MENU
zdravy-zivot

Asi 15% z nás má túto čudesnú alergiu. Nesvrbí občas aj vás?

Vibračná žihľavka sa prihlási nepríjemným svrbením.
Zdravý život

Asi 15% z nás má túto čudesnú alergiu. Nesvrbí občas aj vás?

Napadlo by vám, že vysypať sa či dokonca opuchnúť môžete z jazdy autom či na bicykli, po nadšenom tlieskaní na koncerte či trúbení na saxofón? Dokonca aj utieranie po sprchovaní môže vyvolať alergickú reakciu.

Odborníci z britského Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby a Národného ústavu pre výskum ľudského genómu pred pár rokmi identifikovali genetickú mutáciu, ktorá môže spôsobiť neobvyklú dedičnú formu alergie – vibračnú žihľavku. Beh, tlieskanie, šúchanie sa uterákom po sprchovaní, jazda v dopravnom prostriedku po hrboľatom povrchu, jednoducho opakovaný stimul, ktorý rozvibruje časť vášho tela spôsobí, že sa uvoľnia zápalové chemické látky z mastocytov imunitného systému a vyvolajú alergický prejav.

Trasenie spustí nežiaducu reakciu

Reakciou vášho tela na vibrácie môže byť okrem žihľavky tiež opuch, začervenanie či svrbenie postihnutej oblasti. Vyskytnúť sa môže aj bolesť hlavy, únava, mdloby, rozmazané videnie, kovová pachuť v ústach, sčervenanie tváre. Alergické prejavy sa prihlásia v priebehu pár minút od stimulácie a vytratia sa približne za hodinu. U citlivejších jedincov sa môže objaviť aj viacero epizód denne.

Prehnané množstvo histamínu

Vedci zistili, že malé zvýšenie hladiny histamínu sa po vystavení vybráciam objavuje aj u zdravých ľudí. No u tých, čo trpia vibračnou žihľavkou, uvoľnia pri takomto podnete žírne bunky, čiže imunitné bunky umiestnené v koži a iných tkanivách, do krvi prehnané množstvo histamínu a ďalších zápalových chemických látok. „To naznačuje, že normálna reakcia na vibrácie, ktoré nespôsobuje príznaky u väčšiny ľudí, je u tých, ktorí zdedili vibračnú žihľavku, premrštená, “ vyjadril sa doktor Hirsh Komarow z Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor