Bolesť, opuchy, únava. Ak rozpoznáte príznaky, zachránite si končatiny aj život
14. 2. 2017, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:18)

Zdroj: Shutterstock.com
Myslíte si, že sa vám raz upchajú cievy? Nepotrebujete krištáľovú guľu, príznaky sú jasné. Je však veľký rozdiel, či tepny alebo žily. Kým jedny sa hlásia častou únavou a následne akútnou bolesťou. Druhé na seba upozornia opuchom.
Môžete sa stravovať zdravo a predsa vás prekvapí silná bolesť na hrudi. Pýtate sa ako je to možné? „Stane sa to, ak máte genetickú poruchu zrážania krvi. Predpoklad vzniku krvnej zrazeniny je u vás vyšší ako u ostatných,“ vysvetľuje cievny chirurg MUDr. Pavel Staško.
Mohlo by vás zaujímať: 9 tipov pre chrbát v pohode: Vieme, čo vám pri bolesti zaručene pomôže
Cukrovkári aj onkologickí pacienti
Do ohrozenej skupiny ľudí patria podľa lekára aj pacienti s cukrovkou. „Dochádza u nich k podstatne rýchlejšiemu poškodeniu cievnej steny. Nesmieme zbudnúť na onkologických pacientov, ktorí majú tiež vyššiu zrážanlivosť krvi a tým pádom aj predpoklad vzniku trombózy,“ hovorí doktor Staško. Upozorňuje, že najmä pacienti, ktorí majú nádor v srdci alebo taký, ktorý prerastá do ciev, majú vysoké riziko vzniku embólie. „Nie však z dôvodu uvoľnenia krvnej zrazeniny, ale nádorovej masy,“ vysvetľuje cievny chirurg.
Liečite sa poctivo?
Vysoké riziko upchatia ciev majú aj pacienti s chronickou fibriláciou predsiení. „Najmä v prípade nedostatočnej preventívnej antikoagulačnej terapie. Ďalšia veľmi špecifická skupina je skupina imobilných pacientov, kedy prirodzene môže dôjsť k vzniku zrazeniny najmä v žilovom systéme,“ hovorí Pavel Staško a prízvukuje, že všetky tieto skupiny sú v maximálnom ohrození, ak nemajú nasadenú terapiu, ktorá bráni zrážaniu krvi. „Pri dobrom efekte liečby je ohrozenie podstatne menšie,“ dodáva odborník.
Tepna alebo žila
Príznaky upchatia cievy alebo žily sú rozdielne a majú aj rozdielne následky. Pri upchatí tepny hovoríme o ischémii, teda nedostatočnom prekrvení tkaniva, ktoré spôsobí pokles príjmu výživy pre tkanivá. „Tepny zásobujú všetky orgány v tele. Najčastejšie však hovoríme o upchatí tepien srdca, mozgu, končatín, menej časté je postihnutie tepny vnútrobrušného orgánu, napríklad tepny, ktorá zásobuje tenké črevo,“ opisuje lekár, ako vzniká infarkt, mozgová mŕtvica či náhla brušná príhoda.
„Pri upchatí žily nenastane nedokrvenie orgánu, pretože žila odvádza krv odkysličenú a s odpadovými látkami metabolizmu bunky. Keď sa upchá žila, nastane stáza krvi, ktorá spôsobuje hromadenie krvi pod prekážkou,“ vysvetľuje lekár, že upchatá žila sa prejaví opuchom. Ten môže byť horúci a boľavý. Ak sa začne upchávať tepna, rýchlo sa unavíte. Ak sa uzavrie náhle, pocítite akútnu silnú bolesť a máte len šesť hodín na to, aby ste dostali správnu liečbu!
Čo všetko sa vám môže v tele upchať, a s akými následkami sa dočítate v marcovom vydaní časopisu Zdravie. Vychádza už 20. februára 2017!