MENU
zdravy-zivot

Žiť spolu bez papierov alebo v manželstve? TENTO spôsob sa oplatí!

Skončí láska tejto zamilovanej dvojice svadbou? Oplatí sa!
Zdravý život

Žiť spolu bez papierov alebo v manželstve? TENTO spôsob sa oplatí!

Muži na celom svete majú priemernú dĺžku života kratšiu ako ženy. Pre obe pohlavia ale existuje šikovný spôsob, ako sa dožiť viac.

Spolunažívanie v manželstve je zdravšie ako život single. A to aj vtedy, ak ostanete bezdetní. Podľa výskumu českej akadémie vied sa ženáči, ale aj vydaté ženy, dožívajú takmer o 10 rokov viac ako slobodní ľudia.

Slobodní majú menej kíl, no viac depresie

Slobodní ľudia konzumujú viac alkoholu, častejšie trpia depresiami, ale sú oproti zadaným štíhlejší, ukázal výskum. Napriek väčšej hmotnosti sú však ženáči na svete dlhšie. Začiatkom 60. rokov predlžovalo manželstvo život asi o 3 roky, v 90. rokoch už chlap s manželkou prežil slobodného o viac ako 9 rokov. To isté platí pre ženy a tento rozdiel sa udržiava doteraz. Dôvodom je hlavne väčšia finančná istota a vzájomná sociálna a citová podpora manželov. 

Manželstvo je lepšie ako partnerstvo bez papierov

Ak si teraz niektorí muži povedia, že predsa majú partnerku, čo je v podstate to isté ako manželka, ale nie sú pritom uviazaní „v chomúte“, mýlia sa. Výskum ukázal, že najviac alkoholu zo všetkých konzumujú muži, ktorí žijú v nezosobášenom partnerstve. A alkohol, ako vieme, život zrovna nepredlžuje. No manželka áno! 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia