Ani röntgen neukáže každú zlomeninu!
14. 4. 2010, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:09)

Zdroj: Foto: archív magnetickej rezonancie Dr. Magnet
Prekvapenie aj pre odborníkov! Podľa najnovšej štúdie každú tretiu zlomeninu bedrového kĺbu a panvy na röntgenovej snímke nevidieť! Röntgenové vyšetrenie niektoré zlomeniny prehliadne, takže hrozí, že poškodená kosť sa začne liečiť neskoro alebo vôbec!
K tomuto šokujúcemu zisteniu sa dopracovali americkí vedci, ktorí skúmali deväťdesiatdva pacientov. Presne tridsaťpäť zlomenín si röntgen jednoducho „nevšimol“! Odhalila ich až magnetická rezonancia.
Ako je to možné?
„Röntgen je v tomto obmedzený, keďže nezobrazuje tkanivá, i keď je najrýchlejšou metódou diagnostikovania zlomenín. Má svoje limity najmä pri zlomeninách pod kĺbnou chrupavkou alebo pri tých, ktoré nepostihujú celú kosť,“ vysvetlil nám rádiológ z hlavného mesta Daniel Peterský.
„Navyše, niektoré zlomeniny sa na röntgene zobrazia až neskôr. Napríklad predpriehlavková kostička na nohe sa môže zlomiť tak, že sa neposunie. Preto ju na röntgene vidieť, až keď sa začne hojiť, teda keď sa premosťuje kostnou hmotou,“ dodal odborník.
Pocity sú dôležitejšie ako snímka
Na rozdiel od röntgenu je vyšetrenie magnetickou rezonanciou oveľa spoľahlivejšie – dokáže totiž zachytiť aj zmeny v mäkkej štruktúre kostí, ako je kostná dreň.
„Kosť sa nemusí zlomiť celá, ale iba časť. Predstavte si preliačené jablko. Na povrchu je nepoškodené, ale dužina pod šupkou je vtlačená. Aj to je druh zlomeniny, ktorá bolí. Takáto kosť je porušená, je tam opuch a môže robiť ťažkosti. Avšak spôsobí to na nej minimálnu zmenu, ktorú na röntgene nemusí byť vidieť,“ pokračuje rádiológ Peterský.
Podľa amerických vedcov je preto veľmi dôležité, ako sa pacient cíti. „Ak má napríklad starší pacient pretrvávajúce bolesti a röntgenová snímka ukáže iba menšiu artritídu, mala by sa mu urobiť aj magnetická rezonancia, aby sa zistilo, či nemá zlomeninu,“ zdôrazňujú.
Je to zdĺhavé i drahšie, ale...
S týmto prístupom súhlasia aj naši odborníci. „Magnetická rezonancia však trvá dlhšie, minimálne 10 až 15 minút a je oveľa drahšia,“ pripomína Peterský. „Keď má pacient bolesti, aj preňho je lepšie spraviť dvojminútový röntgen,“ dodal. Zároveň však zdôraznil, že v sporných prípadoch je vyšetrenie magnetickou rezonanciou nevyhnutné.
PETRA DOMORÁKOVÁ