MENU
novinky-a-odbornici

Alergici, cítite to? Najagresívnejší peľ môže ublížiť aj v potravinách

Young,Pretty,Woman,Sneezing,In,Front,Of,Blooming,Tree.,Spring
Novinky a odborníci

Alergici, cítite to? Najagresívnejší peľ môže ublížiť aj v potravinách

Podľa odborníkov nebudú nasledujúce dni pre alergikov najlepšie. Na scénu nastúpil najagresívnejší peľ brezy.

Postupné otepľovanie v uplynulom týždni rozbehlo pribrzdenú peľovú sezónu brezy. Pribudol aj peľ duba, buka, javora, orecha a vŕby. „Na väčšine územia monitorovacie stanice zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovité, ktorý patrí medzi významné silné alergény a v ovzduší sa bude vyskytovať až do jesene. Denné koncentrácie peľu brezy v ovzduší opäť dosiahli vysoké hodnoty,“  uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, píše TASR.

Breza

Tento strom dorastá až do výšky 30 metrov a je schopný vyprodukovať obrovské množstvo peľových zrniečok. Ak sa teda snažíte pred domom presadiť ich vytnutie, veľmi vám to nepomôže. Jej peľ sa šíri nahor a vzdušné prúdy ho unášajú kilometre ďaleko. Kvitnúť začína začiatkom jari, kedy je hlavnou príčinou zhoršených alergických prejavov.

Skrížená alergia

Asi 50 % peľových alergikov reaguje aj na konkrétne potraviny. Dôvodom je podobnosť alergénov. Ťažkosti sa objavia najmä v ústnej dutine. Načastejšie ide o pálenie pier, podnebia, jazyka, podráždenie v krku či opuchy v okolí úst. Ak ich ignorujeme, môže dôjsť k vážnejším dýchacím problémom až k anafylaktickému šoku.

„Parťáci brezy“

  • Vysoká pravdepodobnosť výskytu reakcie: jablko, broskyňa, kivi, zeler, mrkva, lieskový a vlašský orech, mandle, med a koreniny – kari.
  • Stredná pravdepodobnosť výskytu reakcie: nektarinka, marhuľa, hruška, petržlen, arašidy, stromové orechy (para, kešu, pekan, pistácie), koriander, fenikel, korenie.

Čo robiť?

K takejto skríženej reakcii najčastejšie dôjde pri konzumovaní surového ovocia a zeleniny. Ak ste skríženú alergickú reakciu pri určitých potravinách spozorovali, stačí potraviny tepelne upraviť. Neplatí to len u silných a odolných alergénov ako sú arašidy či koreňová zelenina, najmä zeler. K reakcii pritom môže dôjsť už pri samotnej manipulácii s potravinou, v tomto prípade krájaní, bielení či strúhaní.

Aktuálna peľová situácia

„Denné hladiny peľu brezy dosiahnu vysoké hodnoty a na celom území alergologicky významné koncentrácie. Peľ brezy bude najsilnejším a najdôležitejším alergénom najbližších dvoch týždňoch," uviedla Lafférsová Ako doplnila, narastú aj denné koncentrácie peľu tráv. V ovzduší sa bude vyskytovať aj peľ javora, jaseňa, topoľa, hrabu, duba, buka, orecha, platanu, brestu a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Pokles denných koncentrácií peľu bude ovplyvňovaný nočným chladom a zrážkovou činnosťou.

Ako informuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v  Banskej Bystrici, najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší boli v uplynulom týždni namerané v Banskej Bystrici, Bratislave, Trnave a Nitre. Dominuje peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Okrem peľu už uvedených druhov a spórov húb sa v ovzduší vyskytoval aj peľ brestu, duba, hrabu, javora a vŕby. Pokles hladín peľu bude ovplyvňovať najmä zrážková činnosť. 

Hlavné zásady alergika:

  • sledujte peľové spravodajstvo,
  • počas dňa nevetrajte,
  • počas cesty autom majte okná zatvorené,
  • používajte peľové sieťky a čističky vzduchu,
  • po príchode domov sa prezlečte, osprchujte, veci vyprášte alebo operte,
  • pomáhajú i preplachy nosa fyziologickým roztokom morskej vody,
  • po príchode domov si umývajte vlasy,
  • užívajte lieky každý deň, aj keď prejavy nemáte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor