Nikel na vás číha takmer na každom kroku. V šperkoch, kozmetike, minciach, vo vode aj v jedle. Ak sa vám zapaľujú ušné lalôčiky z náušníc, svrbí vás koža pod gombíkom na rifliach či pod hodinkami, dráždia vás rámy okuliarov alebo sa vyhadzujete po niektorých krémoch, aj vás sa pravdepodobne týka alergia na kovy. A ak vám mokvá koža okolo pírsingu, je to úplne jasné.
5 maličkostí, ktoré vyvolajú nepríjemné podráždenie pokožky. Čo jej škodí?
Viac trpia ženy
V rebríčku kovových alergénov jednoznačne vedie nikel, nasleduje chróm a kobalt. Reakcie na ortuť, zinok, hliník, mangán, titán, vanádium či iné kovy sú vzácnejšie. „Na nikel reaguje viac žien ako mužov. Častejšie prichádzajú do styku so šperkmi a s kozmetikou a majú na taký typ reakcií väčšiu predispozíciu,“ tvrdí imunoalergiológ MUDr. Martin Lešťan. Z tohto pohľadu podľa neho patrí k rizikovým aj profesia predavačky, ktorá narába s mincami, či kaderníčky alebo kozmetičky.
Vyrážky a únava
„Najčastejšími kožnými prejavmi kontaktnej alergie je začervenanie, svrbenie a pálenie, drobné pľuzgieriky, trhlinky, opuchy a olupujúca sa koža,“ hovorí dermatologička Veronika Manduchová.
„Niektorí pacienti sa sťažujú na chronickú únavu, bolesti svalov, opuchy, na afty, netypické zápaly zubov a ďasien, ktoré často súvisia práve s alergiou na kov. Tá môže byť aj spúšťačom autoimunitných ochorení či problémov so štítnou žľazou. Zaznamenali sme reakcie tráviaceho traktu a iných vnútorných orgánov,“ dodáva imunoalergiológ.
„Prejavy alergie na kovy liečime lokálnymi prípravkami s kortikoidnou zložkou, antiseptickými roztokmi, protizápalovými nesteroidnými masťami či celkovými antihistaminikami. Vo vážnejších prípadoch podávame celkové kortikosteroidy vo forme injekcií a tabletiek,“ vysvetľuje dermatologička.
Imunoterapia dá zbohom liekom proti alergii. Kedy s ňou začať?
Aj v jedle
Dočasne, kým máte silnejšie prejavy alergie, môžete obmedziť potraviny ako obilninové produkty, najmä celozrnné, hlavne z ražnej múky, tiež čokoládu a kakao, jahňacie, kozie a ovčie mäso. „Nemá však význam, aby ste zo stravy vylúčili všetky potraviny obsahujúce nikel, najmä nie dlhodobo. Mnohé z nich sú zdravé a obsahujú dôležité živiny,“ varuje pred nezmyselnými diétami imunoalergiológ.
Príbeh: Zabiť ju môže aj bežné jedlo. Stiahne sa jej hrdlo a po kŕčoch omdlieva
Skorá diagnostika a liečba sú dôležité. Kožný lekár či alergiológ vám spravia epikutánne, teda náplasťové testy, ktoré by mali alergiu na kovy potvrdiť alebo vyvrátiť. Bežne sa testuje na nikel, chróm a kobalt, pridať sa môžu aj testy na dentálne či iné materiály.
- 6 signálov alergie na jedlo. Ste v šoku? Konajte!
- Ekzémy a astma z fast-foodu? Naozaj to nepreháňajte, varujú vedci!
Pozor na
- bižutériu, pírsing, ale aj na šperky zo zlata či striebra
- vlasovú a dekoratívnu kozmetiku – mejkapy, riasenky, rúže, ceruzky, laky na nechty a vlasy, farby na vlasy
- kovové pracovné nástroje, na predmety ako gombíky a zipsy na nohaviciach, háčiky na podprsenke, príbory
- rôzne lieky a krémy, na injekčné a akupunktúrne ihly, na zubné strojčeky a implantáty, na ortopedické pomôcky a endoprotézy
- jedno- a dvojeurové mince, ktoré sa vyskytujú v zliatine s meďou
- priemyselné materiály, ktoré sa používajú v stavebníctve (cement), v automobilovom priemysle (antikorózne zliatiny), v sklárskom priemysle (chemikálie na zrkadlá), v chemickom priemysle (prísady do olejov a chladiacich kvapalín), v elektrotechnickom priemysle (akumulátory)
A ešte niečo. Lekára oboznámte s alergiou na nikel či iné kovy, ak máte plánovanú operáciu alebo zubársky zákrok!
Alergiu vidíme už u bábätka. Lekár o tom, ako jej načas predísť
Lak nepomôže, v lete radšej bez šperkov
Finta so zalakovaním šperku priehľadným lakom na nechty nemusí fungovať u každého. Lak síce vytvorí bariéru medzi kožou a alergénom, no u silných alergikov to nestačí.
Najmenej dráždivé je zlato, ideálne žlté, pretože obsahuje menej niklu a iných prímesí. V lete sa však radšej vyhnite bižutérii aj drahším šperkom. Ak sa spotíte, kožná reakcia môže byť ešte prudkejšia aj ozdôbky, ktoré v zime znášate, vám môžu robiť problémy.
Nový kúsok v šatníku? DVA dôvody, prečo ho najprv oprať