MENU
zdravy-zivot

Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!

Baktérie sú stále odolnejšie.
Zdravý život

Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!

Kedy ste užívali naposledy antibiotiká? Ich celková spotreba na Slovensku klesá, no naša odolnosť voči nim narastá.

Odolnosť baktérií voči antibiotikám rastie. Podľa odborníkov sa antibiotiká stávajú čoraz viac neúčinné, zároveň nám ich užívanie ničí črevnú flóru a výsledkom sú neraz závažné zápalové ochorenia čriev či rôzne alergie. 

Riziko najmä u detí

V ohrození je najmä detský pacient, ktorý podľa štatistík za rok spotrebuje takmer dvojnásobné množstvo antibiotík oproti pacientom iných vekových kategórií. Deti tak v neskoršom veku môžu trápiť chronické zápalové ochorenia.

Čítajte aj: Ako správne užívať antibiotiká? Toto by ste mali vedieť

Rezistencia na antibiotickú liečbu môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. „Najväčší problém spôsobuje rezistencia proti antibiotikám v nemocniciach, najmä na oddeleniach intenzívnej medicíny. Ak nezačneme antibiotiká používať obozretne, v roku 2050môže celosvetovo v dôsledku rezistencie na antibiotiká umrieť až 10 miliónov ľudí,“ povedal prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) a predseda Ústrednej komisie pre antiinfekčnú liečbu a antibiotickú politiku ministerstva zdravotníctva Pavol Jarčuška. Aj preto podľa rezortu vláda SR v januári 2019 schválila Národný plán kontroly infekčných ochorení.

Narušená bakteriálna rovnováha

Ako informovala Mária Kachlíková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava, neobozretné používanie antibiotík môže viesť napríklad ku klostrídiovej enterokolitíde. Ide o ochorenie, ktoré je najčastejšou príčinou hnačiek pochádzajúcich z nemocničného prostredia.

Môže podľa Kachlíkovej vzniknúť po podaní ktoréhokoľvek antibiotika, ktoré u konkrétneho pacienta spôsobí porušenie bakteriálnej rovnováhy. Priebeh infekcie môže byť od ľahkého až po závažný, v určitých prípadoch môže viesť až k smrti pacienta.

TOP antibiotiká z prírody. Zaručení pomocníci pri chrípke a prechladnutí

Spotreba antibiotík

Medzi okresy s vyššou ako 30% spotrebou antibiotík v porovnaní s celoslovenským priemerom patria Medzilaborce, Námestovo, Stará Ľubovňa a Tvrdošín, pričom najvyššia spotreba antibiotík v roku 2018 bola v okrese Medzilaborce. Najnižšia spotreba bola v okrese Košice – okolie. Výrazne nízke predpisovanie antibiotík oproti slovenskému priemeru je aj v okresoch Krupina, Senec a Gelnica. „Tieto čísla môžu byť mementom pre lekárov z okresov, ktoré majú výrazne vyššiu spotrebu antibiotík, aby prehodnotili, či je toľko predpísaných antibiotík skutočne nevyhnutných,“ uviedla Adriána Liptáková. Antibiotiká podľa jej slov nie sú vôbec vhodné pre vírusové ochorenia.

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia