MENU
zdravy-zivot

Bajpas zachráni život: Ako táto operácia srdca prebieha?

Operácia srdca.

Súvisiace témy

Zdravý život

Bajpas zachráni život: Ako táto operácia srdca prebieha?

Bajpas je radikálny, ale u nás dnes už bežný operačný zákrok. Chcete vedieť ako sa vykonáva?

Pri ochorení koronárnych srdcových tepien je jedna alebo viacero tepien, ktoré zásobujú srdcový sval krvou zablokovaných. Srdce nepracuje na plný výkon a všetko môže pomaly ale isto smerovať k infarktu. Pre lepšie zásobovanie srdca krvou vám lekár môže odporučiť našitie arteriálneho by-pasu do koronárnej cievy. Táto operácia vám vlastne vytvorí novú trasu pre prúdiacu krv mimo miesta postihnutého upchaním.

Z čoho sa tvorí bajpas?

Pri operácii sa vyberie časť artérie alebo žily z iného miesta v tele. Cievy, ktoré vytvoria bypass pomocou cievnych spojok, sa najčastejšie odoberajú zo žilových pletencov dolných končatín. Ich odber sa vykonáva priamo v priebehu operácie srdca. Tieto cievy sa napoja priamo na koronárne artérie na povrchu srdca vedľa upchaného miesta. Takto môže cez ne krv prúdiť obchvatom (by-pasom) mimo zúženého alebo celkom upchaného miesta v postihnutom srdci.

Ako prebieha samotná operácia?

Zákrok prebieha v celkovej anestézii. Ide o rozsiahly operačný výkon, počas ktorého je nutné, aby srdce na určitú dobu prestalo biť. Potrebné je to počas našívania nových cievnych spojok. Operačný rez sa vedie v strednej časti hrudníka. Pre prístup k srdcu je potrebné otvoriť hrudný kôš, rozpílením hrudnej kosti. Následne sa napája mimotelový obeh, ktorý počas operácie nahrádza funkciu srdca, a tým zabezpečuje dostatočné prekrvenie celého tela.

Celý výkon trvá niekoľko hodín, väčšinou 4 až 6.  Na pooperačnom oddelení potom pacient zotrvá ešte niekoľko hodín v umelom spánku na dýchacom prístroji. Ak je všetko bez komplikácií, nasleduje 1 až 2 dni na jednotke intenzívnej starostlivosti. Z nemocnice odchádza pacient zhruba po 10 dňoch. 

Chcete vedieť viac? S rovnakým problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.

SestričkySestričky
Zdroj: TV Markíza

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia