MENU
zdravy-zivot

Na cesty: Proti nevoľnosti s prírodným liekom. Aj v sušienkach či limonáde

V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam
Zdravý život

Na cesty: Proti nevoľnosti s prírodným liekom. Aj v sušienkach či limonáde

Obľúbený bojovník proti chrípkam a nachladnutiu zďaleka nie je len zimný liek. V lete môžete využiť najmä jeho výrazné účinky proti žalúdočným ťažkostiam.

Zázvorové sušienky alebo nápoje sú odporúčané ženám, ktoré trpia v tehotenstve rannou nevoľnosťou. Odborníci teraz dokázali, že zázvor dokáže pomôcť aj malým deťom, ktoré majú akútne žalúdočné problémy. 

6 príznakov potravinovej intolerancie. Dajte si trávenie opäť do pohody

Deti vďaka zázvoru menej vracali a skôr sa uzdravili

Štúdia zistila, že deťom, ktoré trpeli závažným vracaním, sa stav zlepšil po požití pár kvapiek zázvoru. Podľa odborníkov by mohli zázvorové sušienky alebo zázvorová limonáda, označovaná tiež ako zázvorové pivo, pomôcť deťom rýchlejšie prekonať akútnu gastroenteritídu. Tá sa aspoň raz objaví takmer u každého dieťaťa do troch rokov a tri štvrtiny z nich vtedy vracajú. Výskum doktora Roberta Cananiho na univerzite v Neapole zistil, že deti, ktoré dostali zázvor zriedený vodou, trpeli o pätinu menším počtom vracaní. Predpokladá sa, že zázvor „potláča“ bunky, ktoré spôsobujú ochorenie tým, že má „protivracací“ účinok na úrovni mozgu aj čriev. 

Sušienky a limonáda pomôžu tiež

V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.
V zime proti chrípke, v lete proti črevným ťažkostiam. Zázvor je liečivý zázrak.
Zdroj: Profimedia

Foto: Profimedia

Mali by ste vedieť ► Zázvor nie je pre každého! Toto musíte vedieť skôr, než ho začnete piť 

Do výskumu bolo zapojených 141 detí od jedného do desiatich rokov. „Výsledky štúdie ukazujú, že ústne podanie zázvoru u detí postihnutých akútnou gastroenteritídou je bezpečné, dobre znášané a účinné na skrátenie trvania choroby a zníženie závažnosti zvracania,“ zhrnul výsledky doktor Canani. Hoci je pravdepodobné, že sušienky ani „pivo“ neobsahujú takú koncentráciu zázvoru, ako kvapky podávané deťom v štúdií, odborníci sú presvedčení, že dokážu znížiť počet vracaní a zlepšiť stav chorých detí. 

Samozrejme, zázvor je vďaka svojim antiseptickým účinkom nápomocný aj dospelým pri črevných virózach. A ak nie ste zástancami liekov, môžete dať deťom (ale aj citlivým dospelým) pred cestou autom proti kinetóze namiesto tabletky preventívne pár dúškov slabého zázvorového čaju. Možno tak predídete ich nevoľnosti počas jazdy. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor