MENU
zdravy-zivot

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo

Klasické mydlo potrebujú nielen vaše ruky, pomôže vyčistiť od vírusov aj celú domácnosť.
Zdravý život

Chemik radí: Na dezinfekciu domácnosti od SARS-CoV-2 vám úplne stačí mydlo

Na dezinfikovanie domácnosti aj svojich rúk nepotrebujete nič iné, len obyčajné mydlo. Funguje proti SARS-CoV-2 perfektne, tvrdí profesor chémie Palli Thordarson.

Na dezinfekciu prakticky všetkých povrchov v domácnosti, z ktorých chcete odstrániť prípadné koronovírusy SARS-CoV-2, vám úplne najlepšie poslúži mydlo, respektíve mydlový či „jarový“ roztok. Mydlo je dokonca spoľahlivejšie ako síce účinné, ale zbytočne drahé a často aj nedostupné dezinfekčné prípravky či 60-percentný alkohol. Ako to funguje vysvetľuje Palli Thordarson, profesor chémie z University of New South Wales v Austrálii.

Princíp fungovania mydla

Ide o to, že mydlová voda vírus prakticky rozloží. „Mydlo funguje ako demolačný tým, ktorý rozoberie budovu na tehly a poodnáša ich,“ vysvetľuje pre laikov profesor chémie. Trochu zložitejšie vysvetlenie je také, že mydlo sa skladá z molekúl, ktorých jeden koniec je priťahovaný vodou a odpudzovaný tukmi a bielkovinami, a druhý koniec je naopak priťahovaný tukmi a odpudzovaný vodou. 

Ako predĺžiť použiteľnosť rúška? Čím ho dezinfikovať, ak nemáte prístup k pračke?

Predstavte si vodu do ktorej nalejete trochu oleja. Olej vytvorí na hladine mastný kruh. Ak teraz do vody pridáte saponát či mydlo a zamiešate, olejová mapa sa rozloží na množstvo malých mastných kúskov. Stane sa to preto, že olej najprv pritiahne mydlové molekuly koncom, ktorý miluje tuky, no následne druhý koniec mydlovej molekuly vtiahne do olejovej mapy aj vodu. Takto sa z jednej olejovej škvrny stanú v mydlovej vode jednotlivé olejové čiastočky, pričom každá je obklopená mydlovou vodou. 

Koronavírus: Po príchode domov sa radšej prezlečte a šaty čím skôr vyperte

Mydlo naruší obal vírusu a ten sa rozpadne

Veľmi podobné je to s koronavírusom, ktorý tvorí RNA obklopená tukom a bielkovinami. Thordarson nazýva vírus „tukovou guľkou nano-veľkosti“. No bez ohľadu na veľkosť, respektíve malosť vírusu, je mydlo jeho nepriateľom, ktorý ho dokáže rozbiť a zneškodniť.

Mydlo funguje na vírus asi ako páčidlo. Začne v ňom všetko od seba oddeľovať. Jedna strana molekuly mydla - tá, ktorá je priťahovaná tukom, si prebúra cestu do tukovej a proteínovej vrstvy vírusu. Našťastie, chemické väzby, ktoré držia vírus spolu, nie sú príliš silné, takže tento prienik stačí na prelomenie vírusového plášťa. Vírus sa roztrhne a rozpadne," hovorí chemik. A aj keď mydlo nemusí pri umývaní zničiť každý jeden vírus, zvyšných sa vďaka mydlu a vode zbavíte tiež, pretože odplávajú z rúk spolu so zmytou mastnotou alebo nečistotami, na ktorých sa mohli držať. 

Koronavírus: Nemocnice hľadajú dobrovoľníkov z radov medikov

Mydlo musí „bojovať“ aspoň 20 sekúnd

Pozor, toto všetko chvíľu trvá, preto je nutné umývať si ruky mydlom minimálne 20 sekúnd, radšej však 40 až 60 sekúnd, ako odporúča náš úrad verejného zdravotníctva. Je to preto, že pokožka nie je hladká a vírusy sú aj v záhyboch a malých nerovnostiach kože. Tam všade je dobré, aby sa mydlová voda dostala a mohla vykonať svoju deštrukčnú úlohu – zničiť vírus. „Mydlo brutálnym hrdinským spôsobom rozbíja a ničí vírusy. Je to skoro ako Avengers, ale lepšie. Pretože je to skutočné a môže to pomôcť zastaviť šírenie vírusov,“ usmieva sa austrálsky chemik, profesor Palli Thordarson.

Dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu fungujú veľmi podobne, no na jednej strane nemusia byť dostatočne koncentrované, aspoň 60-percentné, najmä ak máte vlhké či spotené ruky, čo alkohol rozriedi, na druhej strane gél nemusí zbaviť vaše ruky aj mastnoty, ktorá je pre vírusy dobrým úkrytom. 

Nedostali ste v lekárni všetky vitamíny? Orechy väčšinu nahradia, ako ich správne jesť?

V Izraeli odporúčajú mydlo na všetko

V Izraeli dokonca oficiálne obyvateľom odporúčajú dezinfikovať si kľučky na dverách, vypínače, ako aj klávesnice počítačov či mobily mydlovou vodou či vodou s rozpusteným prípravkom na umývanie riadu. Samozrejme, počítače, mobily a podobne len opatrne, hubkou navlhčenou saponátom. 

10 chýb, ktoré robíte v hygiene aj vy. Tieto nevinné zlozvyky ohrozujú zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia