MENU
zdravy-zivot

Pri alergii na kov treba dávať pozor aj na to, čo jete

Ak máte prácu, pri ktorej často manipulujete s mincami, alergia na kovy vás ohrozuje intenzívnejšie.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Pri alergii na kov treba dávať pozor aj na to, čo jete

Väčšina kovových predmetov obsahuje nikel, prvok, ktorý je najsilnejší kontaktný alergén. Nepríjemné vyrážky, svrbenie či začervenanie ho prezradia.

Nikel na vás číha takmer na každom kroku. V šperkoch, kozmetike, minciach, vo vode aj v jedle. Ak sa vám zapaľujú ušné lalôčiky z náušníc, svrbí vás koža pod gombíkom na rifliach či pod hodinkami, dráždia vás rámy okuliarov alebo sa vyhadzujete po niektorých krémoch, aj vás sa pravdepodobne týka alergia na kovy. A ak vám mokvá koža okolo pírsingu, je to úplne jasné. 

5 maličkostí, ktoré vyvolajú nepríjemné podráždenie pokožky. Čo jej škodí?

Viac trpia ženy

V rebríčku kovových alergénov jednoznačne vedie nikel, nasleduje chróm a kobalt. Reakcie na ortuť, zinok, hliník, mangán, titán, vanádium či iné kovy sú vzácnejšie. „Na nikel reaguje viac žien ako mužov. Častejšie prichádzajú do styku so šperkmi a s kozmetikou a majú na taký typ reakcií väčšiu predispozíciu,“ tvrdí imunoalergiológ MUDr. Martin Lešťan. Z tohto pohľadu podľa neho patrí k rizikovým aj profesia predavačky, ktorá narába s mincami, či kaderníčky alebo kozmetičky. 

Vyrážky a únava

„Najčastejšími kožnými prejavmi kontaktnej alergie je začervenanie, svrbenie a pálenie, drobné pľuzgieriky, trhlinky, opuchy a olupujúca sa koža,“ hovorí dermatologička Veronika Manduchová.

„Niektorí pacienti sa sťažujú na chronickú únavu, bolesti svalov, opuchy, na afty, netypické zápaly zubov a ďasien, ktoré často súvisia práve s alergiou na kov. Tá môže byť aj spúšťačom autoimunitných ochorení či problémov so štítnou žľazou. Zaznamenali sme reakcie tráviaceho traktu a iných vnútorných orgánov,“ dodáva imunoalergiológ. 

„Prejavy alergie na kovy liečime lokálnymi prípravkami s kortikoidnou zložkou, antiseptickými roztokmi, protizápalovými nesteroidnými masťami či celkovými antihistaminikami. Vo vážnejších prípadoch podávame celkové kortikosteroidy vo forme injekcií a tabletiek,“ vysvetľuje dermatologička.

Imunoterapia dá zbohom liekom proti alergii. Kedy s ňou začať?

Aj v jedle

Dočasne, kým máte silnejšie prejavy alergie, môžete obmedziť potraviny ako obilninové produkty, najmä celozrnné, hlavne z ražnej múky, tiež čokoládu a kakao, jahňacie, kozie a ovčie mäso. „Nemá však význam, aby ste zo stravy vylúčili všetky potraviny obsahujúce nikel, najmä nie dlhodobo. Mnohé z nich sú zdravé a obsahujú dôležité živiny,“ varuje pred nezmyselnými diétami imunoalergiológ. 

Príbeh: Zabiť ju môže aj bežné jedlo. Stiahne sa jej hrdlo a po kŕčoch omdlieva

Skorá diagnostika a liečba sú dôležité. Kožný lekár či alergiológ vám spravia epikutánne, teda náplasťové testy, ktoré by mali alergiu na kovy potvrdiť alebo vyvrátiť. Bežne sa testuje na nikel, chróm a kobalt, pridať sa môžu aj testy na dentálne či iné materiály. 

Pozor na

  • bižutériu, pírsing, ale aj na šperky zo zlata či striebra
  • vlasovú a dekoratívnu kozmetiku – mejkapy, riasenky, rúže, ceruzky, laky na nechty a vlasy, farby na vlasy
  • kovové pracovné nástroje, na predmety ako gombíky a zipsy na nohaviciach, háčiky na podprsenke, príbory
  • rôzne lieky a krémy, na injekčné a akupunktúrne ihly, na zubné strojčeky a implantáty, na ortopedické pomôcky a endoprotézy
  • jedno- a dvojeurové mince, ktoré sa vyskytujú v zliatine s meďou
  • priemyselné materiály, ktoré sa používajú v stavebníctve (cement), v automobilovom priemysle (antikorózne zliatiny), v sklárskom priemysle (chemikálie na zrkadlá), v chemickom priemysle (prísady do olejov a chladiacich kvapalín), v elektrotechnickom priemysle (akumulátory)

A ešte niečo. Lekára oboznámte s alergiou na nikel či iné kovy, ak máte plánovanú operáciu alebo zubársky zákrok! 

Alergiu vidíme už u bábätka. Lekár o tom, ako jej načas predísť

Lak nepomôže, v lete radšej bez šperkov

Finta so zalakovaním šperku priehľadným lakom na nechty nemusí fungovať u každého. Lak síce vytvorí bariéru medzi kožou a alergénom, no u silných alergikov to nestačí.

Najmenej dráždivé je zlato, ideálne žlté, pretože obsahuje menej niklu a iných prímesí. V lete sa však radšej vyhnite bižutérii aj drahším šperkom. Ak sa spotíte, kožná reakcia môže byť ešte prudkejšia aj ozdôbky, ktoré v zime znášate, vám môžu robiť problémy. 

Nový kúsok v šatníku? DVA dôvody, prečo ho najprv oprať

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor