MENU
zdravy-zivot

Bolestivé kútiky, zbohom! S týmito radami sa ich zbavíte raz a navždy

Young,Woman,With,Herpes,Applying,Cream,On,Lips,In,Front
Zdravý život

Bolestivé kútiky, zbohom! S týmito radami sa ich zbavíte raz a navždy

Začervenané a bolestivé škvrny na rozhraní sliznice úst a pier nehlásia nič dobré. Kútiky môžu svrbieť, mokvať, ale i krvácať. Ako sa ich účinne zbaviť?

Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Najčastejšie sa vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie potrápi deti ako dospelých. Jeho vznik majú na svedomí baktérie alebo kvasinky, najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Kto je na vine?

Prispieť k vzniku kútikov môže i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov ako železo a zinok. Avšak určite by sme nemali podceňovať starostlivosť o chrup a ústa. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza z najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti. 

Hlásia sa o slovo

Kútiky sa prejavia ako začervenané a bolestivé škvrny na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o veľmi nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších procesov, ktoré v tele prebiehajú.

Čo pomôže? Čítajte na ďalšej strane ... 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor