MENU
zdravy-zivot

Býva vám v autobuse zle? Anesteziológ to musí vedieť pred operáciou

Na to, aby vám z anestézie bolo zle, nemusíte dostať ani morfín.
Zdravý život

Býva vám v autobuse zle? Anesteziológ to musí vedieť pred operáciou

Zobudíte sa po operácii a namiesto úľavy, kvôli ktorej ste si ľahli pod nôž, sa cítite ako po opici. A možno ešte horšie. 

Napriek tomu, že dnešné anestetiká vám lekár dávkuje priebežne počas celej operácie v malých množstvách, môže sa ľahko stať, že vám z nich po zobudení bude zle. „Sú anestetiká, o ktorých sa vie, že sa z nich točí hlava a zvraciate,“ prekvapuje anesteziológ MUDr. Branislav Mislovič.

Za morfín nie je náhrada

Prečo sa používajú, keď nám je z nich zle? „Nemáme toľko liekov, že by sme si mohli dovoliť nepoužívať ich. Z niektorých silných liekov, ako je morfín, ľuďom naozaj býva zle. Vie sa o tom, ale zatiaľ stále nie je za neho náhrada,“ vysvetľuje skúsený lekár, prečo môžete pri ťažkej operácii dostať i liek, z ktorého sa vám po zobudení poriadne zatočí hlava. 

Prečítajte si: Nečakaný primát žien: U zubára potrebujú viac sedatív ako muži, ale prečo?

Je vám zle v autobuse?

Na to, aby vám bolo zle, nemusíte dostať práve morfín. „Záleží aj od pacienta. Je to ako keď idete v autobuse. Môže v ňom cestovať štyridsať ľudí, ale zle je len piatim, ostatným nie, takže samozrejme je tam aj individuálna predispozícia,“ vysvetľuje lekár. Ukážku s autobusom nevybral náhodne, aj on sa pred operáciou pýta, či je ľuďom v dopravných prostriedkoch zle. Nebuďte preto prekvapení, ak sa to raz opýta lekár pred zákrokom aj vás. „Ak vám býva v autobuse či na lodi zle, je vyššia pravdepodobnosť, že vám bude zle aj z anestézie. Máme lieky, ktoré podávame už počas operácie a predídu tomu. Nie na sto percent, ale na deväťdesiat určite,“ hovorí doktor Mislovič. 

Viac: Šetrná anestézia: Zvládnite bolesť a strach s rajským úsmevom

Deťom býva zle častejšie

Anestetikum môžete dostať inhalačne alebo cez žilu. „U detí sa viac používajú inhalačné anestetiká, ktoré tiež spôsobia, že im bude zle. Lenže deťom sa veľakrát nedá napichnúť žilka a je jednoduchšie uspať ich s maskou na tvári,“ vysvetľuje lekár. Ak lekár zvolí inhalačné anestetiká, neznamená to, že spôsob podávania prípravku nemôže zmeniť. „Keď už dieťa spí a máme žilku, prejdeme na intravenózne anestetiká a predídeme tak tomu, aby bolo pacientovi po prebudení zle,“ hovorí Branislav Mislovič. Upozorňuje i na to, že ak vám býva zle v aute, dostanete inhalačné anestetiká a k tomu vám lekár primieša morfín, aby vás nič nebolelo, máte takmer stopercentnú istotu, že vám bude po prebudení zle. 

Ak si vyberiete operáciu, ktorá sa robí v rámci jednodňovej chirurgie, z anestézie vám zle nebude. Prečo je to tak, čítajte v aprílovom čísle mesačníka Zdravie, ktoré bude v predaji od 21. marca 2017.

Býva vám v autobuse zle? Anesteziológ to musí vedieť pred operáciouBýva vám v autobuse zle? Anesteziológ to musí vedieť pred operáciou

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor