MENU
zdravy-zivot

Alarmujúce štatistiky! Viete, koľko ľudí rozmýšľa o samovražde?

Mladí ľudia sa neraz trápia s pocitmi samoty, problémami vo vzťahoch či depresiou.
Zdravý život

Alarmujúce štatistiky! Viete, koľko ľudí rozmýšľa o samovražde?

Do internetového vyhľadávača zadávajú Slováci mesačne pojmy "ako sa zabiť" 260-krát, "samovražda" 1000-krát či "zmysel života" 720-krát.

Na Slovensku máme nový webový portál, ktorý by mal pomáhať mladým ľudom rozmýšľajúcim nad samovraždou. Portál Chcemsazabit.sk pripravili psychológovia z internetovej linky dôvery IPčko. Stránka s príznačným názvom by mala byť prvou, ktorú nájdu ľudia pri hľadaní informácii, ako ukončiť svoj život."Chceme, aby našli odbornú pomoc jednoducho a rýchlo," upresnil psychológ Marek Madro. Vďaka portálu sa viete veľmi rýchlo spojiť s odborníkom, ktorý vie účinne zakročiť a pomôcť zúfalým ľuďom. "Portál poskytuje aj kvalitné informácie o tom, ako dočasne prekonať úzkosť, či informácie pre blízkych a odborníkov. Budeme ho neustále dopĺňať a aktualizovať," priblížil Madro. 

Iba nevinný emotikon v smartfóne dieťaťa? Sexting a kyberšikana sú strašiakom!

Psychológovia z IPčko.sk iba reagujú aj na alarmujúce štatistiky. Od začiatku roka 2019 zaznamenali nárast kontaktov so zúfalými tínedžermi. K téme samovraždy sa prihlásilo o 21 percent ich klientov viac než minulý rok. "Od začiatku tohto roka naši odborne vyškolení psychológovia hovorili o samovražde s mladými ľuďmi celkom až 913-krát, z toho 301-krát išlo o akútnu krízovú situáciu, keď bol ohrozený ich život a zdravie," podotkol Madro. 

Čítajte: R-bombing poznáte? Ďalší bizarný fenomén sa šíri internetom

Psychologička Lenka Nemcová uviedla, že on-line terénnou prácou dlhodobo mapujú diskusie, on-line komunity na sociálnych sieťach, videá a články s témami samovraždy. "Spozorovali sme, že na internete je alarmujúci nedostatok pomáhajúcich informácií. Naopak, pri zadávaní pojmov, ktoré súvisia so samovraždou, nájdete v internetových vyhľadávačoch oveľa rýchlejšie a vo väčšom množstve práve návody, ako sa zabiť," priblížila myšlienku spustenia portálu. Nárastom používania mobilných zariadení s prístupom na internet sa podľa nej internet stal predmetom prvej voľby, po ktorom ľudia siahajú, keď chcú anonymne získať informácie a pomoc. "Tých pomáhajúcich a podporných tam však nakoniec nachádzajú len veľmi málo," podotkla.

Stojí za zamyslenie: Ste ONLINE? Plusy a mínusy sociálnych sietí

Na IPčko.sk sa najčastejšie obracajú mladí ľudia s pocitmi samoty, problémami vo vzťahoch, depresiou, poruchami príjmu potravy, domácim násilím, problémami v škole, ale aj so sebapoškodzovaním či myšlienkami na smrť. OZ IPčko pripravuje aj ďalšie možnosti pomoci, ako je centrum krízovej intervencie, kde bude možné kontaktovať odborníka na krízu osobne, telefonickú službu okamžitej pomoci či mobilnú aplikáciu na zvládanie krízových situácií.

Smartfóny vs. osobný kontakt. Ako na tom sme?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia