MENU
zdravy-zivot

Ani vám už nezaberajú? 11 dôvodov, prečo sme voči antibiotikám odolnejší

Antibiotiká treba užívať obozretne.
Zdravý život

Ani vám už nezaberajú? 11 dôvodov, prečo sme voči antibiotikám odolnejší

Prekonávate jednu chorobu za druhou a antibiotiká nezaberajú? Choroba sa vám vráti potom ako dokončíte liečbu? Mali by ste spozornieť.

Antibiotiká sú lieky, ktoré usmrcujú niektoré mikroogranizmy alebo zabraňujú ich rastu. Nie su voľnopredajné, ale na predpis od lekára, ktorý musí vybrať správny typ. Antibiotiká baktérie zabijú alebo sa im baktérie prispôsobia a stanú sa voči nim odolné. V súčasnosti dochádza často k nezodpovednému užívaniu antibiotik. „Antibiotiká sú potom neúčinné, ale zároveň ničia našu črevnú flóru a výsledkom sú závažné zápalové ochorenia čriev a rôzne alergie,“ upozorňuje Adriána Liptáková z Ministerstva zdravotníctva SR. Pri príležitosti Európskeho dňa antibiotík, ktorý je každoročne 18. novembra, odborníci pripomínajú, že antibiotiká treba užívať obozretne.

►Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!

Prečo nám nezaberajú antibiotiká? 

1. Zlý výber

Prvou zásadou, aby antibiotiká fungovali tak ako majú, je ich správny výber. V prípade chronického ochorenia je dôležité správne identifikovať pôvodcu choroby a stanoviť jeho citlivosť na dané antibiotikum. Na základe toho sa potom môže určiť najvhodnejšia látka, ktorá má zároveň čo najlepšie spektrum účinkov a pritom je najmenej toxická. V prípade akútneho ochorenia lekár predpisuje antibiotikum, ktoré najviac zodpovedá spektru choroboplodných mikroorganizmov a disponuje potrebnými vlastnosťami. 

Aké sú ďalšie príčiny? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia