MENU
zdravy-zivot

Bolí vás žalúdok? Zbystrite, za nepríjemné pocity môže táto choroba!

Pozor tiež na niektoré druhy liekov. Napríklad aj bežný liek na bolesť môže spôsobiť zápal žalúdočnej sliznice.
Zdravý život

Bolí vás žalúdok? Zbystrite, za nepríjemné pocity môže táto choroba!

Ak vás nafukuje, máte kŕče v bruchu, hnačky a cítite nechutenstvo či slabosť, príčinou môže byť gastritída.

Nachádzate sa v stresovom období a už dlhšiu dobu pociťuje kŕče v žalúdku? Alebo ste si dopriali korenisté či ťažko stráviteľné jedlo a trávenie sa ide zblázniť? Niekedy stačí viróza a žalúdok sa tak ľahko nespamätá. Príčin gastritídy, čiže zápalu sliznice žalúdka, je niekoľko, no vo všetkých prípadov platí to isté. Žalúdok potrebuje pokoj a diétu, inak si môžete vypestovať chronické problémy s trávením.

Čítajte aj: LEAKY GUT syndróm: Tráviace problémy hlásia „deravé" črevo

Zbystrite pozornosť

Nie je bolesť ako bolesť. Po preflámovanej noci alebo výdatnej oslave žalúdok zväčša nie je v pohode. Ale stačí pár hodín a dostane sa do pôvodnej kondície. Ak to tak nie je, nejde o obyčajnú bolesť žalúdka a mali by ste spozornieť. „Ak žalúdočné ťažkosti napriek odstráneniu príčiny a úprave životosprávy neustupujú, alebo sa dokonca zhoršujú, a pridruží sa k nim chudnutie, slabosť a nevládnosť, je rozhodne potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Rovnako výstražným a vážnym príznakom je prítomnosť čerstvej alebo natrávenej krvi vo zvratkoch,” upozorňuje praktická lekárka MUDr. Jana Ľuptáková. 

8 potravín, ktoré môžu kaziť krv. Patria aj do zdravého jedálnička

Poradí si samo?

Akútna forma zápalu žalúdka prichádza náhle a najčastejšou príčinou sú vírusové infekcie. Väčšinou si s nimi telo poradí samo, no nie vždy je to tak. Podráždiť žalúdok a vyvolať tak zápal si môžete aj konzumáciou silného korenistého, mastného alebo horúceho jedla vo veľkom množstve. Akútny zápal môže spôsobiť aj nadmerné pitie alkoholu, najmä destilátov, či lieky. „Typickým príkladom lieku, ktorý akútny zápal sliznice spôsobí, je kyselina acetylsalicylová. Nachádza sa napríklad v aspiríne, či acylpyríne. Zápal však môžu spôsobiť aj iné typy nesteroidných protizápalových liekov, ako napríklad ibuprofén, diklofenak a ďalšie,” vysvetľuje Ľuptáková, že vinníkom žalúdočných kŕčov je aj stres, ktorý dlhodobo na kondíciu a zdravie žalúdka pôsobí.

7 najhorších následkov diétnych obmedzení. Aj vy ste si nimi ublížili?

Na dlhé trate

Pri problémoch so žalúdkom vyšetrenia a liečbu neodkladajte. Môžete si totiž vypestovať chronický zápal žalúdka, ktorý síce vzniká pozvoľne, ale tak ľahko sa ho nezbavíte. „Za vývinom chronickej gastritídy je najčastejšie infekcia baktériou Helicobacter pylori, ale často vzniká aj následkom refluxu žlče, dlhodobého užívania nesteroidných protizápalových liekov, nadmerného dlhodobého požívania alkoholu alebo ako následok autoimunitných ochorení,” dopĺňa Ľuptáková. 

Neposlušné trávenie? Syndróm SIBO je vzburou v tenkom čreve

Pri gastritíde by ste sa preto mali vyhýbať konzumácii jedál a nápojov, ktoré chemicky dráždia žalúdočnú sliznicu. Čomu by ste sa preto mali pri podráždenej sliznici žalúdka oblúkom vyhnúť? „Určite treba vynechať alkohol a fajčenie, obmedziť spotrebu analgetík na minimálnu možnú mieru a o nutnosti iných liekov sa poradiť s lekárom. Obmedziť, ale aj úplne vynechať by ste mali aj kávu, sladené a bublinkové nápoje. Zo stravy by ste mali urcite vylúčiť všetky mäsové výrobky a inak konzervované a chemickými prísadami upravované jedlá, polotovary, sladkosti, tučné i vyprážané jedlá. Naopak, vhodné sú polievky, jedlá z ryže a varenej zeleniny, ochutené bylinkami, kurkumou, či rímskym kmínom, ktoré pomôžu zvládnuť zápal," radí dietologička s celostným prístupom MUDr. Alexandra Frolkovičová.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor