MENU
zdravy-zivot

Bez návštevy lekára! 6 záchran proti bolesti chrbta. Máte ich doma?

S bolesťou chrbtice si poradíte aj doma - vyskúšajte overené tipy.
Zdravý život

Bez návštevy lekára! 6 záchran proti bolesti chrbta. Máte ich doma?

Dobrá správa! U drvivej väčšiny ľudí, až u 9 z 10, odznie bolesť chrbta aj bez liekov a bez návštevy lekára.

Boľavému chrbtu dokážu pomôcť aj pomerne nečakané procedúry, plody či predmety. Alebo stavíte na overenú liečivú moc prírody?

►►► VIDEO: Na bolesť chrbtice choďte z iného konca. Ortopéd radí, ako si uľaviť 

Nálepka na bolesť

Pri náplastiach, ktoré obsahujú aj liečivo proti bolesti, treba dôsledne dodržiavať dávkovanie! Je pravda, že náplasti nezaťažujú tráviaci trakt, no ak si ich aplikujete za istý čas viac, ako sa odporúča, môžete sa účinnou látkou predávkovať aj cez kožu. Akákoľvek náplasť môže vyvolať kožnú reakciu. Koža môže reagovať buď na liečivo, alebo na samotný leukoplast, čo je častejšie. Náplasť, ktorá vám už raz vyvolala kožnú reakciu, nikdy viac nepoužívajte. Ak ide o pravú alergickú reakciu, každé ďalšie použitie náplasti môže mať búrlivejšiu reakciu.Pri náplastiach, ktoré obsahujú aj liečivo proti bolesti, treba dôsledne dodržiavať dávkovanie! Je pravda, že náplasti nezaťažujú tráviaci trakt, no ak si ich aplikujete za istý čas viac, ako sa odporúča, môžete sa účinnou látkou predávkovať aj cez kožu. Akákoľvek náplasť môže vyvolať kožnú reakciu. Koža môže reagovať buď na liečivo, alebo na samotný leukoplast, čo je častejšie. Náplasť, ktorá vám už raz vyvolala kožnú reakciu, nikdy viac nepoužívajte. Ak ide o pravú alergickú reakciu, každé ďalšie použitie náplasti môže mať búrlivejšiu reakciu.
Pri náplastiach, ktoré obsahujú aj liečivo proti bolesti, treba dôsledne dodržiavať dávkovanie! Je pravda, že náplasti nezaťažujú tráviaci trakt, no ak si ich aplikujete za istý čas viac, ako sa odporúča, môžete sa účinnou látkou predávkovať aj cez kožu. Akákoľvek náplasť môže vyvolať kožnú reakciu. Koža môže reagovať buď na liečivo, alebo na samotný leukoplast, čo je častejšie. Náplasť, ktorá vám už raz vyvolala kožnú reakciu, nikdy viac nepoužívajte. Ak ide o pravú alergickú reakciu, každé ďalšie použitie náplasti môže mať búrlivejšiu reakciu.
Zdroj: Shutterstock

Pri náplastiach, ktoré obsahujú aj liečivo proti bolesti, treba dôsledne dodržiavať dávkovanie! Je pravda, že náplasti nezaťažujú tráviaci trakt, no ak si ich aplikujete za istý čas viac, ako sa odporúča, môžete sa účinnou látkou predávkovať aj cez kožu.

Akákoľvek náplasť môže vyvolať kožnú reakciu. Koža môže reagovať buď na liečivo, alebo na samotný leukoplast, čo je častejšie. Náplasť, ktorá vám už raz vyvolala kožnú reakciu, nikdy viac nepoužívajte. Ak ide o pravú alergickú reakciu, každé ďalšie použitie náplasti môže mať búrlivejšiu reakciu.

Sledujte viac: 4 jednoduché cviky posilnia chrbticu a predídu bolesti 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia