, keď si pred odletom rozbijete hlavu alebo čakáte dvojčatá.

Na bezpečnostnej kontrole je nutné ukázať lekárske potvrdenie alebo preukaz pacienta, ak máte v tele voperovaný kovový predmet, kardiostimulátor, alebo ak potrebujete inzulínové perá. Potvrdenie musí byť v slovenskom a anglickom jazyku,“ upozorňuje Mgr. Veronika Ševčíková, hovorkyňa Bratislavského letiska.

Neriskujte

Ak by sa vám niečo stalo a kapitán by kvôli vám musel núdzovo pristáť, vyjde vás to pekne draho. Najmä ak sa zistí, že ste zdravotný problém zatajili. Navyše, ak personál lietadla o vašom ochorení nevie, nemusí vám včas poskytnúť správnu pomoc. „Niektoré letecké spoločnosti vyžadujú potvrdenie od lekára, ktoré nesmie byť staršie než šesť, sedem, desať alebo štrnásť dní,“ upozorňuje Veronika Ševčíková na fakt, že každý prepravca si určuje pravidlá sám.

Jet lag záhada: Cesta na východ vás rozhodí viac než na západ. Prečo?

Preto si pred letom preštudujte prepravné podmienky na internetovej stránke spoločnosti, s ktorou sa chystáte cestovať. Rozdiel môže byť i v tlačive o zdravotnom stave, ktoré letecká spoločnosť vyžaduje. Formulár obyčajne nájdete aj na stránke. Potvrdením sa musíte prezentovať už na check-ine a potrebujete ho mať poruke počas celého letu.

Nízky tlak

Vo výške aj zdravý človek vníma v dutinách a ušiach napätie. Môže za to tlak vzduchu v lietadle, ktorý je znížený a pri vdýchnutí sa do tela dostáva menej kyslíka. O problém si koledujete v prípade, že do lietadla nastúpite so zápalom dýchacích ciest alebo s poruchou ventilácie pľúc.

Dá sa im vyhnúť? Morská aj vysokohorská choroba vedia pokaziť dovolenku

Ak potrebujete kyslík navyše, informujte o tom leteckú spoločnosť dva dni pred odletom. Na check-in si pripravte hneď tri potvrdenia: o tom, že môžete cestovať, nepotrebujete nepretržitý prísun kyslíka na dlhšie ako štyri hodiny a že kyslík, ktorý poskytuje letecká spoločnosť, je pre vás vhodný. To si treba vopred overiť.

Po operácií očí

Nižší tlak na palube sa môže veľmi bolestivo pripomenúť, ak ste dva týždne po operácii očí alebo máte za sebou zákrok v ušiach, nose a krku. Po dvoch týždňoch sa vie bolestivo ohlásiť aj vytrhnutý zub, najmä ak vám koreň vysekávali z kosti. Problémy narobí aj zápal stredného ucha. Len veľmi málo prepravcov vám dovolí dokúpiť jedno sedadlo pre zlomenú nohu, na ktorej máte zasadrované koleno.

Čítajte viac: Nebojte sa letieť! Ani s invalidným vozíkom, barlami či so psom

Väčšina leteckých spoločností vás neprevezie. Pri zlomených prstoch a nekomplikovanej zlomenine ruky môžete letieť. Ak nemáte potvrdenie od lekára, lebo situácia nastala náhle, o vašom osude rozhodne kapitán lietadla. V jeho právomoci je nechať vás na zemi, aj keď sa v letiskovej hale objavíte s dieťaťom bodkovaným od kiahní. Pri oslabenej imunite zase zvážte cestovanie s rúškom, rovnako aj vtedy, ak máte transplantovaný orgán.

Dva dni vopred

Vybavte si potvrdenie od lekára, leteckú spoločnosť informujte o zdravotnom stave 48 hodín pred odchodom a potvrdenie od lekára ukážte už na check-ine, ak:

  • ste v priebehu predchádzajúcich troch týždňoch prekonali infarkt
  • ste pred desiatimi dňami mali mŕtvicu
  • vám pred dvomi týždňami zlyhali pľúca alebo ste si poranili hlavu
  • máte zlomenú nohu alebo komplikovanú zlomeninu ruky
  • máte žilovú trombózu
  • pri sedení nedokážete udržať vzpriamenú pozíciu
  • trpíte ťažkou duševnou chorobou; okrem potvrdenia od lekára, budete potrebovať aj sprievod
  • potrebujete využiť nosidlá alebo kyslík

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia