MENU
zdravy-zivot

Časté nočné močenie môže signalizovať zdravotné problémy. Čo všetko hlási?

What,Did,I,Do,Last,Night?
Zdravý život

Časté nočné močenie môže signalizovať zdravotné problémy. Čo všetko hlási?

Časté nutkanie močiť počas noci môže byť prvým signálom niektorých ochorení. Viete, o ktoré ide?

Zvyknete sa v noci budiť kvôli návšteve toalety?  Tento rušivý problém sa nazýva noktúria. Panikáriť určite nemusíte, ak sa párkrát v mesiaci zobudíte s plným mechúrom a počas noci si potrebujete odskočíte na záchod. Ak to u vás ale vyzerá tak, že nie je noc, aby ste sa nezobudili kvôli plnému mechúru, spozornieť by ste mali. Dokonca aj jedno močenie počas noci, ak sa u vás opakuje pravidelne, môže hlásiť problém. Na ktoré diagnózy by ste si mali dať pozor? 

Hyperaktívny močový mechúr 

Syndróm hyperaktívneho močového mechúra je bežná a zároveň liečiteľna diagnóza. Prezradí ho náhlym nutkavý pocit na močenie, ktorý sa pravidelne opakuje. Čovek musí ísť na záchod v priebehu dňa viac ako 8-krát a v noci najmenej 2-krát.

Za ochorením môže byť u žien znižovanie hladiny pohlavných hormónov, najmä estrogénu, ktorý má za následok úbytok svalovej hmoty panvového dna, vrátane močového mechúra a jeho výstelky. Niekedy za problémom môžu stať aj zápaly močového mechúra, dlhodobé zadržiavanie močenia, ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu, fajčenie či konzumácia pálivých a pikantných jedál. 

Anketa
Koľkokrát sa v noci zobudíte, aby ste vyprázdnili mechúr?
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia