Zázvorové sušienky alebo nápoje sú odporúčané ženám, ktoré trpia v tehotenstve rannou nevoľnosťou. Odborníci teraz dokázali, že zázvor dokáže pomôcť aj malým deťom, ktoré majú akútne žalúdočné problémy. 

6 príznakov potravinovej intolerancie. Dajte si trávenie opäť do pohody

Deti vďaka zázvoru menej vracali a skôr sa uzdravili

Štúdia zistila, že deťom, ktoré trpeli závažným vracaním, sa stav zlepšil po požití pár kvapiek zázvoru. Podľa odborníkov by mohli zázvorové sušienky alebo zázvorová limonáda, označovaná tiež ako zázvorové pivo, pomôcť deťom rýchlejšie prekonať akútnu gastroenteritídu. Tá sa aspoň raz objaví takmer u každého dieťaťa do troch rokov a tri štvrtiny z nich vtedy vracajú. Výskum doktora Roberta Cananiho na univerzite v Neapole zistil, že deti, ktoré dostali zázvor zriedený vodou, trpeli o pätinu menším počtom vracaní. Predpokladá sa, že zázvor „potláča“ bunky, ktoré spôsobujú ochorenie tým, že má „protivracací“ účinok na úrovni mozgu aj čriev. 

Sušienky a limonáda pomôžu tiež

V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.
V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.
Zdroj: Profimedia

Foto: Profimedia

Mali by ste vedieť ► Zázvor nie je pre každého! Toto musíte vedieť skôr, než ho začnete piť 

Do výskumu bolo zapojených 141 detí od jedného do desiatich rokov. „Výsledky štúdie ukazujú, že ústne podanie zázvoru u detí postihnutých akútnou gastroenteritídou je bezpečné, dobre znášané a účinné na skrátenie trvania choroby a zníženie závažnosti zvracania,“ zhrnul výsledky doktor Canani. Hoci je pravdepodobné, že sušienky ani „pivo“ neobsahujú takú koncentráciu zázvoru, ako kvapky podávané deťom v štúdií, odborníci sú presvedčení, že dokážu znížiť počet vracaní a zlepšiť stav chorých detí. 

Samozrejme, zázvor je vďaka svojim antiseptickým účinkom nápomocný aj dospelým pri črevných virózach. A ak nie ste zástancami liekov, môžete dať deťom (ale aj citlivým dospelým) pred cestou autom proti kinetóze namiesto tabletky preventívne pár dúškov slabého zázvorového čaju. Možno tak predídete ich nevoľnosti počas jazdy.